Si tė jeni sa mė tė pėrqėndruar dhe tė arrini lehtėsisht objektivat tuaj?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė jeni sa mė tė pėrqėndruar dhe tė arrini lehtėsisht objektivat tuaj?

Pėrmbushja e njė objektivi tė caktuar mund tė kėrkojė shumė punė.

Si tė jeni sa mė tė pėrqėndruar dhe tė arrini lehtėsisht objektivat tuaj?
Si tė jeni sa mė tė pėrqėndruar dhe tė arrini lehtėsisht objektivat tuaj?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 05/01/2018 13:01

Nėse ju jeni duke u marrė me njė projekt, tė cilin e pėlqeni dhe doni ta pėrfundoni sa mė parė, elemente tė tilla si rrjetet sociale apo disa tė tjera mund t'ju shpėrqendrojnė duke ndikuar nė kėtė mėnyrė nė ngadalėsimin e pėrfundimit tė projektit.

Nėse doni qė tė jeni sa mė tė organizuar dhe tė pėrqendruar, ju kėshillojmė tė ndiqni hapat e mėposhtėm:

1. Jepini fund pėrmbushjes sė disa punėve njėherėsh

Nė vend qė tė mundoheni tė pėrfundoni shumė punė njėherėsh, ne ju kėshillojmė qė secilės prej tyre t'i kushtoni kohėn e saj.

2. Mos e kaloni kohėn e pushimit duke punuar

Njė prej mėnyrave mė tė mira dhe qė ndikon nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė nė rritjen e nivelit tė pėrqendrimit ėshtė koha e pushimit, tė cilėn ju duhet ta shpenzoni duke pushuar dhe jo duke punuar.

3. Ecni sa mė shumė

Tė jeni tė sigurt se ju nuk do tė keni rezultate tė kėnaqshme pėr sa i pėrket nivelit tė lartė tė pėrqendrimit nė punė, nėse e kaloni tė gjithė ditėn pėrpara kompjuterit. Prandaj, fikeni kompjuterin dhe telefonin tuaj celular pėr 20 minuta apo 30 minuta dhe dilni pėr tė bėrė njė shėtitje. Do ta shikoni qė kur tė rifilloni punėn do tė jeni mė tė pėrqendruar.

4. Aplikacionet ndihmuese

Kėshillohet tė pėrdorni aplikacione tė tilla si "Rescue Time" pėr shembull, tė cilat do t'ju bėjnė tė kuptoni se pse njė detyrė e caktuar po ju merr mė shumė kohė sesa njė tjetėr.

5. Meditoni

Meditimi ėshtė njė prej mėnyrave mė efikase pėr tė rritur nivelin e pėrqendrimit. Ka ushtrime tė ndryshme meditimi dhe mbi tė gjitha shumė tė shkurtra, tė cilat do tė ndikojnė nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė nė rritjen e nivelit tuaj tė pėrqendrimit nė punė.

6. Shmangni nė maksimum zhurmat rrethuese

Nėse punoni nė njė ambient pune ku zhurmat janė tė pashmangshme, kėshillohet qė tė vendosni kufje, sepse nė kėtė mėnyrė ju do tė pėrqendroheni nė projektin tuaj, pa u shpėrqendruar nga zhurmat rrethuese.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
e-VfA

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.