Perspekti - Britania e Madhe ka ndjerė njė ulje nė ndėrtimin e banesave qė nga viti 2013.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Britania e Madhe ka ndjerė njė ulje nė ndėrtimin e banesave qė nga viti 2013.

Historia e banesave nė Britaninė e Madhe ėshtė sjellė nė jetė nga statistikat, tė cilat pasqyrojnė njė treg gjithnjė tė ndryshueshėm dhe tė mbushur me blerės, shitės dhe qeramarrės.

Ndėrtimet e shtėpive nė Angli janė nė ulje qė nga viti 2013
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 25/07/2015 09:15

Zyra e Statistikave Kombėtare nė Britanine e Madhe citon se numri i shtėpive familjare nė vitin 2012 ishte 26.4 milion banesa dhe ky numėr pritet tė rritet ndjeshėm deri nė 28 milion nė vitin 2016.

Edhe numri i shtėpive private me qera ishte nė rritje me 58% nga viti 2005-2006 deri nė 2011-2012, rritja ishte nga 2.4 milion nė 3.8 milion.

Vlera neto e banesave shtėpiake britanike qėndron nė £4.2 trilion, pasi kreditė hipotekore kanė zbritur. Vlera totale e ka tejkaluar atė tė vitit 2007 e cila qėndronte nė £4.1 trilion, dhe ra ndjeshėm pas kėsaj ngaqė ishte kulmi i krizės ekonomike. Shtėpitė Britanike tashmė vlejnė 55% mė shumė se nė vitin 2003 dhe pėrbėjnė 60% e gjithė vlerės totale tė shtetit.

Ēmimet e shtėpive nė Britaninė e Madhe kanė pasut njė rritje graduale qė nga viti 2013.

Ēmimet mesatare tė shtėpive nė Britanine e Madhe kanė njė rregullim gradual ku nė korrik tė vitit 2013 ėshtė deri nė 4.6% mė e lartė nga viti mė parė, nė bazė tė indeksit tė ēmimit tė banesave nga Halifax. Kjo ėshtė ende 14.5 % nėn nivelin mė tė lartė tė tė gjitha kohėrave ku kulmi ishte £201.081, regjistruar nė gusht tė vitit 2007. Ēmimet mesatare tė shtėpive kanė rėnė me 22% nga gushti 2007 deri nė mars 2009.

Ēmimi mesatar i njė banese nė Londėr ėshtė £318,214 sipas kompanisė Nationwide indeksit tė ēmimit tė shtėpive. Kjo ėshtė 2.75 herė mė e lartė se ēmimet mesatare tė banesave nė veri tė vendit ku ēmimi mesatar ėshtė £115,763. Gjithashtu ky ēmim ėshtė tre herė mė i lartė se ēmimi mesatar nė lagjen mė tė lirė nė Britaninė e Madhe, e cila ėshtė nė Irlandėn e Veriut dhe ēmimet mesatare atje janė £108,116.

Qiraja mesatare nė Londėr nė Korrik tė 2014 ishte £1,118, e cila ishte 5.7% mė e lartė se njė vit mė parė sipas indexit LSL Buy to Let. Nė Korrik tė vitit 2013 qiratė mesatare ishin £738 pėr muaj, ku kishte njė rritje prej 11% nga Prill i 2010 ku qiratė mesatare ishin £663 pėr muaj. Rrogat jane rritur mesatarisht me 1% gjatė sė njėjtės periudhė.

Numri i shtėpive tė reja tė ndėrtuara nė Britanine e Madhe nė Korrik tė 2013 ėshtė ulur me 9% nga njė vit mė parė. Nė 1970, numri total i shtėpive ishte 378,230. Ndėrsa shtėpite e bashkive pothuajse ėshtė rrėzuar e tėra ku nė tė njėjtin vit kishin 185,000 banesa dhe tashmė kanė mė pak se 1,000 banesa pėr tė gjithė dekadėn e fundit.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj


Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Q4OHf

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė