Sulmuesit e makinave pėrdorin transmetimet e radiove dixhitale pėr tė marrė kontrollin e makinave
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Sulmuesit e makinave pėrdorin transmetimet e radiove dixhitale pėr tė marrė kontrollin e makinave

Disa nga sistemet muzikore tė makinave janė pika tė dobėta qė mund tė pėrdoren nga vjedhėsit e makinave pėr tė marrė kontrollin e makinave gjė e cila vė nė rrezik shumė jetė njerezish, njė kompani udhėheqėse e sigurisė ka thėnė.

Sistemet muzikore tė makinave mund tė lejojė shoferėt pėr tė parė statuset rrugore tė automjeteve, tė luajė muzikė dhe video, hartat satelitore.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 24/07/2015 23:19

Grupi NCC tha se mungesat nė siguri tė kėtyre sistemeve mund tė pėrdoren pėr tė marrė kontrollin e frenave tė njė automjeti dhe sistemet e tjera kritike.

Kompania e bazuar nė Manchester tha pėr BBC se kishte gjetur njė mėnyrė pėr tė kryer sulmet nga dėrgimi i tė dhėnave me anė tė transmetimit dixhital audio si sinjalet e radios.

E gjitha kjo pėrputhet me lajmin e njė problemi tė ngjashėm i cili u zbulua nga dy studiues Amerikanė.

Chris Valasek dhe Charlie Miller treguan pėr revistės Wired se ata mund tė marrin kontrollin e njė makine Jeep Cherokee duke dėrguar informacione te sistemi i argėtimit dhe sistemi i navigacionit nėpėrmjet njė lidhje interneti apo telefonike.

Grupi NCC ishte nė gjendje tė transmetojė sinjal duke pėrdorur njė laptop dhe njė kutie e pėrbėrė nga pjesė tė lira.

NCC demonstroi teknikėn nė programin e BBC Radio 4 nė zyrat e saj nė Cheltenham. Duke pėrdorur pjese te lira tė lidhur me njė kompjuter, drejtori i zbulimeve scencore te kompanisė, Andy Davis, krijoi njė stacion. Ngaqe sistemi audio pėrpunoi informacionet e derguara nga kompjuteri dhe shfaqi tekstin dhe fotografitė nė ekranet te makinės, tha ai, njė sulmues mund tė dėrgoj kodin qė do tė merrte pėrsipėr sistemin.

Pasi sistemi audio tė jetė komprometuar, tha ai, njė sulmues mund tė pėrdori atė si njė mėnyrė pėr tė kontrolluar sistemet mė kritike, duke pėrfshirė edhe drejtimin dhe frenimin.

Ngaqė ky ėshtė njė medium transmetimi, dhe nėse sistemi ka ndonjė dobėsi, duke dėrguar njė rrjedhė tė dhėnash, ju mund tė sulmoni shumė makina nė tė njėjtėn kohė, tha ai.

Sulmuesi ndoshta do tė zgjidhte njė stacion tė pėrgjithshėm radio pėr tė transmetuar mbi tė, qė tė arrinte numrin maksimal tė mjeteve tė sulmuara.

Shtimi i kontrolleve tė automatizuara i makinave ėshtė duke krijuar mundėsi tė reja pėr sulmuesit.

Kjo teknologji lejon makinat e fundit pėr tė kryer manovra automatike. Pėr shembull, njė shofer mund tė bejė njė parkim paralel tė automjetit vetėm me prekjen e njė butoni.

Z. Valasek - drejtor i zbulimeve shkencore tė automjeteve nė IOActive - tha se sulmi i NCC - ėshtė i ngjashėm me tė tijin. Por gjithashtu ai shtoi se kjo teknike ėshtė larg shumicės sė kriminelėve ngaqė kjo teknike kėrkon shumė aftėsi dhe para pėr ta arritur.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
^D>T[

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė