Si ti mbani rrobat gjithmonė tė bardha pa kimikate te demshme?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si ti mbani rrobat gjithmonė tė bardha pa kimikate te demshme?

Ēdo gjė e bardhė pas disa kohėsh fillon e zverdhet, kėshtu qė lind nevoja pėr tė ditur disa marifete se si ti zbardhim ato pa pėrdorur kimikate tė forta si klori.

Si ti mbani rrobat gjithmonė tė bardha pa kimikate te demshme?
Si ti mbani rrobat gjithmonė tė bardha pa kimikate te demshme?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/01/2018 20:17

Ta mbash ngjyrėn e bardhė tė "gjallė" zakonisht pėrfshin pėrdorimin e ilaēeve qė shiten nėpėr dyqane, veēanėrisht ato qė pėrmbajnė zbardhues dhe pretendojnė tė jenė zgjidhja mė e mirė pėr rikuperimin e ngjyrės sė bardhė te rrobat tuaja. E vėrteta ėshtė se kėto produkte e bėjnė mjaft mirė punėn e tyre duhet ta pranojmė dhe mund tė jetė mėnyra mė e lehtė pėr ti zbardhur rrobat. Por kimikatet qė ato pėrmbajnė nuk janė aspak tė shėndetshme dhe gjithashtu mund tė dėmtojnė mjedisin.

Pėr tė shmangur ndonjė aksident nė shtėpi me pėrdorimin e klorit dhe produkteve qė e pėrmbajnė atė, nė artikullin e sotėm ne duam tė ndajmė me ju disa nga truket pėr tė pastruar rrobat dhe pėr ti zbardhur ato nė njė mėnyrė mė miqėsore me mjedisin, duke pėrdorur produkte natyrore qė mund ti mbani nė shtėpi pėr tė hequr qafe njollat e rrobave dhe pėr tė rimarrė tonin origjinal tė bardhė.

Si ti zbardhim rrobat e bardha?

Uthull e bardhė

Pėrveē tė qenit njė produkt i dobishėm pėr tė hequr njollat dhe papastėrtitė, uthulla e bardhė ėshtė shumė e mirė nė pėlhura dhe ndihmon t'i zbutusė ato natyrshėm.

Bikarbonati i sapunit

Kur njė veshje e bardhė merr njė ngjyrė si tė verdhė, kjo nuk shkaktohet vetėm si pasojė e njollave tė djersės nė pjesėn e sqetullave, por edhe prej faktorėve tė tjera. Nė tė tilla raste, veshja duhet trajtuar me bikarbonat sapuni. Mjafton tė aplikoni bikarbonatin nė pjesėn e zverdhur pėrpara se ta kaloni atė nė larje nė lavatriēe. Mos harroni se pėr pastėrti tė akullt nevojiten temperatura tė larta.

Lėngu i limonit

Shtoni lėngun e dy kokrrave limoni, dhe dy lugė kripė gjatė larjes sė rrobave. Do tė shikoni qė nė pėrfundim ato do tė jenė dukshėm mė tė bardha.

Uji i oksigjenuar

Peroksid hidrogjeni ėshtė njė produkt i shkėlqyeshėm pėr kujdesin e veshjeve tė bardha, sepse nuk pėrmban klor. Hidh ½ filxhan me 3% peroksid hidrogjeni nė detergjentin tuaj normal. Gjithashtu mund ta hidhni kėtė lėng direkt nė njollė.

Kėshilla pėr mbajtjen e rrobave tė bardha

Veshjet e bardha kėrkojnė kujdes tė veēantė pėr ti mbajtu nė gjendje tė mirė dhe me njė ngjyrė tė ndritshme. Nėse ngjyra e juaj e preferuar ėshtė e bardhė kur bėhet fjal pėr rrobat qė vishni, i kushtoni vėmendje kėshillave tė mėposhtme:

- Kushtojini vėmendje ujit qė lani rrobat tuaja, sepse nėse nuk ėshtė plotėsisht i pastėr, mund tė kontribuojė nė njė ngjyrė tė verdhė te rrobat qė sapo keni larė.

- Pėr tė shmangur ngjyrosjen e veshjeve tė bardha, sigurohuni qė tė mos aplikoni parfume, deodorantė ose produkte tė tjera qė vijnė nė kontakt me pėlhurėn. Zakonisht, kėto pėrfundojnė duke shkaktuar njolla tė verdha nė veshje.

-Pėrpiquni ti thani rrobat tuaja tė bardha nė diell, sepse rrezet UV i ndihmojnė t'i mbajnė tė bardha dhe tė shndritshme.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj


Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
C

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.