Ndikimi i emrit dhe mbiemrit nė karrierė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ndikimi i emrit dhe mbiemrit nė karrierė

Gjatė muajve tė pritjes sė fėmijės, prindėrit mendojnė me qindra emra; dhe njė nė pesė persona pendohet pėr zgjedhjen e emrit.

Emri luan njė rol tė rėndėsishėm nė karrierėn dhe suksesin e njė personi.
Emri luan njė rol tė rėndėsishėm nė karrierėn dhe suksesin e njė personi.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 24/10/2017 15:18

Sipas disa kėrkimeve, emri luan njė rol tė rėndėsishėm nė karrierėn dhe suksesin e njė personi. Ndonjėherė, ndodh qė kur mėsojmė emrin e njė personi, kemi ndjesinė qė emri i pėrshtatet mė sė miri atij. Ndoshta nuk ėshtė thjesht njė vetėsugjestionim.

Sipas kėrkuesve Amerikanė, ka mė shumė mundėsi pėr tė arritur pozicione tė larta nė punė, njė person, emri i tė cilit ėshtė i shkurtėr, i thjeshtė e i lehtė pėr t'u shqiptuar. Po ashtu, sipas njė studimi tė Universitetit Marquette, personat qė kanė njė emėr tė rrallė dhe tė ndėrlikuar kanė mė shumė vėshtirėsi pėr t'u punėsuar.

Duke u thelluar edhe mė shumė nė kėtė studim, kėrkuesit kanė vėrejtur njė lidhje nė inicialet e emrit dhe mbiemrit.

Pėr shembull, personat, mbiemri i tė cilėve nis me njė nga shkronjat e para tė alfabetit, kanė mė shumė avantazhe nė shkollė; ndėrsa personat, mbiemri i tė cilėve fillon me njė nga shkronjat e fundit tė alfabetit do tė jenė mė tė prirur pėr blerje tė nxituara.

Ky ėshtė pėrfundimi i Economics of Education Review, qė e argumenton kėtė veprim me faktin se kėta persona, duke qenė gjithnjė tė fundit nė renditje, jetojnė me ankthin e humbjes sė kohės dhe okazioneve.

Sė fundi, revista e specializuar Psychological Science sjell nė vėmendje njė studim gjerman, sipas tė cilit ata qė kanė njė mbiemėr, qė tingėllon fisnik dhe i qartė, kanė mė shumė mundėsi pėr tė arritur poste tė larta drejtuese.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
T]+(e

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.