Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė vendet mė tė pasura nė botė?

Nga 200 shtete nė tė gjithė botėn, shumė prej tyre gjenerojnė miliarda madje dhe triliarda tė ardhura ēdo vit. Por cili renditet si vendi mė i pasur nė botė?

Cilat janė vendet mė tė pasura nė botė?
Cilat janė vendet mė tė pasura nė botė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 20/01/2018 00:38

Tė dhėnat e studimit tė bėrė nė muajin tetor 2017 nga Fondi Monetar Ndėrkombėtar na ndihmuan tė zbulojmė top 15 vendet me mirėqenien mė tė lartė pėr frymė.

Rritja e GDP-sė nė kėto vende vjen si pasojė e investimit dhe sistemit tė fortė bankar qė ndihmojnė nė zhvillimin e njė ekonomie tė qėndrueshme.

1. Katar (124 930$)

Vendi i vogėl i Lindjes sė Mesme shpesh renditet si njė nga vendet mė tė pasura nė botė. Popullsia e Katarit ėshtė pėrafėrsisht 2.27 milionė, duke i dhėnė njė GDP totale prej afėrsisht 124 930 dollarė pėr person dhe duke e bėrė atė vendin mė tė pasur nė botė qė nga viti 2017, sipas FMN-sė.

Vendi ka patur njė rritje tė madhe pavarsisht ēmimeve tė ulta tė hidrokarbureve, njė burim i madh i tė ardhurave pėr Katarin, i cili pėrdoret pėr karburant. Rritja e GDP sė Katarit pritet tė vazhdojė deri nė vitin 2017.

2. Luksemburg (109 190$)

Luksemburg, me njė popullsi rreth 600,000 banorė renditet si vendi i dytė mė i pasur nė botė. Vendi zotėron njė forcė tė fuqishme punėtore dhe rritja e tij nė vitin 2016 e tejkalon rritjen e pėrgjithshme tė Bashkimit Europian. Megjithatė, FMN vėren se ndryshimi i njė peizazhi nė ndryshim nga Brexit dhe politikat e shumta qė vijnė nga SHBA mund tė krijojnė paqėndrueshmėri nė treg.

3. Singapori (90 530$)

Singapori mbetet njė nga vendet mė tė pasura nė botė dhe GDP reale e saj ėshtė rritur me 2.7% nga viti nė vit, raporton FMN. Qytet-shteti me njė popullsi prej 5.6 milionė banorėsh ėshtė duke u rritur vazhdimisht qė nga viti i kaluar, ndėrsa tregtia globale e elektronikės ėshtė rimėkėmbur. Nė njė shkallė mė tė gjerė, FMN-ja vė nė dukje se rritja ekonomike e Singaporit ka qenė e kufizuar kryesisht nė fushat e saj tė orientuara nga ekspertėt.

4. Brunei (76 740$)

Ndėrkohė qė rritja e GDP-sė sė Bruneit u zvogėlua nė 2016, vendi nė fakt ishte rezistoi mė mirė se sa pritej. Vendi i pasur, i cili ka njė popullsi rreth 400,000 banorė, ka parė sukses nė pėrshtatjen me rėniet nė tregun e naftės, pavarsisht se ėshtė njė eksport kryesor i Bruneit. Pothuajse 90% e tė ardhurave tė Bruneit erdhėn nga nafta dhe gazi, nė vitin 2014 raporton FMN.

5. Irlanda (72 630$)

Irlanda ėshtė njė nga vendet me normat mė tė larta tė rritjes nė Evropė, dhe kjo e bėn atė pjesė tė pesė vendeve mė tė pasura nė botė. Sipas FMN-sė, shpenzimet, investimet dhe ndėrtimet ēuan rritjen e GDP nė Irlandė nė vitin 2016.

Renditja vazhdon dhe me disa shtete tė tjera si:

6. Norvegji

7. Kuvajt

8. Emiratet e Bashkuara Arabe

9. Zvicra

10. Hong Kong

11. San Marino

12. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės

13. Arabia Saudite

14. Hollanda

15. Islanda


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
4"'jk

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.