Perspekti - Revista suedeze prezanton 11 destinacionet turistike nė Shqipėri.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Revista suedeze prezanton 11 destinacionet turistike nė Shqipėri.

Revista Suedeze "Gjithēka mbi udhėtimin" ka prezantuar 11 destinacionet turistike nė Shqipėri dhe atė ēfarė nuk duhet absolutisht tė humbasin vizitorėt gjatė vizitės nė vendin tonė!

Shqipėri 11 destinacionet turistike
Shqipėri 11 destinacionet turistike
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 29/10/2015 10:51

Shqipėria ėshtė njė nga destinacionet mė ekzotike nė listėn e udhėtimeve charter. Mė poshtė do tė lexoni 11 vendet qė nuk duhet tė humbisni gjatė udhėtimit tuaj nė Gadishullin Ballkanik, shkruan revista Suedeze.

1-Boboshtica afėr qytetit tė Korēės, ka shumė taverna qė shėrbejnė ushqimin tradicional ballkanik, Byrek. Kėtu mund tė gjeni edhe specialitete tė tjera shqiptare. Mos u habitni nėse ju shėrbejnė, raki tė prodhuar nė shtėpi!

2-Pėr tė provuar kuzhinėn tradicionale shqiptare duhet tė vizitoni restorantin Mrizi i Zanave, nė jug tė Shkodrės. Tė gjitha gatimet ofrohen me prodhime vendi. Mishi me salca tė ndryshme ėshtė specialitet.

3-Nuk mund tė humbisni vreshtarinė Cobo. Vreshtaria ofron shijimin e verėrave tė ndryshme, tė shoqėruar me djathė vendi, ullinj dhe domate tė freskėta nga baēja e vreshtarisė.

4-Syri Kaltėr. Bėni njė ditė udhėtim nė Syri i Kaltėr, rreth njė orė nė lindje tė Sarandės, nė jug tė vendit. Burimi i bukur i ujit blu ėshtė e lehtė tė gjendet me ndihmėn e njė shoferi taksie, i cili do tė ju presė atje pasi tė keni notuar nė ujin e akullt.

5-Ksamili i njohur pėr ujin e kaltėr dhe ishujt e vegjėl. Merrni njė taksi nga qendra e qytetit, nuk do tju kushtojė mė shumė se 80 Korona.

6-Butrinti ėshtė njė nga vendet qė nuk duhet humbur gjatė vizitės tuaj nė Sarandė. Butrinti ėshtė nė mbrojtje tė UNESCO, pėr rrėnojat me moshė mbi 3000 mijė vjet. Mė tė njohurat janė teatri roman dhe bazilika bizantine.

7-Kėshtjella me pamje paranomike. Nuk ka pamje mė tė bukur se sa restoranti nė Kalanė e Lėkurėsit, nė Sarandė. Nga ky restorant mund tė shikoni ishullin grek tė Korfuzit dhe tė shijoni ushqimin fantastik dhe tė lirė.

8-Xheko-Imperial ėshtė njė hotel nė qendėr tė kryeqytetit. Tė gjitha dhomat janė tė njė standardi tė lartė dhe restoranti ėshtė i njohur pėr cilėsi dhe klas. Shumica e klientėve vizitojnė hotelin pėr barin dhe tarracėn me pamje fantastike tė kryeqytetit. Ja vlen ta vizitoni para se tė largoheni.

9-Plazhe magjike. Vizitoni rivierėn shqiptare, nė Dhėrmi dhe shijoni plazhet mė tė bukura tė Shqipėrisė.

10-Shpella e Piratėve. Merrni me qira njė varkė dhe vizitoni Shpellėn e Piratėve dhe plazhet e tjera private nė jug tė bregdetit tė Dhėrmiut.

11-Qyteti Kulturor. Nėse jeni tė interesuar pėr historinė, duhet tė vizitoni qytetin e gurtė, Gjirokastrėn. Qyteti ėshtė gjithashtu, vendlindja e diktatorit Enver Hoxha, i cili ishte pėrgjegjės pėr izolimin total tė vendit nga pjesa tjetėr e botės.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
_Fa9a

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė