Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Shpresė pėr ilaēin parandalues tė Alzaimer.

Bexarotene ėshtė njė nga ilaēet e shumta qė premtojnė shėrimin dhe parandalimin e sėmundjes sė Alzaimer.

Struktura e ilaēit parandalues tė Alzaimer.
Struktura e ilaēit parandalues tė Alzaimer.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 13/03/2016 12:11

Shkencėtarėt kanė zbuluar njė numėr ilaēesh tė cilat mund tė ndihmojnė nė sėmundjen e Alzaimer, duke vepruar si sulmues tė kolesterolit pėr trurin (statins).

Nė eksperimentet e kryera tek krimbat, studiuesit e Universitetit tė Cambridge identifikuan ilaēe tė cilat parandalonin vdekjen e qelizave tė trurit nė fazat e para tė sėmundjes.

Tashmė ata duan tė kombinojnė ilaēe pėr tė luftuar shkallė mė tė pėrparuara tė sėmundjes. Ekspertėt thanė se ishte e rėndėsishme tė zbulonin nėse kėto ilaēe mund tė funksionojnė nė mėnyrė tė sigurtė edhe tek qėniet njerėzore.

Statins janė pėrdorur nga njerėzit pėr tė zvogėluar rrezikun e zhvillimit tė sėmundjeve tė zemrės dhe skuadra e studimit tė Cambridge thotė qė puna e tyre ka zbuluar njė neurostatin potencial pėr tė shmangur sėmundjen e Alzaimer.

Krimbat e programuar gjenetikisht.

Nė vend qė tė trajtojė simptomat e sėmundjes, njė neurostatin mund tė pėrdoret si ilaē parandalues pėr tė ndaluar shfaqen e kėsaj sėmundje. Ilaēi kundėr kancerit bexarotene, pėr shembull, ėshtė zbuluar se ndalon shfaqjen e hapave tė para tė sėmundjes e cila ēon nė vdekjen e qelizave tė trurit tek krimbat e programuar gjenetikisht qė tė shfaqin sėmundjen e Alzaimer.

Nė provat e mėparshme nė njerėz, studiuesit testuan ilaēin nė njė fazė mė tė vonė tė sėmundjes pėr tė parė nėse ky ilaē mund tė fshijė qelizat e dėmshme nga truri, por testet rezultuan tė pa suksesshme.

Dr Rosa Sancho, kryetarja e Kėrkimeve pėr Sėmundjen Alzheimer UK, tha qė shkencėtarėt duhet tė gjejnė sesi ilaēi punon nė mėnyrė ekzakte para se tė kryejnė testime tė tjera.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj




Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
i)#7F

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė