Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Shenjat e horoskopit qė janė gjithmonė tė uritura

Ja 4 shenjat mė tė uritura tė horoskopit.

Shenjat e horoskopit qė janė gjithmonė tė uritura
Shenjat e horoskopit qė janė gjithmonė tė uritura
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 17/11/2017 20:29

Ne si qenie njerėzore duhet tė bėjmė disa gjėra pėr tė siguruar mbijetesėn tonė. Ndėrmjet tyre pėrfshijmė nevojat bazė, si frymėshkėmbimin dhe marrjen e lėngjeve. Nga ana tjetėr, vetėm me to nuk mund tė jetohet, pasi tė gjithė kemi nevojė edhe pėr ushqim, pasi nuk jemi organizma autotrofė, pra ne duhet t'i marrim nga jashtė substancat e nevojshme pėr mbijetesėn tonė. Tė qėndruarit pa ngrėnė, mbart rrezik tė lartė pėr shfaqjen e njė sėrė patologjish, qoftė me natyrė psikologjike, qoftė me natyrė fiziologjike.

Ndėrkohė, ushqimi nė ditėt e sotme ėshtė njė kėnaqėsi e vėrtetė, por ka disa persona qė e ekzagjerojnė nė kėtė aspekt. Ndoshta edhe juve e keni atė mik apo mikeshė qė mund tė hante gjithė ushqimet e shtruara nė tavolinė. Ndoshta jeni ju vetė ai apo ajo.

Shkaqet e kėsaj gjendjeje me uri tė shtuar janė tė shumta, nga tė cilat mė kryesoret mbahen nivelet hormonale. Ēregullimet hormonale me prodhim tė shtuar tė hormonit grelinė shtojnė oreksin. Nė kėto raste ndihet uri, edhe nėse stomaku ėshtė i mbushur me ushqim. Nga ana tjetėr, duhet tė pėrmendim edhe stresin, apo aktivitetin e shtuar fizik. Normalisht qė personat qė kryejnė aktivitet tė lartė fizik, kanė edhe nevoja energjitike mė tė larta se ata qė nuk kryejnė aktivitete fizike.

Mirėpo ka edhe disa shenja tė horoskopit qė mendohet se e kanė tė shtuar nivelin e oreksit dhe tė urisė. Cilat janė ato?

I pari vjen nė listė Demi, i njohur si shenja e pirunėve. Thuhet se personat nėn shenjėn e Demit mund tė hanė gjithēka, pa bėrė shumė naze.

Tė dytėt nė radhė vijnė Peshqit, tė cilėt njihen si persona shumė misteriozė, por qė nuk i rezistojnė dot njė tavoline me ushqimet e tyre tė preferuara.

Tė tretėt janė Ujorėt, tė cilėt "vdesin" pėr makaronat, biftekėt, tavėn e kosit, si dhe byrekėt.

Tė katėrtėt, vijnė nė listė Gaforret, tė cilat kanė njė karakteristikė shumė tė veēantė. Ata pėrpiqen gjithmonė tė zhvasin diēka prej pjatave tė tė tjerėve, vetėm pėr tė shuar urinė e tyre.

Normalisht qė jo tė gjithė personat i kanė kėto karakteristika, por pėrfundimet e mėsipėrme janė nxjerrė nga psikologėt dhe astrologėt. Nėse ato do tė vlenin pėr tė gjithė personat, atėherė ne nuk do tė kishim mė nevojė pėr studime tė detajuara lidhur me obezitetin nė persona tė ndryshėm, pavarėsisht shenjės sė horoskopit.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
!X;2'

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė