Perspekti - Mobilimi dhe ndriēimi i shtėpisė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Mobilimi dhe ndriēimi i shtėpisė

Nėse dritaret nuk janė mjaftueshėm tė mėdha ose shtėpia ėshtė nė pozicion tė keq gjeografik, mos u shqetėsoni: mund ta ndriēoni nė mėnyrė artificiale ambientin ku jetoni, duke ndjekur disa kėshilla praktike

Njė shembull si tė ndriēoni shtėpinė
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 28/09/2015 16:21

Ka nga ata qė shohin televizor, tė tjerė qė pinė ēaj me miqtė e mikeshat, tė tjerė akoma qė pėrfitojnė nga rasti pėr tu shtrirė e pėr tė pushuar disa minuta, apo pėr tė lexuar ndonjė libėr. Kuzhina ėshtė vendi kryesor i apartamentit ku jetojmė, prandaj ėshtė e rėndėsishme qė tė mobilohet bukur, tė jetė e ngrohtė, ēlodhėse dhe jo e zymtė. Por jo tė gjithė kanė fatin tė kenė njė sallon tė kėndshėm e tė mobiluar me shije, prandaj ju nevojiten disa kėshilla pėr tė pasur njė kuzhinė ashtu siē duhet. Ja pesė sugjerime:

1) Aty ku ėshtė e mundur, ideale do ishte krijimi i njė vendi tė hapur, qė tė bashkojė aneksin dhe kuzhinėn nė mėnyrė qė tė fitoni hapėsirė dhe tė shtoni ndriēimin. Nėse nuk keni mundėsi, atėherė mund ta favorizoni kalimin e dritės mes dy hapėsirave pėrballė njėra-tjetrės, edhe pa hequr dorė nga ndarja e tyre, duke ulur lartėsinė e murit ndarės nė mėnyrė qė tė lejoni shpėrndarjen e vazhdueshme tė dritės dhe tė zgjasni kohėn e ndriēimit diellor nė tė pjesėt.

2) Njė mur jo shumė i lartė mund tju ndihmojė. Nėse dėshironi, mund ta shkurtoni gjatėsinė e murit deri nė 210 centimetra, duke vendosur nė pjesėn e vendit tė eliminuar njė shtesė xhami.

3) Ngjyra: edhe lyerja e mureve mund tju ndihmojė qė ta bėni sallonin mė tė ngrohtė dhe mė tė gjallė. Nuk ėshtė e thėnė qė pėr ambientet e errėta, ngjyra e bardhė ėshtė zgjidhja mė e mirė, pėrkundrazi. Duke ndjekur njė modė qė ėshtė bėrė e famshme dy vjetėt e fundit, mund zgjidhni qė tė lyeni vetėm njėrėn anė tė murit me njė ngjyrė tė shndritshme. Por para se ta zgjidhni, vlerėsojeni duke e ekspozuar si ndaj dritės artificiale ashtu dhe asaj natyrale.

4) Zgjidhni me kujdes abazhurėt. Nėse dhoma ėshtė e errėt, atėherė do tiu duhet ndihma e dritės artificiale dhe ėshtė shumė e rėndėsishme qė ky pėrbėrės i mobilimit tė jetė jo vetėm i zgjedhur me shije, por edhe funksional. Kėshilla jonė do tė ishte tė zgjidhnit njė ndriēues me sistem, qė pėrveēse ėshtė dekorativ, ju ndihmon qė tė keni ndriēim mė tė mirė nė shtėpi, krahasuar me llambadarin klasik qė ka vetėm njė llambė.

5) Jo ndriēuesit me njė llambė tė vetme. Nėse ndriēimi artificial vjen vetėm nga lart, disa qoshe mbeten nė errėsirė dhe ambienti do tė ketė nevojė pėr mė shumė gjallėri, nė mėnyrė qė tė krijohet atmosfera e duhur. Pėr kėtė arsye ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė zgjidhet me kujdes llambadari me shumė llamba. Nėse kjo nuk ju pėlqen, atėherė mund ti shtoni sallonit nė ndonjė cep edhe njė abazhur tė bukur.

Emocione tė reja me mobilimin e shtėpisė

Nė vitet e fundit, nė ambientet shtėpiake tė banesave tona kanė filluar tė aplikohen imazhe dhe prioritete tė reja. Dhomat e gjumit nė mėnyrė tė veēantė i janė nėnshtruar imagjinatės sė njė projektuesi, duke fituar pėrmasa dhe karakteristika krejtėsisht ndryshe nga projektet tradicionale: kjo falė pėrdorimit tė ngjyrave, materialeve, tė mobilimit tė veēantė dhe hapėsirės sė mjaftueshme tė banesave, ndriēimit, ngrohtėsisė dhe ftohtėsisė; por edhe tė pėrdorimit tė dyshemeve tė ndryshme, tė materialeve dhe shumė pėrbėrėsve tė tjerė. Kėshtu dhoma mund tė fshehė emocione dhe tė krijojė ndjesi tė reja.

Transparenca e ambientit e krijuar nga pėrdorimi i elementėve tė xhamit i lejon dhomės tė integrohet nė hapėsira tė tjera qėndrimi. Ngjyrat improvizojnė volum, materialet me veshje druri ose guri u japin mė shumė rėndėsi pjesėve qė duhet tė mbulohen, shtrati bėhet pjesa mė e rėndėsishme e ambientit nė tė cilin pozicionimi i tij garanton njė motiv tė sigurt. Mjafton tė mendosh shtretėrit nė qendėr tė hapėsirės sė dhomės, ndėrkohė qė pjesėt e tjera tė orendive plotėsuese mund tė fshihen mjaft mirė nga punimet e rafinuara me dru dhe xham.

Kėtu flitet pėr mė shumė ndriēim. Ky ėshtė elementi kryesor pėr tė pasur njė ambient seksual: drita shumėngjyrėshe, piktura tė ndryshme, llambadarė apo abazhurė, tė vendosur mbi komodinė apo nė mure. Zgjedhja e kėtyre elementėve do tė sjellė rezultate tė ndryshme nga njėri-tjetri.

Hapėsira e dhomės sė gjumit merr njė tjetėr pamje shumė mė tė ndryshme dhe mė elegante nga vitet e shkuara. Kėshtu qė nuk ėshtė mė e nevojshme tė projektosh njė hapėsirė mjaftueshmėrisht tė bollshme pėr tė vendosur krevatin dhe dollapin. Detyra e projektuesit ėshtė qė ti japė vlera ambientit ku nuk mund tė kalohen limitet e dimensioneve. Idetė e tij nėpėrmjet divaneve, duhet tė shprehin karakter me gjurmė tė personalizuara.

Mė fund, mund tė themi se dhomės sė gjumit nuk i mjafton vetėm pėrcaktimi pėr tė fjetur apo pėr tė pushuar, por duhet tė jetė funksionale nga imazhi dhe nga pjesa tjetėr e shtėpisė.

Artikuj tė ngjashėm
Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj


Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
G 1V

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė