Benefitet e konsumimit tė thjerrėzave.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Benefitet e konsumimit tė thjerrėzave.

Arsyet mė tė mira pse duhet tė konsumoni thjerrėza tė paktėn njė herė nė javė!

Benefitet e konsumimit tė thjerrėzave.
Benefitet e konsumimit tė thjerrėzave.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 18/12/2017 20:59

Mund tė thuhet se thjerrėzat janė njė minierė ari e vėrtetė nė kuptimin e ushqyesve thelbėsorė pėr funksionimin e duhur tė trupit. Ato kanė njė indeks glicemie qė favorizon ngopje dhe kufizon sekretimin e insulinės nga organizmi.

Ato janė gjithashtu tė pasura me minerale, hekur magnez, fosfor dhe kalium nė sasi qė plotėsojnė nevojat e pėrditshme tė njė tė rrituri.

Gjithashtu pėrfaqėsojnė njė burim tė mirė tė vitaminave B sidomos vitaminė B1 dhe B9 (acid folik) dhe antioksidantė.

7 arsye pse duhet tė hani thjerrėza

Mbajtja e linjave

Ne e dimė se thjerrėzat kanė njė indeks kalorik disi tė lartė, megjithatė ai nuk ėshtė shumė i ndryshėm nga ai qė pėrmban orizi ose mishi i pulės. Ēelėsi ėshtė qė tė mbani njė kontroll mbi sasinė qė konsumoni. Thjerrėzat mund tė na ndihmojnė edhe pėr tė humbur peshėn sepse janė tė pasura me zink i cili ndihmon nė rregullimin e urisė.

Proteina dhe hekuri

Ky ėshtė njė lajm i mirė pėr vegjetarianėt apo veganėt tė cilėt nuk konsumojnė proteina shtazore, sepse thjerrėzat janė tė pasura me proteina. Ne e dimė se ėshtė shumė e vėshtirė tė zėvendėsohet proteina e kafshėve, por thjerrėzat mund tė afrohen shumė me atė qė trupi ka nevojė nė lidhje me hekurin.

Burimi i fibrave

A e dini se vetėm 100 gramė thjerrėza tė gatuar ju lejojnė tė mbuloni gjysmėn e nevojave ditore tė fibrave? Kjo ėshtė njė nga atributet kryesore tė thjerrėzave; pėrqendrimet e larta tė fibrave.

Shėndeti kardiovaskular

Pėrmbajtja e ulėt e yndyrave tė pangopura nė thjerrėza bėn qė tė jetė ushqimi ideal pėr tė parandaluar sėmundjet kardiovaskulare.

Vetitė anti-kancer

Studimet e fundit zbuluan se njė proteinė qė pėrmban lenteza mund tė jetė e dobishme sepse arrin tė pengojnė rritjen e qelizave tė kancerit.

Pėrqendrimi nė minerale

Ato gjithashtu pėrfaqėsojnė njė burim interesant tė magnezit, kaliumit, fosforit, manganit, kalciumit dhe bakrit. Pėrveē pėrmbajtjes sė saj tė lartė tė vitaminave, thjerrėzat veēanėrisht kanė vitaminė B9, dmth acid folik; Shumė e dobishme pėr gratė shtatzėna qė kanė nevojė pėr doza shtesė tė kėtij ushqyesi.

Kapsllėk

Nėse zakonisht vuani nga kapsllėku dhe jeni nė kėrkim tė njė ilaēi natyral, provoni t'i shtoni ato nė sallatė tuaj tė kombinuar me perime tė tjera.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
^D'T>
' readonly="readonly"/>

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė