Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Thėnie tejet motivuese nga Leon Tolstoi

Perspekti sjell pėr ju thėniet mė motivuese nga shkrimtari Leon Tolstoi.

Thėnie tejet motivuese nga Leon Tolstoi
Thėnie tejet motivuese nga Leon Tolstoi
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 04/11/2017 20:42

Ne humbėm, sepse i thamė vetes qė humbėm.

Nėse kėrkon pėrsosmėrinė, nuk do tė jesh asnjėherė i kėnaqur.

Nėse do tė jesh i lumtur, ji i lumtur.

E habitshme se sa i madh ėshtė iluzioni, qė bukuria ėshtė mirėsi.

Dy luftėtarėt mė tė fuqishme janė durimi dhe koha.

Ji i keq, por tė paktėn mos ji gėnjeshtar, mashtrues!

Unė mendoj se, nėse ėshtė e vėrtetė qė ka po aq mendje sa ka edhe koka, atėherė ka po aq lloje dashurie, sa ka edhe zemra.

Pa e ditur se ēfarė jam dhe pėrse jam kėtu, jeta ėshtė e pamundur.

Qė tė heqėsh qafe njė armik, duhet qė ta duash atė.

Respekti u shpik pėr tė zėnė vendin bosh, aty ku duhej tė ishte dashuria.

Tė gjithė mendojnė pėr tė ndryshuar botėn, por askush nuk mendon pėr tė ndryshuar vetveten.

Mund tė dimė vetėm qė nuk dimė asgjė. Dhe kjo ėshtė shkalla mė e lartė e urtėsisė njerėzore.

Kuptimi i vetėm i jetės ėshtė qė ti shėrbejė njerėzimit.

A ėshtė vėrtetė e mundur qė ti thuash dikujt tjetėr atė qė ndien?

Tė gjithė familjet e lumtura ngjajnė me njėra-tjetrėn, secila familje e palumtur ėshtė e tillė nė mėnyrėn e vet.

Nė emėr tė Zotit, ndalu njė moment, lėre punėn, shih pėrreth teje.

Jeta e vėrtetė jetohet kur ndodhin ndryshime tė vogla.

Kur e do dikė, ti e do ashtu si ėshtė, jo si do tė doje ti tė ishte.

Muzika ėshtė gjuha e shkruar e emocionit.

Nuk ka madhėshti atje ku nuk ka thjeshtėsi, mirėsi dhe tė vėrtetė.

Lumturia nuk varet nga gjėrat e jashtme, por nga mėnyra se si ne i shohim ato.

E vėrteta, ashtu si floriri, duhet ruajtur jo nga madhėsia e saj, por duke hequr prej saj tė gjithė ato qė nuk janė flori.

Mėrzia: Dėshira pėr tė patur dėshira.

E gjithė dhuna konsiston nė disa njerėz qė detyrojnė tė tjerėt, nėn kėrcėnimin e vuajtjes apo vdekjes, pėr tė bėrė atė qė ata nuk duan ta bėjnė.

Tė gjitha ato qė kuptoj, i kuptoj prej dashurisė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
X8fC-

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė