Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ja muaji mė i keq i vitit

"Nėntori ėshtė muaji mė i papėlqyer i tėrė vitit" - Louisa May Alccot, "Little Woman."

Ja muaji mė i keq i vitit
Ja muaji mė i keq i vitit
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 01/11/2017 19:35

Ndoshta e keni dėgjuar shprehjen se Nėntori ėshtė muaji mė depresiv i tėrė vitit, por, ndonėse pėr disa mund tė mos jetė kjo e vėrtetė, pėr disa tjerė ėshtė shumė aktuale.

Siē deklarohen disa, nė Nėntor nuk ka ndonjė gjė emocionuese. Nė pėrgjithėsi vjeshta ėshtė sezon me axhendė tė ngjeshur.

Shkolla fillon nė Shtator, Halloween-i ėshtė nė Tetor, dhe tė gjithė e dimė se ēfarė ndodh nė Dhjetor.

Por, problemi ėshtė se asgjė nuk ndodh nė Nėntor!

Tjetra ėshtė se Nėntori ėshtė muaj shumė i ftohtė, dhe nėse jeni adhurues i stinės sė verės, normalisht se nuk do tė ndiheni tė kėnaqur gjatė Nėntorit.

Ngjyrat e vjeshtės nė Nėntor hiqen, pemėt mbesin pa gjete ndėrsa era ėshtė shumė mė e fortė!

Edhe psikologjia thotė se nėntori pėr shumė njerėz mund tė jetė depresiv. Sipas psikologjisė, kėto janė disa arsye se pėrse disa njerėz ndihen kėshtu:

Ėndrrat:

Ėshtė muaji i parafundit i vitit, ku jeni nė garė pėr tė arritur diēka tė cilėn e keni pasur synim ta arrini para se tė vjen fundviti. Dhe, nėse e keni marrė seriozisht kėtė "garė", atėherė jeni tė mbushur me stres, presion dhe frustrim.

Qėllimet:

Viti ka kaluar dhe ju ka mbetur vetėm njė muaj. Tė gjitha qėllimet e paarritura ju vijnė nė mendje dhe ju krijohet njė energji negative e cila ndikon nė stilin tuaj tė jetesės.

Ndryshimi:

Ėshtė muaj ku Toka pėrjeton ndryshime tė dukshme, dhe ndryshimet e tilla atmosferike krijojnė mos-balancim dhe probleme me disponimin.

Financat:

Pėr shkak se ėshtė fundvit, kjo do tė thotė se gjatė muajit Dhjetor pėr shkak tė festave do tė ketė mė shumė shpenzime, ndėrsa Nėntori ėshtė muaj ku shumica e familjeve kursejnė mė shumė para pėr t'i shpenzuar nė muajin e ardhshėm.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
A.K[

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė