Perspekti - Hyrje nė JAVA
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Hyrje nė JAVA

JAVA ėshtė njė gjuhė programimi e nivelit tė lartė qė fillimisht u zhvillua nga Sun Microsystems dhe u bė publike nė vitin 1995.

JAVA ėshtė njė gjuhė programimi e nivelit tė lartė shumė e pėrdorshme nga programuesit.
JAVA ėshtė njė gjuhė programimi e nivelit tė lartė shumė e pėrdorshme nga programuesit.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 01/06/2017 12:34, Ndryshuar: 01/06/2017 19:43

JAVA zhvillohet nė njė seri platformash, si Windows, Mac, OS, dhe shumė llojė tė versioneve UNIX.

Kuptimi i plotė i JAVA

Kjo seri leksionesh ėshtė pėrgatitur pėr fillestarėt, pėr ti ndihmuar ata tė kuptojnė nga konceptet mė bazike tek ato mė tė avancuara qė lidhen me gjuhėn e programimit JAVA.

Pėrpara se tė fillojmė tė praktikojmė tipe tė ndryshme shembujsh, ne marrim pėr bazė qė ju keni disa njohuri pėr programet kompjuterike dhe gjuhėt e programimit.

Ekzekutimi i JAVA Online

Mė poshtė ėshtė njė shembull i thjeshtė i njė kodi nė gjuhėn e programimit JAVA qė nė ekran printon njė pėrshėndetje:


public class MyFirstJavaProgram {

 public static void main(String []args) {

  System.out.println("Pėrshėndetje!");

 }

}

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Ok05X

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.