Si ta shtroni tryezėn nė mėnyrė perfekte gjatė festave?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si ta shtroni tryezėn nė mėnyrė perfekte gjatė festave?

Perspekti rekomandon thjeshtėsi, finesė dhe kombinim me natyrėn, pėr njė tavolinė qė tė hap oreksin pa e parė ende ē'do tė serviret nė tė.

Si ta shtroni tryezėn nė mėnyrė perfekte gjatė festave?
Si ta shtroni tryezėn nė mėnyrė perfekte gjatė festave?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/12/2017 23:15

Mbulesa e thjeshtė dhe me ngjyra tė hapura ju jep mundėsinė tė luani me aksesorėt qė do tė pėrbėjnė tavolinėn tuaj.

Tavolinė e thjeshtė, me pak aksesorė por qė duket e kuruar deri nė detaj. Kjo ėshtė ajo qė mund tė bėni edhe nė shtėpitė tuaja, qoftė pėr ditėt e zymta me shi, qoftė pėr njė mbrėmje me miq tė veēantė.

Vetėm kujdes nė renditjen e aksesoreve, pjata kryesore mbajtėse duhet tė jetė e diametrit 30 - 32 centimetra ku mė pas do tė vendosen tė gjitha pjatat e tjera qė do tė serviren.

Thika me tehun e drejtuar nga pjata duhet tė vendoset nė tė djathtė, e ndjekur mė pas nga luga. Nė drejtim tė majės sė thikės do tė vendosen gotat dhe nė tė majtė piruni. Zakonisht piruni i ėmbėlsirės dhe luga e vogėl vendosen sipėr pjatės.

Pecetat?

A e dini se janė pecetat qė tėrheqin vėmendjen tė parat dhe japin mirėseardhjen nė tavoline? Prandaj ju themi: "Luani me fantazinė tuaj".

Nėse keni unaza pecetash mund tė formoni me to lule ose figura tė tjera shumė tėrheqėse, ose mund t'i lidhni me fije kashte dhe tė vendosni lule natyrale mbi to, ose t'i palosni nė formė xhepi dhe setin e lugėve ta vendosni aty, ose... ka shumė mėnyra, po kėtė po jua lėmė juve ta krijoni sipas dėshirės.

E pra, jo vetėm ushqimi ėshtė i rėndėsishėm, por edhe mėnyra sesi do tė shtrohet tavolina dhe aq mė tepėr aksesorėt qė pėrdoren nė tė janė shumė tė rėndėsishėm.

Mė nė fund ėshtė koha tė bėni njė darkė formale nė shtėpinė tuaj, por nė fakt, jeni nė dilemė sepse nuk e keni idenė si ta realizoni. Duhet tė mendoni pėr shumė detaje pėrpara se tė merrni njė iniciativė tė tillė. Pikėsėpari, duhet tė keni njė tavolinė tė madhe, e cila u lejon tė ftuarve tė kenė njė hapėsirė komode pėr tė qėndruar: Nė asnjė mėnyrė ata nuk duhet tė ndihen nė siklet.

Nėse keni menduar tė vendosni njė mbulesė tė punuar me dorė, atėherė kujdesuni qė ajo tė mos jetė shumė e madhe, por aq sa madhėsia e saj tė tėrheqė vėmendjen e tė ftuarve. Pėrpiquni qė ajo tė jetė e vogėl nė pėrmasa, por shumė e veēantė. Kujtohuni qė ta mbani atmosferėn nė dhomė nė njė temperaturė tė tillė qė t'u ofrojė tė ftuarve qėndrim tė kėndshėm e tė rehatshėm.

Nėse vendosni tė keni muzikė nė sfond, atėherė pėrzgjidheni atė me shumė kujdes, tė jetė e qetė e me zė tė ulėt dhe jo stresuese pėr tė ftuarit.

Sė dyti, kur tė filloni me pajisjet e nevojshme nė tavolinė kujdesuni qė pirunėt tė jenė afėr pjatės, nė tė majtė tė saj. Mė pas, vendosni thikėn nė tė djathtė tė pjatės, tė ndjekur nga luga qė pėrdoret pėr sallatėn dhe pėrpara pjatės vendosni lugėn e supės.

Gotat me fron duhen vendosur nė cepin e djathtė tė pjatės dhe renditen si mė poshtė:

Gota e verės sė kuqe vendoset pėrpara majės sė thikės, ndėrsa pėrballė saj, nė tė majtė, vendoset gota e ujit dhe nė fund, gota e verės sė bardhė vendoset nė tė djathtė tė gotės sė ujit. Por vendosja e gotave varet edhe nga lloji i tryezės qė shtroni, ashtu sikurse varet edhe vendosja e pecetave nė tavolinė.

Mund tė zgjidhni t'i vendosni ato nė tė majtė tė pirunėve, por mund t'i vendosni edhe pėrpara pjatės qė keni vendosur nė tavolinė. Nėse do tė vendosni pjata buke apo gjalpi, atėherė pozicionojini ato nė tė majtė tė pjatės, para pirunėve. Gjithashtu, vendosini thikat e bukės dhe gjalpit nė mes tė pjatave tė tyre pėrkatėse. Pėrpara pjatės sė ushqimit mund tė vendosni gjithashtu edhe pirunė apo lugė pėr ėmbėlsirėn.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj


Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
AH54J

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė