Perspekti - Akoma po mendoni per tė rezervuar njė udhėtim? 7 arsye pse duhet te udhėtoni tani.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Akoma po mendoni per tė rezervuar njė udhėtim? 7 arsye pse duhet te udhėtoni tani.

Ėshtė mė lirė, mė shpejt, dhe mė e lehtė se kurrė. Mė poshtė janė tė listuara 7 arsye pėr tė hequr dyshimet tuaja, pėr tė shkundur pluhurin nga valixhet tuaja, dhe si pėrfundim tė rezervoni njė udhėtim!

Vlera e dollarit po rritet me ritme tė shpejta ndaj vlerės sė monedhės Euro.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 21/07/2015 14:38

1. Euro ka rėnė shumė nė kursin e kėmbimit gjatė 11 viteve tė fundit.

Udhėtarė nė Europė, mbani shėnim! Ju do tė bėni mė shumė zhurmė me dollarėt tuaj sesa keni bėrė gjatė 11 viteve tė fundit. Euro tashmė po kėmbehet me 1.08 dollarė dhe ekonomistėt po pyesin, nėse Euro do tė shkojė poshtė 1$ gjatė muajve nė vijim. Gjithsesi ju tani mund tė merrni nga njė dollar i juaji mė shumė nga sa keni marrė mė parė.

2. Fluturimet pėr nė Europė janė mė lirė sesa 99$.

Kompania ajrore WOW publikoi lajmin se ata do tė lėshojnė njė shėrbim nga Bostoni nė Reykjavik, Islandė pėr vetėm 99 dollarė e cila ėshtė e vlefshme pėr 4 ditė nė javė dhe do tė zgjerohet nė 5 ditė nė javė pas Korrikut.

Fluturimet nga amerika nė europe mė tė lira se kurr

3. Meteorologet kanė parashikuar mot tė mirė nė ditėt nė vazhdim.

Siē dihet gjatė dimrit ka shumė pak destinacione ku mund tė gjesh mot tė mirė. Fatmirėsisht, pranvera dhe vera, por gjithashtu edhe vjeshta janė thjesht e kunderta! Nė disa zona tė Shteteve te Bashkuara mund tė ketė akoma klimė tė butė, por temperaturat janė tė larta pothuajse nė ēdo vend tjetėr: nė Tokyo lulet e qershive janė nė lulėzimin e tyre, fushat me lavando po lulėzojnė nė Francė, dhe lulet e diellit janė nė gjelbėrim nė Toskana.

Parashikohet mot i mirė nė shumė vėnde tė botės

4. Udhetimi iu ben ju mė kreativė.

Sipas The Atlantic International eksperiencat e reja mund ta bejnė trurin tė mendojė nė mėnyra tė reja. Rruget neurale ose nervore janė tė influencuara nga mjedisi dhe zakonet, duke nėnkuptuar dhe kėto rrugė janė shumė tė ndjeshme ndaj ndryshimeve: Tingujt e rinj, erėrat, gjuha, shijet, ndjenjat dhe pamjet shkėndijė I ndryshojnė sinapset nė tru dhe kanė aftesinė tė rigjallėrojnė mendjen thotė artikulli. Nuk ėshtė rastėsi qė ėshtė shumė e lehtė tė shkruash dhe tė skicosh poshtė Kullės Eifel. Njė mendje e rigjallėruar? Tė gjithėve na duhet njė e tillė.

Njė nga menyrat e pushimeve janė resortat tė cilat kanė aromėn dhe nxehtėsinė e verės.

5. Hostelet janė nė gjendje mė tė mirė se kurrė.

Hoteli mė i mirė nė Paris pėr momentin ėshtė njė hostel, raporton Conde Nast Traveler. Nėse njė bar nė taracė, njė klub me njė sallė tė madhe kėrcimi, Fabien Café dhe kopshtet qė tė japin pėrbėrės tė freskėt pėr pije dhe ushqim nuk janė tė mira mjaftueshem sa pėr ti shitur shpirtin djallit, atėherė merrni parasysh Generator Hostel nė Paris me pagesė prej vetėm 30$ pėr njė natė. Hostelet e dizenjuara bukur ndodhen gjithashtu edhe nė 8 qytete tė tjera pėrgjatė Europės, kėshtu qė Parisi nuk ėshtė mundėsia juaj e vetme pėr njė qėndrim luksoz por mjaft ekonomik.

Njė ndėr hostelet mė tė mira nė Europė qė ndodhet nė Paris

6. Aplikacionet e udhėtimit tė cilat mund ti instaloni falas nė telefonin tuaj do tė bėhen guiduesi juaj.

Nuk keni agjend udhėtimi? Nuk keni njė guidues pėr udhėtimin tuaj? Nuk keni buxhet shumė tė madh? Nuk ka problem. Ekzistojnė aplikacione udhėtimi qė ju ndihmojnė nė cdo pjesė tė udhėtimit tuaj, qė nga rezervimi, tek lundrimi apo ecja nėpėr qytete qė nuk i njihni, tek njohja dhe mėsimi mė shumė pėr destinacionet tuaja, dhe shumica prej kėtyre janė falas. Disa nga kėto aplikacione janė: Hopper, Options Away, Trip Advisor, Localeur etj.

Ka shumė aplikacione falas qė mund tė pėrdoren si njė udhėheqės i shkėlqyer pėr pushimet tuaja.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
`c9b-

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė
Reklamė