Si tė njihni fasulet? Llojet dhe vlerat ushqyese tė tyre
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė njihni fasulet? Llojet dhe vlerat ushqyese tė tyre

Nė mbarė botėn ekzistojnė rreth 70 lloje tė fasules, por nė vendin tonė njihen vetėm disa prej tyre, ato mė populloret.

Si tė njihni fasulet? Llojet dhe vlerat ushqyese tė tyre
Si tė njihni fasulet? Llojet dhe vlerat ushqyese tė tyre
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 17/12/2017 23:52

Mė e njohur dhe e kultivuar ėshtė fasulja e bardhė, fasulja e bardhė e imėt, fasulja e kuqe, etj. Fasulet janė tė pasura me proteina, vitamina, kalium dhe magnez, gjithashtu ndihmojnė pėr tė mbajtur tensionin e gjakut nėn kontroll.

Kaloritė e fasuleve

Kaloritė e fasuleve variojnė paksa nė bazė tė llojit, por nė pėrgjithėsi 100 gramė fasule tė freskėta kanė 105 kalori, fasulet e gatuara kanė 102 kalori, ndėrsa fasulet e thata kanė 330 kalori.

Fasule e mirė, fasule e keqe!

Njė fasule konsiderohet e keqe dhe e vjetėr, kur ajo ka vrima tė dukshme tė insekteve, tė thyera apo tė ndara tė dukshme, ėshtė me ngjyrė tė zverdhur jonatyrale. Kėto edhe nė gatim kėrkojnė shumė kohė tė zjejnė. Ndaj mos bini pre e mashtrimit. Njė fasule e thatė ėshtė e mirė dhe e sezonit, kur ėshtė e plotė, nuk ka shenja tė dukshme, si vrima insektesh dhe lėkura e saj ėshtė me ngjyrė tė mirė natyrale.

Fasulet e bardha

Fasulet e bardha janė shumė tė ushqyeshme. Nė 100 gramė fasule tė bardha gjenden 3 gramė karbohidrate, 0.40 gramė yndyrė, 2.30 gramė proteina. Gjithashtu, fasulet pėrmbajnė disa lloje vitaminash, si 2 miligramė vitaminė A, 0.02 miligramė vitaminė B1, 0.10 miligramė vitaminė B2, 0.06 miligramė vitaminė B6, 14 miligramė vitaminė C.

Fasulet e kuqe

Fasulet e kuqe kanė pėrmbajtje tė lartė fibrash, janė tė pasura me proteina dhe hekur, duke u bėrė zėvendėsuese tė mishit pėr vegjetarianėt. Fasulet e kuqe janė tė pėrsosura pėr t'u pėrdorur nė sallatė, sanduiēe ose salca. Nė 100 gramė fasule tė kuqe ka 112 kalori, 0 miligramė kolesterol, 854 miligramė natrium, 33 gramė karbohidrate, 9 gramė sheqerna dhe 12 gramė proteina.

Fasulja e zezė

Edhe fasulja e zezė ndihmon nė tretjen e ushqimit, si dhe ka substanca qė eliminojnė bakteret e dėmshme nė zorrė. Fasulja e zezė ėshtė njė antioksidant shumė i mirė pėr organizimin dhe pėrmban omega 3. Fasulet e zeza janė tė pasura me "antocianin", qė ndodhet edhe te boronica. Fasulet e zeza janė pėrdorur gjerėsisht nė gatimet meksikane. Ato janė tė pėrshtatshme pėr pėrgatitjen e puresė sė fasuleve dhe supave.

Fasule laroshe

Fasule janė karakterizuar nga ngjyra bezhė, ndonjėherė tentojnė drejt ngjyrės sė kuqe, me pika tė errėta kafe apo tė kuqe. Njė nga varietetet italiane ėshtė ajo e rajonit "Vigevano". Gjithashtu njihet edhe lloji larosh gjuhė-zjarri, me vija tė ndritshme tė kuqe.

Fasule tė bardha tė Spanjės

Fasule tė bardha Spanjolle janė tė njohur edhe si fasule "korona". Ka shumėllojshmėri tė varieteteve tė bardha me dy ngjyra, me pikla, ose tė kuqėrreme. Ato i rezistojnė sėmundjeve dhe nuk kanė nevojė pėr shumė plehra kimike.

Fasule me sy

Fasule me sy janė shumė tė famshme. Ato karakterizohen nga ngjyra tė lehta tė bazės sė fasules dhe nga formimi i njė njolle tė zezė nė pikėn ku bashkohen. Pikėla ngjan me formėn e njė syri, ndaj kanė marrė kėtė emėr.

Fasule kanelini

Fasulet kanelini dallohen nga ngjyra e bardhė nė rozė tė ēelėt dhe formėn e zgjatur. Ato mund tė gjenden edhe nė formė tė gatuar, dhe nė kėtė mėnyrė ėshtė mė e lehtė qė tė pėrpunohen pėr tė pėrgatitur njoki me perime, si dhe gatime tė tjera pėrveē salcave.

Fasule monakele

Janė me ngjyra tė ndryshme. Ato mund tė jenė tė bardha ose bezhė, si ngjyrė bazė dhe kanė vija tė zeza, tė kuqe apo kafe.

Fasulet mung

Fasule mung janė nga India. Ata njihen edhe si bishtaja ose fasule indiane. Ato quhen edhe si sojė e gjelbėr, por ato nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me sojėn e verdhė. Nė kuzhinė ato janė tė pėrshtatshme pėr pėrgatitjen e supave apo garniturave.

Fasule azuki

Kėto fasule janė njė burim i mirė i mineraleve tė tilla si magnez, kalium, hekur, zink, bakėr dhe mangan, si dhe vitamina B, me pak kalori dhe yndyra. Ato janė lehtėsisht tė tretshėm.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
"J79&

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.