Ja disa kėshilla pėr tarifimin e njė Web Design.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ja disa kėshilla pėr tarifimin e njė Web Design.

Shpesh ndodhemi pėrballė njė dileme kur mendojmė tė kuptojmė koston e njė webfaqeje.

Shpesh ndodhemi pėrballė njė dileme kur mendojmė tė kuptojmė koston e njė webfaqeje.
Shpesh ndodhemi pėrballė njė dileme kur mendojmė tė kuptojmė koston e njė webfaqeje.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/08/2017 20:02

Shpesh vihemi nė siklet nėse po vendosim ēmimin e duhur dhe nėse klienti do mbetet i kėnaqur e tė kuptojė pėrse kushton ky shėrbim dhe si ka arritur njė webfaqe tė ketė kėtė vlerė.

Mbi tė gjitha duhet tė jemi realistė qė ndryshime apo gabime nė pėrllogaritje mund tė na kushtojnė shumė, jo vetėm tė mos paguhemi sa duhet, por edhe qė biznesi ku ne punojmė apo sipėrmarja jonė tė dalė me humbje nė vlerė monetare apo imazhin e saj. Mbi tė gjitha vlen tė pėrmendet fakti qė nėse gabojmė nė pėrllogaritje puna jonė sado e lodhshme tė jetė sdo tė vlerėsohet, gjė qė shpesh herė ndodh.

Por dhe mbifaturimi do sjellte pasoja tė mėvonshme. Por a mund tė paraqesim njė listė ēmimesh pėr webfaqet? Absolutisht e pamundur pa marrė nė konsideratė faktorėt qė e bėjnė koston.

Atėherė ēfarė duhet tė dijmė qoftė si klient apo biznes pėr ndėrtimin e webfaqes:

1. Duhet tė dijmė nėse do tė ketė vizitorė nga e gjithė bota apo vetėm nga njė vend specifik

Sipas vendit ku do tė shfaqet faqja, do tė bėhet reklamimi online, tė drejtat e autorit, siguria dhe mbi tė gjitha pėrshtatja e pėrmbajtjes. Kostoja mund tė variojė sipas rastit, sipas specifikimeve dhe sipas kohės qė projekti ka nė dispozicion.

2. Do ofrohet shėrbim nė disa gjuhė apo jo?

Nė ditėt e sotme ėshtė bėrė trend qė webfaqet tė jenė prezente nė disa gjuhė, kjo sjell qė ose tė ndėrtohet e njėjta faqe dy herė duke alternuar faqen bashkė me gjuhėn ose tė pėrdoren plug-in qė normalisht kushtojnė ose tė bėhet shtim nė kod qė tė bėhet pėrkthimi i kėrkuar, por qė ka nevojė pėr orė shtesė nė kodim pėr pėrshtatjen e gjuhės, krijimi i thirrjeve specifike qė nė terma tė pėrgjithshme sjell kosto.

3. Do jetė thjesht faqe prezantuese apo me design tė veēantė apo me ndėrveprime me vizitorėt?

Shpesh shohim faqe qė janė thjesht njė reklamė apo mėnyrė kontakti me kompaninė duke lėnė thjesht informacionin e kontaktit dhe disa pėrshkrime shkurtimisht.

Shpesh me njė design tė thjeshtė kėto faqe janė fillimi i tabelės sė ēmimeve.

Disa foto, njė pėrshkrim dhe pak kod nuk duket punė e lodhshme, por nėse designeri e bėn nga zero duke u bazuar nė kėrkesėn e kompanisė qė kėrkon projektin, kostoja sėrish ndryshon sipas kėrkesės. Nėse ka ndėrveprim me vizitorėt nevojitet kod shtesė qė mund tė kėrkojė dhe databazė apo plug in-e tė tjera.

4.Do tė bėhen blerje nė kėtė faqe dhe nėse po, sa produkte do tė ketė?

Shitjet online po ashtu janė njė trend, pėr mė tepėr janė njė biznes pa kosto tė lartė, pasi nuk kanė qera, nuk kėrkojnė pagė mujore siē do kėrkonte shitėsja, nuk kėrkojnė manekinė apo vitrina luksoze, nuk paguan drita apo ujė, madje nė Shqipėri disa faqe anashkalojnė dhe taksat.Por sa I nevojitet njė zhvilluesi qė tė krijojė faqe pėr shitje online? E gjitha varet nga sistemi qė pėrdoret, por kostoja pėr faqe me 10-50 produkte kap vlera tė majme nėse krijohen nga vetė zhvilluesi, shpesh pėrdoren mekanizma lehtėsues qė bėjnė menaxhimin mė tė lehtė dhe qė ul koston me njė pėrqindje tė lartė. Por qė gjithsesi ndėrthurja qė duhet tė krijojė zhvilluesi mes faqes dhe sistemit tė menaxhimit dhe vetė sistemii menaxhimit apo instalimi i tij, bėjnė qė tė ketė kosto plus.

5.Janė krijuar hapsirat e nevojshme pėr faqen apo do tė krijohen bashkė me projektin?

Kur themi webfaqe, shpesh klientėt e kuptojnė qė nė projekt pėrfshihet thuajse gjithēka qė kanė nevojė pėr pėrfaqsim online, madje shpesh mendohet qė edhe reklamimi online pėrfshihet nė ēmim. Shpesh shohin ndonjė faqe tė bukur dhe sduan tja dijnė pėr shpenzimet, kohėn qė ėshtė nevojitur tė ndėrtohet, investimin nė reklamim, investimin nė kohė, thjesht e duan ashtu siē e shohin dhe kur u pėrmend pagesat stepen. Hostimi ose nė gjuhė tė thjeshtė ngarkimi dhe mbajtja e informacioneve online qė tė bėhen tė arritshėm nga ēdo pajisje elektronike ka kosto, dhe kėtė kosto nuk e eleminon dot qoftė dhe nėse duam ne si designer, pasi ēdo gjė nė internet ėshtė biznes, do mirėmbajtje dhe i ka kosto fikse kėto shėrbime. Ndryshojnė shpesh nga kompania nė kompani qė ofron shėrbimin, por shumica varion tek 110-160 dollarė nė vit.

Ndėrsa emri me tė cilėn pėrfaqėsohet webfaqja quhet domain, i cili dhe kjo kontrollohet dhe mbahet e rezervuar nga kompani tė ndryshme ndėrkombėtare nė bashkpunim me entin rregullator tė domaineve. Kushton diku tek 12-15 dollarė nė vit, por domainet zyrtare kanė ēmime nė 10-fish tė kėsaj shume.

Nga hapsira qė kėrkon faqja vlerėsohet dhe pagesa, pasi ka disa veēori qė duhet tė shohim si pėrshembull hapsira qė kėrkon faqja, numri i databazave qė duhen, numri i vizitorėve (bandwidth) dhe siguria (certifikimi SSL).

Duhet patur kujdes, shpesh disa kompani apo individė nuk bėjnė kontratė paraprake qė emri i kompanisė sė tyre tė mbetet e regjistruar nė emrin dhe firmėn me tė drejta tė vetė pronarit, dhe kur prishet njė kontratė mes designerit apo kompanisė qė ka ndėrtuar faqen, kėrkohet shpesh njė shumė e majme shpesh mbi 500$ qė ky emėr tė lirohet ose klienti mbahet i varur nėn kushtet qė vendos designeri apo kompania e dizajnit tė faqes.

6. Kompania kėrkon kod tė bėrė nga zero apo theme tė gatshme qė me vonė do tė pėrshtatet sipas nevojave specifike tė kompanisė?

Disa kompani siē u pėrmend dhe mė sipėr kėrkojnė faqe qė i kanė parė diku tjetėr, dhe kjo bėn qė designeri tė kėrkojė pėr theme tė gatshme nėse gjen dhe ta pėrshtasė. Gjė qė ul koston dhe humbjen nė kohė. Por ka raste kur njė faqe nuk ėshtė theme e gatshme, dhe kjo bėn qė kodi tė jetė i ndryshėm dhe i ndėrtuar nga zero, gjė qė kushton.

Por a mundet njė faqe tė jetė identike? Patjetėr qė po, ka raste si zaman.com.tr dhe syri.net qė janė identike, madje dhe design ėshtė i njėjti, si logoja dhe ngjyrat.

Kjo nuk ėshtė dicka etike, por kur kompania e kėrkon tė tillė, shėrbimi duhet ti ofrohet ashtu siē e kėrkon, ndaj kėshilloj ēdo lloj biznesi apo individi qė kur tė kėrkojė njė ndėrtim faqeje, ta pėrcaktojė nėse e do tė ndėrtuar nga zero apo njė template tė gatshme dhe se ēfarė ngjyrash kėrkon, e sa % tė mbetet ngjashmėria.

Ēdo profesionist do tė rekomandojė design specific pėr tė ruajtur tė drejtat e autorit dhe padiskutim punėn e lodhjen e ēdokujt.

7.Kush do tė mirmbajė faqen?

Kompanitė shpesh nuk pėrcaktojnė se kush do tė merret me faqen, ndėrhyrjet, shtime produktesh apo njoftimesh, ndryshime etj, por mbetet detyrė e zhvilluesit qė ta mendojė dhe kėtė detaj, pasi ndikon drejtpėrdrejt nė koston e webfaqes.

Shembull:

Nėse me shtimin e produkteve do merret njė web designer, developer apo web Master atėherė kostoja do ishte e lartė, alternativė ėshtė qė punonjės tė tjerė tė merren me shtimin modifikim dhe rregullimet e produkteve, njoftimeve, ndryshimeve dhe postimet, por kjo nga ana e klientit kėrkon njohuri zhvilluese e nėse nuk i ka, nga ana e zhvilluesit kėrkon tė paktėn disa javė shtesė ndėrtim kodi qė tė ketė njė pėrdorim sa mė tė lehtė klienti. Nga ana tjetėr duhet tė ruajė pamjen sa mė tė mirė pėr vizitorėt e faqes.

*Kostoja e mirėmbajtes duhet tė jetė tė paktėn sa 1/4 e gjithė buxhetit.

8. Ėshtė faqe e re apo ridesign?

Kur njė kompani nuk ekziston nė internet ėshtė mė e lehtė ndėrtimi i strategjisė pėr kėtė biznes, pasi prania e vetė biznesit me njė faqe online, ėshtė njė biznes mė vete. Kėrkon studim tė markės dhe kompanisė, duhet ti jepet pėrparėsi pėrdoruesit dhe funksionalitetit.

Ndaj designeri ka detyrėn qė ta paraqesė nė formėn mė tė bukur kėtė biznes tė ri.

Rindėrtimi i njė webfaqeje nga ana tjetėr kufizon shpirtin artisitk tė designerit, por jep ide mė tė qarta qoftė zhvilluesit qoftė individit qė ka faqen, pasi e dijnė qė tė dyja palėt ecurinė dhe llojin e biznesit pėr tė cilin po flasin.

9.Pėrgatitja e dokumenteve.

Tė gjithė zhvilluesit bien dakord qė dokumentimi mė i saktė dhe mė i detajuar edhe nė rastet kur merr shumė kohė ėshtė hapi mė i rėndėsishėm nė njė projekt. Sa mė i detajuar dhe i kuptueshėm tė jetė dokumentimi aq mė shpejt ndėrtohet faqja dhe aq mė pak kohė dhe acarim do tė konsumojė projekti.

Pikat ku duhet tė mbėshtetet dokumentimi sa mė i saktė:

a. Krijimi i brandit (markės) online

b. Lloji dhe struktura e faqes

c. Funksionaliteti i faqes

d. Animacioni dhe efektet speciale (nėse ka)

Imagjinoni dikė qė e ka tė qartė se ēfarė po synon dhe dikė qė nuk di si ta shprehė atė qė ka nė mendje, ėshtė logjike qė dokumentimi i jep kuptim gjithė projektit dhe gabimeve nė pėrllogaritje tė kostos. Gjithashtu kemi eleminuar ēdo lloj keqkuptimi nė koncept, punėn e kotė dhe keqkuptimin e palėve.

Pėr faqe tė vogla nevojiten 24-48 orė pėr dokumentimin, por faqet e mėdha duan 3-4 javė pėr pėrpilimin e dokumentimit.

10.Design ndėrveprues

Nė kėtė design ne si zhvillues dhe klienti kemi mundėsinė qė tė shohim se si do tė duket faqja nga ana vizuale, tė cilat mė vonė nga formati pamor PSD kthehen nė kod dhe shtohen funksionalitetet pėrkatėse. Pamja dhe ndjesia pėrfshin tė gjithė brandimin, qė nga ikonat, butonat, fontet, logoja, imazhet dhe pėr qė tė gjitha mundet tė nevojitet njė pėrpunim i dytė apo dhe i mėvonshėm disa herė derisa tė arrihet nė pėrfundimin e dėshiruar.

Zakonisht ndėrtimi pamor ėshtė pjesė e graphic design dhe kushton minimumi 650$ por qė jo rrallė herė anashkalohet si proces.

11. A ėshtė gati grafika e faqes? Do tė merren tė gatshme apo janė ndėrtuar nga graphic designer?

Me fjalėn grafikė nėnkuptojmė imazhet, logot dhe fotot qė do pėrdoren nė faqe. Nė Shqipėri jemi shumė mbrapa me tė drejtat e autorit, por normalisht ēdo faqe duhet tė ketė licensėn pėr fotot dhe postimet qė pėrmban. Ēdo foto kushton tek 5-10 dollarė, kėshtu llogaritet sipas fotove dhe kostoja, por ka designer qė me njė kosto 100$ bėjnė punė tė shkėlqyer nė aspektin e imazheve grafike.

*Sduhet tė harrojmė buxhetin pėr ikonat, butonat dhe llojin e shkrimit qė do pėrdoren, tė cilat mund tė realizohen me njė buxhet prej 50$ por qė mund tė simbolizojnė njė kompani tė tėrė. Pėr shembull po sjell Vodafone qė ka fontin personal apo Coca Cola ltd qė njihet sapo shikohet shkrimi.

12. Responsiviteti dhe pėrshtatshmėria nė celularė

Nėse do tė jetė faqe qė pėrshtatet pėr ēdo lloj pajisje apo jo, kjo varet tėrėsisht nga buxheti dhe siguria nė faqe, duke rritur mundėsinė qė tė pėrshtatet nė ēdolloj pajisje, rritet dhe vėshtirėsia nė zhvillim dhe gjithashtu rrjeshtat nė kod. Por duke ditur qė mbi 70% e vizitorėve janė pėrdorues tė pajisjeve tė vogla, bėhet kusht i domosdoshėm nė ditėt e sotme.

13. Kostoja e pėrgatitjes sė kontentit dhe shtimi i tij

Sido qė tė jetė ndėrtimi i faqes, nga zero apo duke u bazuar nė template, nuk shpėtojmė dot nga kėrkesa pėr pėrmbajtjen qė do tė ketė.

Shpesh ky detaj nėnvlerėsohet nga kompanitė, gjė qė sjell vonesa dhe keqkuptime nė vonesat e projektit.

Zhvilluesit nuk duhet tė merren me pėrgatitjen e teksteve, apo informacionit qė do pėrmbajė faqja. Shpesh kjo u lihet nė dorė designerave, por qė gabohet pasi ata nuk mund tė jenė profesionist nė tė shkruarit bukur, tė dhėnėt informacion specifik rreth kompanisė suaj apo tė dijnė se si tė pėrshkruajnė njė shėrbim specifik. Ndaj kėshillohet qė me tekstin tė merren Content Writters(Kompani qė krijojnė tekste specifike pėr kompani tė tjera, me tė drejta autori specifike pėr ēdo shkrim). Pra nuk vlen thjesht tė keni njė tekst, por tė keni tekstin qė ju nevojitet pėr biznesin tuaj.

*Futja e kontentit kushton diku 120-150$, shpesh pėrdoren sisteme si Wordpress, Joomla, Magento, Drupal etj pėr lehtėsira nė futje kontenti, por duhet pėrshtatur faqja qė tė pėrdoret nėpėrmjet tyre lehtėsisht.

14. A kėrkon faqja siguri speciale?

Tė gjithė e dijmė qė siguria kushton, e njėjta gjė ndodh dhe nė zhvillimin e faqeve, njė kod i pastėr dhe i sigurtė, mund tė ndikojė dhe nė performacėn e faqes, dhe nė humbjet e mundshme.

Mbajtja e tė dhėnave tė sigurta dhe enkriptimi i tė dhėnave rrit sigurinė por shton rrjetat nė kod.

Gjithashtu duhet theksuar mbajtja e njė databaze rezervė nė raste dėmtimi tė faqes nga hackers tė ndryshėm.

15. Performanca

Performanca duhet tė jetė e panegociueshme, ēdo lloj faqje duhet tė ketė performancė tė lartė. Jo tė gjithė vizitorėt kanė linjėn e internetit tė shpejtė, paisjet e pėrshtatshme apo dhe vetė shfletuesit, ne duhet tė testojmė ēfarėdo lloj mundėsie qė kodi tė funksionojė kudo njėsoj, ėshtė proces qė kėrkon shumė vėmendje, por qė ēdo projekt e ka tė pėrfshirė detyrimisht, ndaj ky shėrbim nuk ndikon shumė nė kosto.

16. A do tė ketė e-maile tė specifikuara pėr biznesin e ndėrtuar virtualisht?

Nuk ėshtė problem pėr kompanitė e vogla, por duke qenė qė disa kompani kėrkojnė e-maile tė personalizuara pėr punonjėsit e tyre, kur blihet hapsira nė server shpesh duhet tė shikohet dhe sasia qė na nevojitet pėr shėrbimin e e-maileve dhe se si do ti menaxhojmė kėto e-mail-e. Nė blerjet standarte ofrohen minimum 10 adresa tė personalizuara, me rritjen e numrit tė e-maileve ndryshon dhe hapsira qė na nevojitet, pra rritet kostoja nė varėsi tė numrit tė kėrkuar.

17. Do ketė programim apo efekte speciale?

Shtim Wordpress, Drupal apo Sisteme Menaxhimi (CMS) rrit koston, por lehtėson pėrdorimin.

Trajnime apo dokumentim shtesė.

Shtim tė funksionaliteteve E-Commerce (Shitje Online).

Sisteme menaxhimi pėr e-mailet, mėnyra pėr subscribe apo newsletters.

Zhvillim i veēantė nė brandim.

Integrim reklamimi nė Google Ads.

Galeri fotosh me efekte speciale.

Matės tė ndryshėm dhe raporte tė ndryshme si Google Analytics.

Nėse kėrkohet SEO apo reklamime online.

Menaxhim i rrjeteve sociale dhe lidhja e faqes me to.

Si do ta ndajmė buxhetin pėr njė faqe interneti:

15% - Planifikimi dhe dokumentimi.

25% - Pamja e faqes (Interface).

40% - Programimi.

20% - Menaxhimi i projektit.

Sduhet kurrėsesi tė harrojmė detajet si: Kostoja e mirėmbajtjes, pasi shpesh mendojmė se klienti do ta mirėmbajė faqen vetė apo faqja do qėndrojė pa u ndryshuar, por kjo logjikė shpesh del e gabuar, pasi klienti mund tė jetė i pa trajnuar, por edhe vizitorėt sduan tė shohin njė faqe statike gjithmonė.

Ndėrtimi dhe menaxhimi i webfaqes gjithmonė do tė ketė kosto, por ndryshe ėshtė kur e krijon kodin nga zero, dhe ke ēdo lloj tė drejte mbi faqen qė zotėron, ka nga ato kompani qė kopjojnė faqe apo mbajnė materiale qė sjanė pronė e tyre, dhe kanė humbur ēdo lloj fitimi pėr kėto detaje.

Ka nga ato shėrbime qė thonė pėrshembull vetėm 9$ nė muaj, dhe ndėrtoje vetė faqen, por ato janė faqe tė para pėrgatitura dhe mund tė gjenden qindra e mijėra biznese me tė njėjtėn pamje tė faqes dhe mbi tė gjitha duket si mė lirė, por nėse bėhet llogaria 12 muaj nga 9 dollarė 108 dollarė plus hostimi qė sigurisht e vendos e njėjta kompani dhe atė ēmim dhe domain dhe e gjitha shkon diku te 250 dollarė. Por sa tė drejta ke mbi kėtė faqe? Asnjė, dhe sikur tė mbyllet apo tė mos bėsh njėherė pagesėn nė kohė, nuk gjen dot asnjė lloj informacioni mbi faqen, sado e madhe le tė jetė. Ndaj mos rrezikoni, pagesat fikse me njė mirėmbajtje apo ndryshim nga ekspertėt do ju kursenin shumė mė shumė.

Mėnyrat e pagesės janė:

- Fikse (qė ėshtė pak e vėshtirė ta pėrcaktosh saktė).

- Pagesė me orė pune.

*Kohėzgjatja e ēdo projekti varion sipas peshės sė tij dhe dokumentimit sa mė efikas, designit sa me elegant dhe funksionalitetit sa mė tė shpejtė nė pėrgjigje.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
O5f"R

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.