Tė papunė? Ja hapat qė do ju sigurojnė punėn e ardhshme
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Tė papunė? Ja hapat qė do ju sigurojnė punėn e ardhshme

Njė listė me kėshilla qė nuk do pendoheni po t'i keni parasysh.

Tė papunė? Ja hapat qė do ju sigurojnė punėn e ardhshme
Tė papunė? Ja hapat qė do ju sigurojnė punėn e ardhshme
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 14/10/2017 18:54

Tė gjithė ata qė janė nė kėrkim tė njė pune, e dinė mjaft mirė se njė pėrmbledhje me kualifikime tė rėndėsishme do t'u bėjė pėrshtypje pėrfaqėsuesve tė Burimeve Njerėzore. Sot, njė dokument i thjeshtė nė Word ku janė tė listuara tė gjitha arritjet tuaja mund tė mos jetė mjaftueshėm pėr t'u rėnė atyre nė sy.

Paraqitja e njė pėrmbledhjeje ėshtė po aq e rėndėsishme sa dhe pėrmbajtja e saj, veēanėrisht kur aplikoni pėr role qė kėrkojnė kreativitet. Punėmarrėsit, sot, duan tė krijojnė njė ide jo vetėm pėr aftėsitė tuaja, por edhe pėr vėmendjen qė u kushtoni detajeve nė nivelin e kreativitetit.

Merru gjithmonė me njė "punė"

"Tė papunėt qė kėrkojnė punė duhet tė gjejnė diēka produktive pėr tė bėrė, ndėrkohė qė kėrkojnė punė",- thotė Abby Kohut, drejtues i njė website-i. "Pėr shembull, ata mund tė jenė vullnetarė pėr organizata bamirėse ose jofitimprurėse, ose tė kėrkojnė tė punėsohen pėr projekte tė vogla."

"Disa punėkėrkues punojnė si tė pavarur, ndėrkohė qė tė tjerėt zgjedhin tė punojnė nė supermarketet e lagjes ose dyqane tė vogla. Pėrveē pėrfitimeve financiare, kėto punė ju mundėsojnė krijimin e njohjeve, qė mund tė jenė tė rėndėsishme, ndėrkohė qė kėrkoni njė punė tė mirėfilltė".

Ji i hapur ndaj ēdo pyetjeje

Shumė persona kanė pjesė tė historikut tė tyre tė punėsimit, pėr tė cilat nuk ndihen shumė krenarė, por duhet t'i mbajnė nė CV pėr efektin e vazhdimėsisė sė punėsimit.

Nėse njė punėdhėnės ju pyet pėr njė punė nė tė cilėn nuk keni pasur njė eksperiencė shumė pozitive, gjėja mė e keqe qė mund tė bėni ėshtė tė gėnjeni ose t'i shmangeni bisedės.

Por, mos harroni se njė intervistues i mirė e dallon menjėherė nėse ju po tregoheni tė sinqertė pėr eksperiencat e mėparshme tė punės ose pėr interesin qė keni nė punėn pėr tė cilėn po aplikoni.

Gati pėr pyetjet e shpejta

Pyetjet standarde, ato tė cilat hera-herės janė bėrė edhe tė bezdisshme: "Mė fol pėr veten" apo "Cila ėshtė dobėsia jote mė e madhe?" mund tė shfaqen gjithmonė gjatė intervistės sė punės. Por sot, menaxherėt e punėsimit po orientohen gjithmonė e mė shumė tek pyetjet e shpejta tė momentit, ndaj tė cilave ēdo kandidat nuk mund tė japė njė pėrgjigje tė gatshme.

Por pyetjet mund tė jenė edhe "Si do tė reagonit ju nė njė rast tė tillė?". Punėkėrkuesit mund tė praktikohen pėr kėto lloj pyetjesh, megjithatė njė intervistues i vendosur mund tė gjejė njė mėnyrė tjetėr pėr tė mbledhur sa mė shumė informacion mbi kandidatin.

Trego dinjitetin tėnd

Shfaqja e personalitetit, sigurisht nė masėn e duhur, nuk bėn keq, pėrkundrazi. Tė sillesh familjar apo tė bėsh shaka tek-tuk me punėdhėnėsit e mundshėm gjatė intervistės nuk ėshtė ide shumė e mirė.

Gjatė intervistave, ėshtė bėrė gjithnjė e mė e rėndėsishme tė jesh vetvetja dhe tė tregosh personalitetin, sepse krahas arritjeve dhe aftėsive tuaja, punėmarrėsit duan tė dinė edhe nėse ju pėrshtateni me kulturėn e kompanisė, por edhe me punonjėsit ekzistues.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Xk-Q`

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.