Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

16 materialet mė tė shtrenjta nė botė

Pėr shumė shekuj, shumė njerėz kanė besuar se ari ėshtė njė nga materialet mė tė shtrenjta nė botė. Megjithatė, kjo ėshtė absolutisht e gabuar.

16 materialet mė tė shtrenjta nė botė
16 materialet mė tė shtrenjta nė botė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/11/2017 06:52, Ndryshuar: 03/11/2017 13:21

Perspekti ka pėrpiluar njė listė tė materialeve me vlerė, duke i vlerėsuar ato nga ēmimi mė i ulėt nė atė mė tė lartė. Dhe po tė shohim me kujdes: ari nuk ėshtė as ndėr tre materialet mė tė shtrenjta.

16. Shafran - $11 pėr gramė

Kjo bimė ėshtė unike, duke kombinuar shijen fantastike dhe pėrfitime tė mėdha shėndetėsore. Shafrani ėshtė njė lule ngjyrė vjollce qė vjen nga familja Iridaceae, nė brendėsi tė sė cilės gjenden tre fije tė verdha tė quajtura mashkullor dhe tri stigmat tė kuqe, tė cilat e pėrbėjnė edhe pjesėn kryesore tė kėsaj luleje. Ndryshe nga cikli i zhvillimit tė bimėve tjera tė cilat aktivizohen nė pranverė, lule shafrani aktivizohet gjatė vjeshtės.

15. Ari - $56 pėr gramė

Ari ėshtė adhuruar nga kohėra tė lashta dhe tė gjitha gjėrat e bukura janė tė pashmangshme nė krahasim me tė.

14. Rodium - $58 pėr gramė

Njė metal i grupit platin, i cili gjendet shumė rrallė. Pėr t'ju dhėnė njė pamje mė tė qartė, le tė themi se njė ton toke nė sipėrfaqe ka rreth 0.001 gramė rodium.

13. Platinum - $60 pėr gramė

Ky ėshtė njė metal i rrallė dhe i ēmuar me njė ngjyrė argjendi tė ēelikut. Ashtu si ari, ėshtė shumė rezistent ndaj acideve, alkalieve dhe komponimeve tė tjera.

12. Metamfetaminė - $100 pėr gramė

Ky material ėshtė i ndaluar me ligj, dhe ju do tė bėni mirė nėse nuk e shihni atė personalisht. Kurrė.

11. Bri i Rinoceronit - $110 pėr gramė

Megjithėse shkenca ka provuar se briri i rinoceroint nuk ka pėrbėrje medicinale, ato ende konsiderohen tė vlefshme pėr shkak tė madhėsisė, pėrdorimit si thika nė kohėrat e luftėrave, si dhe pėr shkakun qė rinoceronėt janė tashmė nė prag tė zhdukjes.

10. Heroinė - $130 pėr gramė

Lėndė narkotike e paligjshme.

9. Kokaina - $236 pėr gramė

Ky pluhur i bardhė kristali ėshtė njė lėndė narkotike e rrezikshme. Ēmimi i saj mė i lartė, nė krahasim me atė tė mėsipėrm, shpjegohet me "pastėrtinė" e saj dhe natyralitetin.

8. LSD - $3 000 pėr gramė

Njė substancė narkotike psikoaktive, dhe njė vdekje e vonuar shumė e shtrenjtė. Procesi i prodhimit tė kėsaj droge gjysmė sintetike ėshtė mjaft e vėshtirė, gjė qė shpjegon koston.

7. Plutoniumi - $4 000 dollarė pėr gramė

Njė metal radioaktiv i rėndė, me njė ngjyrė tė bardhė nė tė argjendtė. Pėrdorimet e saj variojnė nga prodhimi i armėve bėrthamore dhe karburantit nė njė burim energjie pėr anijet kozmike.

6. Painite - $9 000 pėr gramė

Ky gur ėshtė aq i rrallė sa shumė pak njerėz e dinė se ekziston. Ėshtė njė mineral me ngjyrė portokalli ose ngjyrė tė kuqėrremtė dhe ėshtė zbuluar vetėm 65 vjet mė parė. Ka vetėm disa qindra prej kėtyre gurėve nė botė sot.

5. Taaffeite - $20 000 pėr gramė ose $4 000 pėr karat

Njė gur i ēmuar, i gjendur nė ngjyrė vjollcė, rozė, tė kuqe ose tė bardhė. Ėshtė njė milion herė mė e rrallė se diamantėt, duke e bėrė atė legjendė. Megjithatė, pavarėsisht nga qė ėshtė unik, nuk ėshtė shumė popullor kur bėhet fjalė pėr bizhuteri - dhe kjo ėshtė ndoshta arsyeja pse ėshtė relativisht i lirė.

4. Tritium - $30 000 pėr gramė

Ky gaz ėshtė pėrdorur nė ndriēim - pėr shembull, nė ndriēimin e tritiumit. Kushton rreth 15 milionė dollarė pėr tė prodhuar njė kile tritiumi.

3. Diamanti - $55 000 pėr gramė

Guri i ēmuar mė i famshėm nė Tokė, dhe "shoku mė i mirė i ēdo gruaje".

2. Kalifornium - 25 - 27 milionė $ pėr gramė

Elementi kimik mė i shtrenjtė ndonjėherė. Ai ėshtė sintetizuar vetėm njė herė qė nga zbulimi i saj nė vitin 1950.

1. Anti-materia - 62.5 trilionė $ pėr gramė

Substanca mė e shtrenjtė nė Tokė. Prodhimi i njė milligramė positroni kushton rreth 25 milionė dollarė. Nė teori, ne do tė jemi nė gjendje tė pėrdorim antimaterien si karburant pėr anijet kozmike nė tė ardhmen. Por pengesa sot ėshtė se pėr tė bėrė vetėm njė gramė, gjithė njerėzimi do tė duhet tė punojė pėr rreth njė vit pa pushim.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
H$/_=

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.