Punėt dixhitale mė tė mira tė vitit 2018
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Punėt dixhitale mė tė mira tė vitit 2018

Perspekti sjell profesionet mė tė kėrkuara nė design, modė, artin vizual, komunikim, tė cilat janė shumė tė kėrkuara, qė kėrkojė njė pėrditėsim thelbėsor profesional nė vitin 2018.

Punėt dixhitale mė tė mira tė vitit 2018
Punėt dixhitale mė tė mira tė vitit 2018
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 20/12/2017 18:19

Big data specialist

Sot nuk ka diskutime nė fushėn e marketingut dixhital qė tė mos pėrfshijnė edhe temėn big data dhe ėshtė e thjeshtė tė kuptosh arsyen: janė njė burim i pashtershėm informacionesh tė mundshme/tė vlefshme qė mund tė shfrytėzoni nė terma komercialė. Kompanitė kanė ose janė duke u pėrgatitur pėr tė pasur pranė tyre persona qė tė merren me kėtė gjė, tregu nuk ka ende aq sa duhet specialistė pėr t'iu pėrgjigjur kėrkesės nė fjalė.

Influencer strategy

Si matet njė biznes me infuencer (influencuesit). Cili ėshtė influencuesi i duhur pėr mua? Gjithnjė e mė shumė kompanitė gjenden pėrballė kėtyre pyetjeve. Nė vitin 2018, investimi nė fushata me influencues marketingu do tė rritet +39% krahasuar me vitin 2017. Kjo do tė thotė qė influencer marketing ėshtė njė fenomen i destinuar tė zhvillohet dhe jo tė zhduket. Pra pėrveēse pėr digital strategy ėshtė e rėndėsishme tė flitet edhe pėr influencer strategy, njė rrugėtim dedikuar profesionistėve nė fushėn digitale pėr tė zhvilluar, falė tė dhėnave, kreativitetin dhe strategjitė, kompetencat e nevojshme pėr tė drejtuar fushatat.

Specialist Vintage System

Ndėrthurja e stileve dhe tendencave nė universin e modės nxjerr nė pah njė rritje tė fortė nė sektorin vintage, qė ende nuk mund tė mbėshtetet nė figura tė specializuara profesionale. Eksperti i vintage, i cili ėshtė nė gjendje tė punojė me njė mbėshtetje shumėdisiplinore, nga moda tek design, nga estetika te komunikimi  bazuar nė njė metodė eksperimentale dhe projektimi nė tė njėjtėn kohė, mund ta mbushė kėtė boshllėk nė tė ardhmen e afėrt.

Retail designer dhe skenograf eventesh

Nuk mjafton tė jesh "vetėm" arkitektė apo interior designer pėr tė dhėnė zgjidhje kreative specifike qė tė japin vlerė tė shtuar dhe komunikuese nė pikėn e shitjes apo ta bėjnė eventin nė fjalė njė mjet unik dhe tė identifikueshėm. Njė person i formuar dhe kompetent nė fusha specifike dhe dinamike si ai i retail apo i eventeve ėshtė mjaft i kėrkuar dhe i vlerėsuar.

Ilustrator grafik

Grafika dhe ilustrimet janė (ose duhet tė jenė) dy aktivitete profesionale tė dallueshme: graphic designer ėshtė pėrgjegjės pėr menaxhimin e hapėsirės, kurse ilustratori pėr evokimin e emocioneve. Nė punėn e pėrditshme, pėr shkak tė kohės dhe kostove, nuk ndodh kėshtu dhe kėrkohen aftėsi fleksibile dhe tė dyfishta.

Grafik designer gjendet nė kushtet e realizimit tė imazheve, dizajneve e ilustrimeve; ilustratori duhet tė pėrballet me projekte tė artikuluara dhe tė pėrdorė elemente tė projektimit grafik. Sa mundėsi hapen duke bėrė bashkė dy botė tė ngjashme?

Kurator ekspozitash dhe eventesh artistike

Kujdesi ndaj artit nuk del kurė nga moda; pėrkundrazi ai rinovohet nė mėnyrė konstante. Kuratori ėshtė njė figurė profesionale, me rėndėsi thelbėsore nė fushėn e komunikimit dhe artit, qė kėrkon aftėsi estetike, interpretuese dhe kulturore tė rafinuara dhe vazhdimisht tė azhurnuara, sė bashku me aftėsitė teknike dhe organizative.

Lighting designer

Drita ėshtė njė instrument mjaft ekspresiv pėr tė mos i kushtuar vėmendje dhe aftėsi teknike specifike. Vetė arkitektėt dhe designer mė tė shquar tė fushės i drejtohen lighting designer tė specializuar pėr tė pėrcaktuar rolin e dritės nė brendėsi tė projekteve tė tyre. Sot lighting designer ka nė dispozicion teknologji, burime tė reja drite, instrumente elektronike tė kontrollit tė dritės natyrore dhe artificiale qė e bėjnė kėtė profesion mjaft kompleks por krijues e mjaft tė kėrkuar.

Drejtues artistik

Kjo figurė ėshtė gjithnjė e mė e kėrkuar nga agjencitė publicitare, tė cilat janė vazhdimisht tė angazhuara nė ideimin dhe realizimin e fushatave qė gjenerojnė vlerė pėr brandin qė duhet tė zhvillojnė nė biznes. Drejtuesit artistik ėshtė njė profesion nė evolucion tė vazhdueshėm, qė kėrkon azhurnim tė vazhdueshėm nė dinamizmin konteksual dhe nė teknikat ekzekutive.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
X`h\\

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.