Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

10 fakte interesante pėr Channel

Suksesi i Chanel, sigurisht i dedikohet kryesisht themelueses, Coco Chanel, por mendja e saj krijuese ishte vetėm njė pjesė e historisė.

Fakte interesante pėr Channel
Fakte interesante pėr Channel
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 02/10/2017 15:34

Nė vijim do tė gjeni 10 fakte tė pabesueshme pėr tė famshmen e modės, Chanel.

1. Chanel No. 5 ėshtė parfumi mė i shitur i tė gjithė kohėrave.

Pasi u lanēua parfumi nė vitin 1921, u kthye nė njė nga aromat mė ikonė tė shpikura ndonjėherė. Ishte parfumi i parė qė shfaqi reklamė nė Super Bowl dhe Andy Warhol e bėri tė pavdekshėm mė artin e tij. Sipas tė dhėnave tė mbledhura nė vitin 2014, ėshtė parfumi mė i shitur i tė gjithė kohėrave.

2. Chanel ishte marka e parė qė krijoi radhė pėr blerjen e manikyrit tė tij.

Nė vitin 1994, njė artiste e makjazhit nė shfaqjen e Chanel nė Paris vuri re qė thonjtė e njė modeleje ishin tė palyer dhe ajo do tė ishte pjesė e njė seti fotografik. Kėshtu qė ia leu me njė lapustil tė zi. Mė pas kėrkoi qė dikush t'ia shkėlqente me njė nuancė tjetėr. Kėshtu lindi edhe ngjyra e kuqe e errėt e Chanel, manikyri qė i bėri njerėzit tė prisnin nė rradhė.

3. Coco Chanel shpiku kostumin pėr femra.

Coco Chanel ėshtė shpesh identifikuar me femrat tė veshura me pantallona dhe gjithashtu ishte stilistja e parė qė i mendonte femrat tė veshura me kostume. Ajo e revolucionarizoi modėn pėr femra, qė deri asokohe konsistonte nė korse shtrėnguese, funde tė gjera dhe detaje shumė femėrore.

4. Dyqani i parė i Chanel nė Paris nuk ishte njė butik.

Ndėrkohė qė shumė mund tė mendojnė qė historia e Chanel filloi nga krijimi i veshjeve, nė fakt dyqani i parė u hap nė vitin 1910 dhe kryesisht tregtonte kapele. Dyqani i parė i veshjeve u hap vetėm nė vitin 1915.

5. Reputacioni i Coco Chanel mori spunto nga kapelet e saj tė famshme nė Paris.

Pėrpara se marka tė bėhej e famshme nė rang botėror, Coco Chanel e ndėrtoi reputacionin e saj nė sajė tė kapeleve tė famshme. Tė njohura si Chanel Modes, kapelet pushtuan Parisin dhe ēdo shoqėri tjetėr qė i kishte parė tė paktėn njė herė.

6. Katėr nga Pesė butikėt e parė tė Chanel u mbyllėn nė vitin 1945 pėr shkak tė Luftės sė Dytė Botėrore.

Nė vitin 1945, Chanel operonte me pesė butikė nė Paris. Fatkeqėsisht, po atė vit katėr u mbyllėn pėr shkak tė luftės dhe vetėm njė vazhdoi tė shiste parfume dhe aksesorė tė cilėt ishin tė kėrkuar nga ushtarėt qė kalonin.

7. Kėpucėt me dy ngjyra tė Chanel kanė pėr qėllim t'i tregojnė kėmbėt tė duken mė tė vogla dhe shalėt mė tė gjata.

Kėpucėt me dy nuanca tė Chanel janė zyrtarisht ikona tė modės. Por pėrpara vitit 1957, ky stil nuk ekzistonte. Coco Chanel punoi me kėpucarin Monsieur Massaro pėr tė prodhuar kėpucėt ikonė tė cilat u krijuan pėr tė kryer dy qėllime: t'i bėnin kėmbėt tė dukeshin mė tė vogla dhe shalėt mė tė gjata.

8. Ēanta 2.55 u emėrtua sipas datės kur ishte lanēuar.

Ēanta ikonė e kėsaj marke mund tė mbartė njė emėrtim tė ēuditshėm por nė fakt ajo ėshtė data e lanēimit tė saj: Shkurt 1955.

9. Coco Chanel nuk e zotėroi kurrė plotėsisht Shtėpinė e Chanel.

Partneri i saj i biznesit, Pierre Wertheimer, mundej tė pėrballonte vetėm 10% tė zotėrimeve tė kompanisė por ajo kurrė nuk e zotėroi tė gjithėn vetė. Tani kompania zotėrohet 100% nga Alain dhe Gerard Wertheimer, pasardhės tė Pierre.

10. Ēanta 2.55 bėhet gjithnjė e mė e shtrenjtė me kalimin e viteve.

Ēanta 2.55 ėshtė unike dhe nė fakt vlera i rritet me kalimin e e ēdo viti. Duke qenė se produkti ėshtė shumė i kėrkuar, Chanel ia rrit ēmimin dhe nuk do t'ju sugjeronim tė prisnit pasi mė vonė nuk do tė jeni nė gjendje ta pėrballoni fare.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Z6a="

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė