10 mėnyra pėr ta dashuruar shtėpinė tuaj jo perfekte.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

10 mėnyra pėr ta dashuruar shtėpinė tuaj jo perfekte.

Provoni kėto strategji sa herė qė filloni tė luteni qė tė kishit mundėsinė pėr tė ndryshuar gjithēka.

10 mėnyra pėr ta dashuruar shtėpinė tuaj jo perfekte.
10 mėnyra pėr ta dashuruar shtėpinė tuaj jo perfekte.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 30/08/2016 01:24

Tė gjithė kemi pakėnaqėsitė tona nė lidhje me shtėpinė, prandaj shpesh kėrkojmė tė ndryshojmė mobiljet, tė ndryshojmė modelin e vendosjes sė objekteve, apo sapo jeni zhvendosur nė njė shtėpi tė panjohur dhe nuk ndiheni rehat, kėtu kemi disa teknika tė lehta sesi ju mund tė ktheni tė emblėn mbpasht nė shprehjen shtėpi e ėmbla shtėpi.

1. Mbushni hapsirat qė urreni me gjėra qė ju i pėlqeni.

Nėse letra e murit nė koridor ėshtė bėrė pis apo ju nuk e pėlqeni mė atė, mbulojeni me njė letėr tjetėr apo me fotot e familjes. Nuk mund tė kuptoni se ēfare tė bėni me vendet e ēuditshme tė rregulluara nga pronarėt e mėparshėm? Vendosni disa objekte qė ju i mendoni tė kėndėshme pėr ti rregulluar kėto vende sipas dėshirės suaj.

2. Mos nėnvlerėsoni fuqinė e njė bime nė shtėpi.

Njė lule e bukur dhe e ndritshme mund tė sjellė jetė nė njė hapsirė boshe. Bimėt janė thjesht tė bukura, dhe mund tė kamuflojnė pamjen, dhe tė ofrojnė njė dizenjo organike. Gjithashtu, studime tė shumta kanė treguar qė pak gjelbėrim mund tė pėrmiresojė shėndetin dhe mirėqenien.

3. Rregulloni bezditė e vogla.

Lini njė fundjavė pėr tė bėrė njė xhiro tė gjatė rreth shtėpisė me mjetet tuaja tė punės, dhe rregulloni tė gjitha gjėrat e vogla qė ju mėrzisin. Mbyllni gropat e vogla rreth shtėpisė dhe forconi rregullimet. Do tė ndiheni shumė mė mirė kur tė mbaroni gjithēka dhe tė mos keni nevojė ēdo dite tė merreni me rregullime tė vogla tė bezdishme.

4. Kur jeni nė dyshim, provoni njė shportė.

Nėse nė shtėpinė tuaj keni njė hapsirė shumė tė vogėl dhe nuk keni ku tė vendosni gjėrat e pėrditshme shumė tė domosdoshme, krijimi i njė shportė do tju bėjė tė ndiheni mė tė rregullt.

5. Vendosni disa jastekė.

Ata janė tė lirė, shumė ngjyrėsh (nėse ngjyrat ju pėlqejnė), dhe tė rehatshėm. Gjithashtu, jastėkėt do ta zbukurojnė dhe freskojnė atė kolltukun qė ju dėshironi ta ndėrroni por qė pėr momentin nuk mundeni.

6. Krijoni hapsira bisedash.

Ėshtė mirė ti vendosni tė gjitha mobiljet nė dhomėn e ndenjes pėrballė televizorit. Por krijoni njė hapsirė ku karriget kthehen pėrballė njėra tjetrės. Kjo do ta bėjė ambjetin familjar mė tė ngrohtė por sidomos kur tė keni vizitorė do tė ndiheni shumė rehat dhe biseda do tė jetė mė e kėndėshme.

7. Ftoni komshinjtė nė shtėpi.

Nėse jeni nė njė qytet tė ri, ju mund tė mos ndiheni rehat nė shtėpinė tuaj sepse ėshtė simbol i izolimit tuaj. Kėshtu qė njihuni me njerėzit qė jetojnė pranė jush duke i ftuar pėr darkė apo pėr tė luajtur ndonjė lojė familjare. Shumė shpejt, kujtime tė lumtura do tė mbushin hapsirat dhe ju do tė ndiheni shumė mė mirė nė shtėpinė tuaj.

8. Rregulloni krevatin tuaj ēdo ditė.

Kjo punė e thjeshtė bėn qė ta filloni ditėn me kėmbė tė mbarė, dhe ju do tė ndiheni mirė qė nė mbrėmje tė flini mbi njė krevat dhe njė hapsirė tė rregulluar. Gjithashtu, studimi tregon se rregullimi i krevatit do tju bėjė tė keni zakone tė mira gjatė gjithė ditės.

9. Dilni pėr njė shėtitje.

Nėse nuk jeni i dashuruar me hapsirėn, ėshtė padyshim mėnyra mė e mirė qė thjesht tė shkėputeni. Dilni dhe qartėsoni mendimet. Kur dilni ju mund tė zbuloni njė park, njė bar kafe apo njė librari qė ju bėn ju tė ndiheni si nė shtėpi.

10. Fokusohuni nė anėt pozitive.

Nėse nuk keni njė pjatalarėse, atėherė mendoni anėn pozitive tė larjes sė enėve me dorė qė ėshtė diēka mė e shėndetshme pėr fėmijėt tuaj. Keni njė dhomė gjumi tė zbehtė? Mungesa e dritės mund tė bėjė qė ju tė pėrjetoni njė gjumė shumė tė mirė. Tė trishtuar qė ju nuk keni njė kuzhinė tė madhe? Kjo do tė thotė qė do tė keni mė pak kėnde dhe sipėrfaqe mė tė vogėl pėr tė pastruar.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj


Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Z>J

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė