Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

A e dini sa informacion zė truri i njė njeriu?

Truri i njeriut zė 4.7 miliardė libra.

A e dini sa informacion zė truri i njė njeriu?
A e dini sa informacion zė truri i njė njeriu?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 18/02/2018 20:25

Truri i njeriut e ka kapacitetin dhjetėfish mė tė madh sesa ai qė ishte supozuar mė parė, dhe mund tė ruajė 4.7 miliardė libra, zbulojnė shkencėtarėt tė cilėt kanė matur kapacitetin e ruajtjes sė sinapseve, lidhjet e trurit tė cilat janė pėrgjegjėse pėr ruajtjen e kujtimeve.

Ata kanė zbuluar se, mesatarisht, njė sinaps mund tė ruajė rreth 4.7 bit informacione. Kjo do tė thotė se truri i njeriut e ka kapacitetin e njė peta-biti apo 1 000 000 000 000 000 bitėve.

Njė peta-bit ėshtė njėjtė sikurse 20 milionė sirtarė tė mbushur me tekste, 13.3 vite tė incizimeve HD, 4.7 miliardė libra apo 670 milionė faqe web.

Sa i pėrket kėtij zbulimi, profesori Terry Sejnowski nga Salk Institute for Biological Studies, ka thėnė se ky zbulim ėshtė historik nė fushėn e neuroshkencės.

Vlen tė ceket se hulumtimi i tyre ėshtė publikuar nė eLife.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
(K,6,

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.