Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Google vazhdon punėn nė kurėn pėr kancerin

Google ka aplikuar pėr njė patentė sė bashku me Organizatėn Botėrore tė Pronėsisė Intelektuale (WIPO) pėr tė krijuar njė rrip krahu qė mund tė shkatėrrojė qelizat e kancerit nė gjak.

Qeliza e kancerit nė gjak qė google po mundohet tė gjejė njė zgjidhje
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 29/08/2015 19:56

Nė dokumentin e dorėzuar, i cili titullohet Nanoparticle Phoresis, e pėrshkruan pajisjen e krahut se automatikisht mund tė modifikojė ose shkatėrrojnė caqet nė gjak tė cilat kanė ndikim tė keq nė shėndetin e njeriut.

Kėto caqe pėrfshijnė enzimat, hormonet, proteinat, qelizat ose molekulat tjera dhe kur janė tė pranishme gjak, mund tė ndikohen nga pajisjet qė i pėrdor ai person, transmeton Koha.net.

Ripi do tė jetė nė gjendje tė modifikojė ose shkatėrrojė qelizat duke transmetuar energji nė enėt e gjakut. Kjo pajisje mund tė transmetojė energji siē janė pulsi me radio frekuencė, me fushė magnetike, pulsin akustik dhe sinjalin ultra tė kuqe.

Kjo energji sjell ndryshime fizike ose kimike nė caqe, me qėllim qė tė reduktojė efektet e kėqija te qelizat.

Google ka thėnė se pėr shpikjen e kėsaj pajisje do ti duhen sė paku pesė vjetė, por ka thėnė ėshtė duke punuar nė njė trajtim proaktiv sesa reaktiv.

Paisja e google qė do pėrdoret kundėr kancerit


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
J;l4J

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė