15 vende qė do t'ju bėjnė tė lini ēdo gjė dhe tė eksploroni botėn.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

15 vende qė do t'ju bėjnė tė lini ēdo gjė dhe tė eksploroni botėn.

Dėshira e patundueshme pėr tė eksploruar mjedisin ku jetojmė ėshtė e mbjellė thellė brenda nesh.

Dėshira e patundueshme pėr tė eksploruar mjedisin ku jetojmė ėshtė e mbjellė thellė brenda nesh.
Dėshira e patundueshme pėr tė eksploruar mjedisin ku jetojmė ėshtė e mbjellė thellė brenda nesh.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/09/2017 20:09

Fatmirėsisht planeti ynė ėshtė shtėpia e njė numri tė pafundėm mrekullish qė presin tė zbulohen, duke na dhėnė ne aventurė tė mjaftueshme pėr gjithė jetėn.

Perspekti ka munduar se ju do tė pėlqeni tė kontrolloni listėn me vendet mė tė bukura nė botė qė ka pėrgatitur pėr ju, duke ju frymėzuar tė ndėrmerrni pushime tė paharrueshme.

15. Mali Ylber, Peru

Mali Ylber

Mali Ylber

Ky mal me ngjyra natyrale tė mrekullueshme ėshtė cilėsuar si njė ndėr vendet mė tė pabesueshme me mrekulli gjeografike.

14. Mali Roraima, Venezuelė-Guajana-Brazil

Mali Roraima

Mali Roraima

Mali Roraima ėshtė njė mal i stėrgjatė me shkėmbinj tė mprehtė qė shtrihet mes kufinjve tė Venezuelės, Guajanės dhe Brazilit.

13. Liqeni Hillier, Australi

Liqeni Hillier

Liqeni Hillier

I ndarė nga Oqeani vetėm nga njė vijė e hollė toke, liqeni Hillier njihet pėr ujin e tij me ngjyrė rozė pėr shkak tė prezencės sė mikroalgave Dunaliella Salina.

12. Porta pėr nė ferr, Turkmenistan

Porta pėr nė ferr

Porta pėr nė ferr

Fillimisht i ndezur pėr tė parandaluar emetimet e kimikateve helmuese, krateri i gazit Darvaza digjet prej dekadave tė tėra nė mes tė shkretėtirės sė Turkmenistanit.

11. Shpella e Mendenhall, Alaskė

Shpella e Mendenhall

Shpella e Mendenhall

Kėto shpella akullajnore tė varrosura nėn Mendenhall Glacier shfaqin dritė tė zbehtė blu qė shtojnė jashtėzakonisht magjinė e vendit.

10. Pylli i mbuluar nga uji nė liqenin Kaindy, Kazakistan

Pylli i mbuluar nga uji nė liqenin Kaindy.

Pylli i mbuluar nga uji nė liqenin Kaindy.

Pylli i zhytur ėshtė njė grup i zhytur me pemė brenda liqenit Kaindy nė Kazakistan, i rrethuar nga njė pamje e bukur.

9. Shkėmbi Pulpit, Norvegji

Shkėmbi Pulpit

Shkėmbi Pulpit

Pulpit Rock ėshtė njė shkėmb vertikal i varur mbi Lysefjord dhe njė vend turistik popullor duke siguruar njė vėshtrim dramatik tė peizazhit tė gjerė pėrhapur mė poshtė.

8. Parku Hitachi nė bregdet, Japoni

Parku Hitachi nė bregdet

Parku Hitachi nė bregdet

Ky park publik nė Japoni ėshtė pėrshkuar nga gjurmėt e gjarpėrinjve dhe i impresionon turistėt me miliona lule qė lulėzojnė gjatė gjithė vitit.

7. Ujėvarat Angel, Venezuelė

Ujėvarat Angel

Ujėvarat Angel

E vendosur nė xhunglėn Venezueliane, Ujėvarat Angel janė ujėvarat mė tė larta tė pandėrprera nė botė, qė bien nga lartėsia prej 975 metra. Gjatė verės, uji avullon edhe para se tė bierė nė tokė.

6. Liqeni me llavė Nyiragongo, Republika Demokratike e Kongos

Liqeni me llavė Nyiragongo

Liqeni me llavė Nyiragongo

Ky liqen qė pėrmban lavė tė shkrirė nėn njė sipėrfaqe tė pllakave tė zeza tė ngurtėsuara ėshtė mbyllur nė kraterin e Volcano Nyiragongo, duke krijuar njė pamje disi apokaliptike.

5. Pranvera e Madhe Prismatike, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės

Pranvera e Madhe Prismatike

Pranvera e Madhe Prismatike

Pranvera e Madhe Prismatike nė Parkun Kombėtar tė Yellowstone, burimi mė i madh i nxehtė nė Shtetet e Bashkuara, pėrmban baktere tė veēanta qė shkaktojnė qė uji tė kthejė praktikisht ēdo hije tė ylberit.

4. Scoresby Sund, Grenlandė

Scoresby Sund

Scoresby Sund

Shtėpitė shumė ngjyrėshe pėrgjatė vijės bregdetare tė Grenlandės shoqėrohen bukur nga ajsbergėt masivė tė bllokuar nė sistemin fiord tė Scoresby Sund.

3. Klaksvķk, Ishujt Faraoe

Klaksvķk

Klaksvķk

Banorėt e Klaksvikut duhet tė shohin nga dritaret e tyre vetėm pėr tė parė kėtė mal tė frikshėm tė mbushur me dėborė nė afėrsi tė qytetit.

2. Taracat e orizit nė Mu Cang Ghai, Vietnam

Taracat e orizit nė Mu Cang Ghai

Taracat e orizit nė Mu Cang Ghai

Tarracat e orizit tė ndėrtuara pikėrisht nė rrethet rurale nė Vietnamit bėjnė njė peizazh tėrėsisht intrigues.

1. Valėt, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės

The Waves, ShBA

The Waves, ShBA

Ky tipar ranor gurėzues ėshtė njė pjesė portreti nė shpatet e Coyote Buttes me njė terren kėrkues si Mars.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
?TW3\

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.