Sekretet e gjuhės sė trupit qė dijnė njerėzit e suksesshėm
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Sekretet e gjuhės sė trupit qė dijnė njerėzit e suksesshėm

Shpesh nuk ka nevojė pėr fjalė. Njė specialist i gjuhės sė trupit na udhėzon pėr tė bėrė ato veprime qė sigurojnė njė ndjenjė respekti dhe pėr tė shmangur ato qė ulin pikė.

Sekretet e gjuhės sė trupit qė dijnė njerėzit e suksesshėm
Sekretet e gjuhės sė trupit qė dijnė njerėzit e suksesshėm
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 05/01/2018 23:26

Mbaj njė dorė poshtė mjekrės

Ėshtė njė veprim qė e bėjnė njerėzit e suksesshėm, Hillary Clinton, Steve Jobs nė kopertinėn e biografisė sė tij. Ėshtė njė pozė mendimtare, njė veprim qė thotė "Kur tė ketė kohė tė vėshtira, unė do gjej zgjidhjen."

Mos thith buzėt

"Tėrheqja e buzėve nga brenda thotė qė po mban diēka. Kur politikani amerikan Anthony Weiner tha qė i kishin vjedhur llogarinė e Twitter, tėrhoqi buzėt. Kėshtu bėjnė njerėzit kur fshehin njė emocion qė nuk e ndajnė dot me tė tjerėt."

Bashko gishtat

Bashko mollėzat e gishtėrinjve pėr tė rritur autoritet. Oprah Winfrey e bėn, ashtu si dhe Donald Trump para se tė thotė "Je i pushuar". Barack Obama ka njė veprim mė tė moderuar, si tė ishte duke mbajtur njė top basketbolli, qė pėrcjell kuptueshmėri ndaj ēėshtjes.

Mos e humb kontrollin e pėrkuljes sė kokės

"Mos jep kurrė informacion me kokė tė pėrkulur, duket sikur nuk jep garanci pėr informacionin. Nėse je duke biseduar dhe jo duke bindur dikė, mund ta pėrkulėsh kokėn, por kujdes drejtimin: nė rast se pėrkulesh nė tė djathtė do tė shohin si mė tėrheqės dhe nėse e pėrkul nė tė majtė do tė shohin si mė inteligjent."

Kryqėzo duart

Specialistėt thonė qė kur kryqėzon duart krijon distancė, qė ėshtė e vėrtetė kur personi nuk tė njeh, por nėse je me miq, kryqėzoji! Mund tė ndihmojė tė kuptosh njė problem, sepse veprimi pėrdor tė dyja anėt e trupit, duke angazhuar tė dyja hemisferat e trurit: tė majtėn logjike dhe tė djathtėn kreative. Studimet thonė qė kryqėzimi i krahėve na bėn mė tė aftė nė njė situatė tė ndėrlikuar.

Mos rrudh hundėn

"Kam njohur njė grua tė bukur me tė cilėn askush nuk dilte nė takim tė dytė. Pasi e pashė si ndėrvepronte me meshkujt, e kapa problemin: Kur qeshte ajo rrudhoste hundėn, njė shenjė universal mospėlqimi. Burrat qė dilnin me tė mė thanė qė ata mendonin qė ajo nuk i pėlqente, por nuk e dinin pse. Ajo filloi mos ta rrudhoste mė hundėn dhe tani ėshtė martuar. Kjo ėshtė fuqia e gjuhės sė trupit", thotė eksperti sado e pabesueshme tė jetė kjo pėr ty.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
@jB8U

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.