Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Mėsoni diēka pėr veten nė bazė tė formave nė vijat e dorės

Leximi nga pėllėmba e dorės ėshtė njė art i lashtė, i vjetėr mijėra vjet, i cili e ka origjinėn nė Indi.

Mėsoni diēka pėr veten nė bazė tė formave nė vijat e dorės
Mėsoni diēka pėr veten nė bazė tė formave nė vijat e dorės
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/11/2017 10:34, Ndryshuar: 06/11/2017 17:36

Leximi i dorės shpejt u pėrhap nėpėr Azi dhe Evropė, ndėrsa e obsesionoi edhe Aristotelin i cili dijen e tij ia pėrcolli Aleksandrit tė Madh. Ai kėtė teknikė e pėrdori shpesh kur e vlerėsoi karakterin e oficerėve tė tij.

Kjo praktikė ėshtė ruajtur pėr njė kohė tė gjatė, ndėrsa sot ajo hidhet poshtė si besėtytni. Arsyeja ėshtė se leximi i shuplakės ėshtė shfaqur dhe interpretuar gabimisht nė shumė libra, filma dhe emisione televizive.

Nė kėtė rast, fokusi ėshtė nė vijat horizontale menjėherė nėn pėllėmbė.

Interpretimi i pėrgjithshėm ėshtė se, sa mė shumė vija qė keni aq mė shumė do tė jetoni. Vija e parė, e cila shikon nga pėllėmba poshtė, ėshtė mė e rėndėsishme se tė tjerat. Nė qoftė se ajo ėshtė e qartė, e pandėrprerė dhe e definuar thellė, personi mund tė presė shėndet tė mirė fizik dhe forcė.

Nėse ėshtė e paqartė, e ndėrprerė apo e cekėt, personi konsiderohet tė jetė i pakujdesshėm dhe i dobėt. Shumica e njerėzve i kanė 2-3 vija, ndėrsa vetėm tė rrallėt i kanė 4. Vija e parė e tregon periudhėn nga lindja deri nė moshėn 28 vjeēare. E dyta e tregon periudhėn deri nė moshėn 46 vjeēare ose 56 vjeēare. Vija e tretė e tregon pjesėn deri nė 69 apo 84 vjeē, ndėrsa vija e katėrt e prezanton jetėn pas moshės 84 vjeēare.

Problemet shėndetėsore shprehen shpesh nėpėr secilėn prej vijave. Vija e parė dallohet tek meshkujt dhe femrat. Femrat, vija e parė e tė cilave ėshtė e ndėrprerė ose e lakuar, mund tė kenė probleme gjinekologjike, probleme me ngjizje apo lindje.

Vija e parė e ndėrprerė ose e lakuar ėshtė shenjė se ekziston mundėsia e problemeve me organet riprodhuese, vėshtirėsi urinimi apo probleme me prostatė.

Vija e dytė shėrben pėr vlerėsimin e pasurisė. Nėse vija ėshtė e definuar qartė, e drejtė dhe e pandėrprerė, personi mund t'i gėzohet prosperitetit dhe lumturisė.

Vija e tretė e tregon lavdinė dhe fuqinė. Nėse ėshtė e drejtė dhe e pandėrprerė, individi do tė jetė jashtėzakonisht me ndikim nė shoqėri.

Vija e katėrt zakonisht ndodhet nė paralele me vijėn e tretė dhe konsiderohet pėrforcim i vijės sė tretė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
ECZh

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė