Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

20 fakte shkencore pėr trupin e njeriut

Ne kemi tendencėn tė mendojmė se e njohim trupin tonė nė mėnyrė perfekte. Por nė fakt, trupi i njeriut ėshtė njė mekanizėm shumė kompleks dhe misterioz qė bėn konfuzė edhe specialistėt mė tė kualifikuar.

Trupi i njeriut ėshtė njė burim misteresh, dhe njeriu nuk di akoma as 4% tė gjėrave qė ndodhin nė trup.
Trupi i njeriut ėshtė njė burim misteresh, dhe njeriu nuk di akoma as 4% tė gjėrave qė ndodhin nė trup.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 05/08/2016 23:04

Ne kemi gjetur 20 fakte interesante pėr trupin tonė qė na kanė impresionuar. A i dinit kėto tė gjitha?

1. Numri i bakterieve nė gojėn e njė personi ėshtė i njėjtė me numrin e njerėzve qė jetojnė nė tokė, ndoshta edhe mė i madh.

2. Nje fije floku mund tė mbajė peshėn e njė molle. Gjithsesi, shkencėtaret nuk i kanė specifikuar dimensionet e mollės.

3. Printi i gjuhės ėshtė unik tek njė person, kujtojeni kėtė kur t'ja tregoni atė njė personi.

4. Ne prodhojmė 600 mililitra pėshtymė ēdo ditė.

5. Shpejtesia e nje impulsi qe vjen ne tru ka shpejtesi 400 km/h.

6. Nuk ka vetėm 4 lloje tė ndryshme tė tipit tė gjakut siē mendonim, nė fakt ka 29. Tipi mė i rrallė i gjakut ėshtė tipi i Bombai, i cili ėshtė i zakonshėm nė njė grup tė vogėl familjesh nė Japoni.

7. Nė hapsiren e njė dite, gjaku udhėton nė njė distancė prej 19 312 kilometrash.

8. Gjatėsia totale e tė gjithė nervave nė trupin e njeriut ėshtė 75 kilometra.

9. Njė njeri bėn rreth 20 000 frymėmarrje nė ditė.

10. Syri i njeriut mund tė dallojė me shumė se 10 milionė ngjyra tė ndryshme. Por truri jonė nuk mund ti mbajė mend tė gjitha.

11. Veshėt tonė rriten vazhdimisht pėrgjatė jetės me njė shpejtėsi tė pabesueshme- njė ēerek milimetri nė vit.

12. Zemra rreh 35 milionė herė nė njė vit.

13. Ēdo ditė, trupi i njeriut humbet rreth 1 milionė qeliza lėkure sasi kjo e njėjtė me 2 kilogramė qeliza lėkure pėr njė vit.

14. 1 centimetėr katror e lėkurės sonė mban rreth 100 sensorė dhimbje.

15. Djemtė kanė mė pak qeliza shijuese nė sipėrfaqen e gjuhės sė tyre nė krahasim me vajzat.

16. Nė mesatare njė person konsumon rreth 35 tonė ushqim gjatė jetės sė tij/saj.

17. Njė njeri shpenzon rreth 5 vite tė jetės duke kapsitur sytė. Fatmirėsisht, gjatė kėsaj kohe mund tė bėjmė edhe shumė gjėra tė tjera njėkohėsisht.

18. 100 000 reaksione kimike ndodhin nė tru ēdo sekondė.

19. Shpejtėsia e tėshtimės sonė ėshtė 160 km/h.

20. Buzėqeshja tėrheq 17 muskuj tė fytyrės, ndėrsa kur qajmė aktivizohen 43 muskuj. Kėshtu qeshni mė shumė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
!&]OZ

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė