Perspekti - Java - Mjedisi i Konfigurimit
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Java - Mjedisi i Konfigurimit

Nė kėtė leksion do tė diskutojmė aspektet e ndryshme tė krijimit tė njė mjedisi tė pėrshtatshėm pėr JAVA.

Ka disa website qė ju ndihmojnė tė ndėrtoni dhe kompiloni kod JAVA online.
Ka disa website qė ju ndihmojnė tė ndėrtoni dhe kompiloni kod JAVA online.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 24/06/2017 09:05, Ndryshuar: 24/06/2017 16:17
>

Kompiloni JAVA Online

Ka disa website qė ju ndihmojnė tė ndėrtoni dhe kompiloni kod JAVA online.

Kėto website ju lejojnė tė verifikoni kodin qė keni shkruar si dhe tė shikoni nė kohė reale outputin e tij.

Disa nga kėto website janė:

Online JAVA IDE

Compile and Execute JAVA Online

Java Online Compiler & Runner

Provoni kodin e mėposhtėm nė njė nga kėto faqe:


public class MyFirstJavaProgram {

public static void main(String []args) {

System.out.println("Pėrshėndetje!");

}

}

Ky kod do tė ketė njė rezultat "Pėrshėndetje!"

Mjedisi lokal i konfigurimit

Nėse dėshironi tė programoni nė gjuhėn e programimit JAVA, ne do t'ju tregojmė sesi tė shkarkoni dhe instaloni nė kompjuter JAVA. Ndiqni kėto hapa pėr tė instaluar JAVA:

JAVA SE mund tė shkarkohet falas nga ky link: Shkarko JAVA

Ju mund tė shkarkoni njė version bazuar nė sistemin tuaj operativ.

Ndiqni udhėzimet pėr tė shkarkuar JAVA dhe run-oni programin me prapashtesėn .exe pėr tė instaluar JAVA nė kompjuterin tuaj. Sapo JAVA tė instalohet nė kompjuter, ju duhet tė konfiguroni variablat pėr tė theksuar drejtoritė e duhura tė instalimit.

Caktimi i vendodhjes pėr Windows

Duke supozuar qė ju e keni instaluar JAVA nė "C:\Program Files\java\jdk" directory:

Klikoni me tė djathtėn nė "My Computer" dhe zgjidhni "Properties".

Klikoni butonin "Environment Variables" nė tabin "Advanced".

Tashmė aternoni variablin "Path" i cili gjithashtu pėrmban vendodhjen e ekzekutimit tė JAVA. Pėr shembull: nėse vendodhja ėshtė nė: "C:\WINDOWS\SYSTEM32", atėherė ndryshojeni atė nė "C:\Program Files\java\jdk\bin".

Pėrcaktimi i vendodhjes pėr Linux, UNIX, Solaris, FreeBSD

Vendodhja e mjedisit tė konfigurimit duhet tė vendoset aty ku janė instaluar pjesėt pėrbėrėse tė JAVA. Referojuni dokumentimit, nėse keni probleme pėr tju referuar:

Pėr shembull, nėse pėrdorni "bash" si vendodhje, ju mund tė shtoni pjesėn e mėposhtme nė fund tė ".bashrc:" eksportoni: "PATH=/path/to/java:$PATH"

Editorėt mė tė famshėm tė JAVA

Pėr tė shkruar programet tuaja JAVA, ju duhet njė editor.

Ju mund tė merrni nė konsideratė editorėt e mėposhtėm:

Notepad - Nė kompjuter ju mund tė pėrdorni njė editues tė thjeshtė si Notepad.

Netbeans - Njė JAVA IDE qė ėshtė njė burim i hapur dhe falas qė mund tė shkarkohet nga Shkarko Netbeans

Eclipse - Njė JAVA IDE e zhvilluar nga komuniteti i hapur i Eclipse dhe qė mund te shkarkohet nga Shkarko Eclipse

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
,F

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.