Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Gjėrat qė duhet tė dini pėr Dhjetorin - Muajin e festave!

Muaji i festave sapo ka mbėrritur, dhe pse jo mos tė flasim pėr disa fakte rreth tij.

Gjėrat qė duhet tė dini pėr Dhjetorin - Muajin e festave!
Gjėrat qė duhet tė dini pėr Dhjetorin - Muajin e festave!
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 01/12/2017 17:38

Kėto janė disa nga faktet karakterizuese tė kėtij fund muaji tė vitit.

1. Muaji Dhjetor ka marrė emrin nga fjala latine "decem" qė ka kuptimin 10, pasi dhjetori ishte muaji i 10-tė nė kalendarin e lashtė romak.

2. Dhjetori ėshtė muaji ku shumica e propozimeve pėr martesė pranohen. Shumica e kėtyre propozimeve bėhen njė javė para Krishtlindjeve.

3. I vetmi film me fjalėn "Dhjetor" nė titull qė ka fituar ēmimin Oskar ishte "December 7th", dokumentar i vitit 1943 rreth Pearl Harbor-it, dhe me regji nga John Ford.

4. Dhjetori ėshtė muaji mė i zėnė pėr tėrheqje tė parave cash nga bankomatėt nė Mbretėrinė e Bashkuar. Rreth 11 miliardė funte tėrhiqen vetėm gjatė kėtij muaji.

5. Njė parashikim kalendarik thotė se nėse bie borė nė ditėn e Krishtlindjeve, dita e Pashkėve do tė jetė e ngrohėt, e gjelbėr dhe me plot diell!

6. Shėn Nikollasi, i cili mė vonė do tė njihej botėrisht si Babadimri, fillimisht kishte qenė shenjtor mbrojtės i fėmijėve, hajdutėve dhe fajdexhinjve!

7. Pema e parė artificiale e Krishtlindjeve (bredhi) ishte ndėrtuar nė Gjermani.

8. Dekorimet e zakonshme tė bredhit kanė domethėnie specifike religjioze. Qirinjtė - dritėn e botės; ndėrsa Ylli nė maje ėshtė rikujtues i natės sė parė tė Krishtlindjeve.

9. Kėnga e famshme "Jingle Bells" ishte kompozuar nė vitin 1857, dhe jo pėr Krishtlindje - ajo ishte krijuar si kėngė e Ditės sė Falėnderimeve.

10. Njė legjendė e lashtė thotė se kafshėt e pyllit mund tė flasin gjuhėn e njerėzve nė natėn para Krishtlindjeve.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
>Q[CA

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė