Cilat janė profesionet qė do t'ju bėjnė tė lumtur?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė profesionet qė do t'ju bėjnė tė lumtur?

Vetėm paratė nuk tė bėjnė tė lumtur, kjo ėshtė e vėrtetuar edhe nga njė studim pėr njė kohė tė gjatė i profesorit tė Universitetit tė Harvardit.

Cilat janė profesionet qė do t'ju bėjnė tė lumtur?
Cilat janė profesionet qė do t'ju bėjnė tė lumtur?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/01/2018 22:01

Howard Gardner mori nė pyetje mė shumė se njė mijė Amerikanė pėr projektin e tij "Good Work Project", nė lidhje me kėnaqėsinė e tyre nė punė.

Lumturia nė profesion, cilat janė kategoritė?

Pjesėmarrėsit duhet t'u pėrgjigjeshin pyetje tė tilla, si pėr shembull nėse e konsideronin punėn e tyre tė rėndėsishme apo nėse ato janė tė njohura. Sjellja e eprorėve, marrėdhėnia mes kolegėve, atmosfera nė punė, luanin gjithashtu njė rol tė rėndėsishėm nė kėtė hulumtim.

Rezultati ėshtė njė klasifikim i profesioneve nė tė cilat njerėzit janė veēanėrisht tė kėnaqur.

Punėt artizanale dhe profesionet sociale ju bėjnė tė lumtur

Rezultatet nė kėtė studim ishin befasuese, yjet e muzikės, futbollistėt profesionistė apo menaxherėt nuk bėjnė pjesė nė kėtė klasifikim. Nė krye tė renditjes janė punėt artizanale apo ata, puna e tė cilėve ėshtė nė kontakt me njerėz tė tjerė. Paraja duket se nuk ka dhe aq rėndėsi. Nė fakt, nė tre vendet e para tė klasifikimit janė profesione qė nuk kanė dhe aq prestigj dhe janė pak tė paguara.

Sipas "Indeed Happines Index 2016", pesė faktorėt kryesorė pėr kėnaqėsinė nė punė janė balanca e mirė punė-jetė, tė qenėt i aftė, aftėsitė drejtuese, kultura e punės dhe siguria nė punė, si dhe perspektiva e mirė nė karrierė.

Klasifikimi

10. Arkitektėt dhe infermierėt, 62% tė kėnaqur me profesionin e tyre.

9. 64% e avokatėve janė lumtur me punėn e tyre.

8. 65% e mjekėve e duan punėn e tyre.

7. Inxhinierėt, njė punė e lodhshme pa dyshim, megjithatė dy tė tretat e inxhinierėve e duan punėn e tyre.

6. 67% e personave qė punojnė nė industrinė e turizmit (guida) janė tė lumtur me punėn e tyre.

5. 69% e shkencėtarėve ndihen tė kėnaqur me punėn e tyre.

4. Njerėzit qė punojnė nė fushėn e marketingut, reklamave & PR duket se janė 75% tė lumtur me profesionin e tyre.

3. Mirėnjohja e klientėve dhe oraret fleksibile janė arsyet qė 76% e hidraulikėve janė tė kėnaqur me zanatin e tyre.

2. Tė bėrit e diēkaje ndryshe ėshtė njė gjė e mirė nė vetvete, ndoshta kjo ėshtė arsyeja qė parukierėt dhe etetistėt konsiderohen me fat, 79% ndihen tė kėnaqur me atė ēka bėjnė.

1. Pavarėsisht pagave modeste, 87% e kopshtarėve thonė se janė vėrtet tė lumtur me zgjedhjen qė kanė bėrė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
aWck#

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė