Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Shkencėtarėt shpikin dorėn robotike qė ndjen prekjen.

Shkencėtarėt kanė krijuar njė dorė bionike, e cila veē lehtėsirave tė shumta, u lejon invalidėve qė edhe tė ndjejnė pėrmes gishtave tė tyre, qė janė tė pajisur me sensorė.

Dora robotike qė ndjen prekje
Dora robotike qė ndjen prekje
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 28/10/2015 17:36

Mjekėt nė Itali kanė kryer njė operacion tė suksesshėm, ku e lidhėn dorėn robotike tė njė pacienti danez me nervat e krahut. Vetė invalidi, Denis Aabo, i cili e kishte humbur dorėn e tij nė njė incident me fishekzjarr rreth 10 vjet mė parė, u shpreh i mahnitur me kėtė shpikje tė teknologjisė. Nė testet laboratorike qė u zhvilluan, u pa se pacienti ishte i aftė qė tė tregonte pėr formėn apo ngurtėsinė e objekteve qė prekte, edhe pa i parė ato.

Projekti ėshtė realizuar nga njė ekip ndėrkombėtar kėrkuesish, qė janė ekspertė robotėsh nga Italia, Zvicra dhe Gjermania.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Ph]a>

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė