SmartPhone-t mė tė mirė tė vitit 2017
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

SmartPhone-t mė tė mirė tė vitit 2017

Pavarėsisht se tekonologjia e smartfonėve ēdo vit sjell risi, 2017-a ka qenė njė prej viteve mė tė bollshėm nė kėtė aspekt.

SmartPhone-t mė tė mirė tė vitit 2017
SmartPhone-t mė tė mirė tė vitit 2017
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/12/2017 17:46

Ky ishte viti qė u shfaqėn ekranet me raport 19:9, ekranet e zmadhuar, zhdukja e kornizave, e famshmja "Face ID" (njohja e fytyrės), realiteti virtual dhe shumė tė tjera. Faqja e specializuar nė risitė e teknologjisė, "newatlas.com" liston disa prej smartfonėve mė tė jashtėzakonshme qė janė shfaqur kėto 12 muaj.

iPhone X

Ekrani:

5.8 polėsh, Super AMOLED, 1125×2436 piksel, densiteti 458 ppi, raporti i ekranit 19.5:9.

Brendėsia:

Procesor A11 Bionic, 3 GB RAM, 64/128 GB memorie.

Kamera:

12 MP Dual

Ndoshta iPhone X nuk do tė jetė pajisja mė e preferuar nga blerėsit kėtė vit, por nga ana tjetėr, ka dominuar krejtėsisht debatin nė sektorin e telefonve. Risia e madhe e kėtij smartfoni ėshtė "Face ID" (njohja e fytyrės), shpejtėsia fantastike e operimit falė procesprit tė ri A11 Bionic dhe tė gjitha avantazhet qė sjell sistemi iOS 11. Ndoshta iPhone X mund tė ketė njė ēmim shumė tė lartė edhe pėr njė pajisje Apple, por e vėrteta ėshtė se kjo ėshtė e ardhja e smartfonėve.

Google Pixel 2 XL

Ekrani:

6.0 polėsh P0OLED, 1440×2880 piksel, dendėsia 538 ppi, raporti i ekranit 18:9

Brendėsia:

Procesor Snapdragon 835, 4 GB RAM, 64/128 GB memorie.

Kamera:

12.2 MP

Ky ėshtė telefoni me sistem Android mė i mirė nė treg aktualisht, pėr sa i pėrket aspektit software. Madje pavarėsisht se ka njė ekran 6.0 polėsh, shfrytėzimi maksimal qė i ėshtė bėrė dhe kombinuar me pjesėn mbrapa e bėn atė njė smartfon qė nė dorė qėndron po aq mirė sa shumė modele tė tjerė mė tė vegjėl. Nga ana tjetėr, kamera prej 12 megapiksel, mund tė ketė vetėm njė lente, por konsiderohet si mė e mira nė treg, e ndihmuar gjithashtu nga programi i Google pėr shfrytėzimin maksimal tė imazhit. Pixel 2 XL ėshtė i pajisur gjithashtu me "Google Assistant", asistenti i inteligjencės artificiale mė i pėrparuar nė treg.

Samsung S8 Plus

Ekrani:

6.2 polėsh Super AMOLED, 1440×2960 piksel, densiteti 529 ppi, raporti i ekranit 18.5:9

Brendėsia:

Procesor Snapdragon 835, 6/8 GB RAM, 64/128 GB memorie

Kamera:

12 MP

Dy flamurtarėt e Samsung-ut pėr vitin 2017, pavarėsisht se janė shfaqur qė nė Mars, mbeten absolutisht dy prej smartfonėve mė tė mirė ende sot. Ndryshe nga konkurentet Apple dhe Google, qė kishin nė dispozicion edhe gjashtė muaj tė tjerė pėr tė perfeksionuar pajisjet e tyre, S8 Plus dhe S8 janė po aq tė mirė, ndoshta nė disa aspekte edhe mė tė mirė, se sa rivalet e tyre direkt. Pika e fortė e tyre padyshim qė ėshtė ekrani dhe kjo ėshtė prova se askush nuk prodhon, aktualisht, ekrane pėr smartfonė mė tė mirė se sa Samsung-u.

Samsung Galaxy Note 8

Ekrani:

6.3 polėsh Super AMOLED, 1440×2960 piksel, densitet 521 ppi, raporti i ekranit 18.5:9

Brendėsia:

Procesori Snapdragon 835 CPU, 6 GB RAM, 64/128/256 GB memorie.

Kamera:

12 MP Dual

Samsungu ėshtė e vetmja kompani qė gjithnjė nė klasifikime tė tilla zė dy vende. Galaxy Note 8 perfeksionon gjithēka ėshtė shumė mirė tek Galaxy S8 Plus, duke ofruar njė ekran mė tė madh, njė kamera mė tė mirė dhe mbi tė gjitha lapsin, qė rrit edhe mė shumė ēfarė mund tė bėjnė pėrdoruesit me kėtė pajisje, qė nga marrja e shėnimeve me ekran tė bllokuar deri tek pėrkthimi. Cilindo smartfon flamurtar Samsugn tė 2017-ės tė bleni kėtė vit padyshim do tė keni njė prej telefonave mė tė bukur, mė tė shpejtė dhe mė tė mirė aktualisht nė treg.

LG V30

Ekrani:

6.0 polėsh P-OLED, 1440×2880 piksel, densiteti 538 ppi, raporti i ekranit 18:9

Brendėsia:

Procesor Snapdragon 835, 4 GB RAM, 64 GB memorie

Kamera:

16 MP + 13 MP

LG ishte prodhesi i parė qė solli nė treg trendin e smartfonėve pa korniza me modelin LG G6 nė shkurt dhe mė pas me modelin LG V30 nė gusht, pėrmirėsoi gjithēka. Ai ėshtė mė i madh se paraardhėsi i tij, por mė i lehtė si dhe ka teknologjitė mė tė fundit pėr lidhjet audio. LG V30 ėshtė gjithashtu smartfoni i parė i LG-sė qė pėrdor ekranė tė teknologjisė OLED. Por pėr tė mos u nėnvlersėuar ėshtė kamera e kėtij telefoni, qė ka edhe rezen mė tė gjerė se gjithė konkurentėt e tij, duke tė ofruar qė pėr tė njėjtėn foto tė kapėsh njė pamje mė tė madhe.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
60lG

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.