Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kryhet nė SHBA transplanti qė shėron diabetin.

Instituti i kėrkimeve pėr diabetin nė Universitetin e Miami paraqiti me sukses ndėrhyrjen me transplant nė zonėn e prankreasit.

Kryhet nė SHBA transplanti qė shėron diabetin.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 24/10/2015 13:08

Kjo ndėrhyrje paraqet hapa pėrpara pėr zhvillimin e njė mini organi qė imiton pankreasin dhe qė vendos prodhimin natyral tė insulinės tek pacientėt e Tipit 1 tė diabetit.

Pėr tė arritur nė kėtė sukses kėrkuesit kanė bashkėpunuar me spitalin Niguarda dhe San Raffaele nė Milano. Studimi pėrfshiu njė numėr tė kufizuar pjesėmarrėsish. Mbėshtjellja e aparaturės sė pėrdorur rrjedh nga kombinimi i plazmės sė njė pacienti dhe bashkohet me njė enzimė pėr pėrdorimin klinik. Kur kėto substanca lidhen, krijojnė njė xhel qė prek gradualisht dhe mban tė mbrojtur zonėn rreth pankreasit.

Organizmi prodhon gradualisht xhel nė zonat e paprekuara, ndėrsa formohen enė tė reja tė gjakut qė furnizojnė me oksigjen dhe ushqyes tė tjerė tė nevojshėm pėr mbijetesėn e qelizave.

Nė diabetin e Tipit 1, qelizat e insulinės prodhuese nė pankreas janė shkatėrruar nga sistemi imunitar, duke e detyruar pacientin qė nivelet e sheqerit nė gjak ti ekuilibrojė pėrmes dozave tė ndryshme tė insulinės gjatė dites. Ky lloj transplanti, i pari nė llojin e tij, kryehet drejt zonės sė pankreasit dhe mėlēisė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
B"GY!

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė