Skandalet mė tė mėdha nė teknologji pėr vitin 2017
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Skandalet mė tė mėdha nė teknologji pėr vitin 2017

Vitet e ngacmimit seksual nė industrinė e teknologjisė dhe gjetkė u sollėn nė dritė kėtė vit.

Skandalet mė tė mėdha nė teknologji pėr vitin 2017
Skandalet mė tė mėdha nė teknologji pėr vitin 2017
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/01/2018 18:40

Gjigantėt e teknologjisė si Facebook dhe Google iu pėrgjigjėn pyetjeve rreth roleve tė tyre nė zgjedhjet e vitit 2016, ndėrsa Apple nė fund pranoi se nė mėnyrė tė qėllimshme kishte ngadalėsuar modelet e vjetra iPhone.

Uber nis vitin mbrapsht me #DeleteUber

Fati i keq i Uber nisi nė janar kur lėvizja #DeleteUber ēoi nė shlyerjen e llogarive tė konsumatorėve tė hidhėruar, pėr shkak tė lidhjeve tė kompanisė me presidentin Donald Trump. Kompania humbi mbi 200 000 konsumatorė brenda vetėm njė jave.

Shefi i kompanisė Travis Kalanick dha dorėheqje nė valėn e hidhėrimit tė investuesve, ndėrsa hapin e tij e ndoqėn edhe disa menaxherė tjerė tė lartė. Mbi 20 punonjės u shkarkuan nga puna pėr sjellje tė keqe nė vendin e punės dhe ngacmim seksual.

Ish-inxhinierja e Uber ngrit akuza pėr ngacmim seksual dhe diskriminim nė kompani

Susan Flower tha se ishte ngacmuar seksualisht gjatė punės nė kompaninė Uber. Ajo ka bėrė tė ditur se njėri nga menaxherėt e kompanisė i kishin propozuar seks, pas tė cilės shefi i kompanisė nisi hetimet qė pėrfunduan me dorėheqjen e tij. Ndėrkohė Fowler ka marrė ofertė rreth xhirimit tė njė filmi lidhur me pohimet e saj dhe pritet tė botojė edhe njė libėr.

Disney largon yllin e YouTube pasi postoi video me mesazhe antisemitike

PewDiePie, emri i vėrtetė i tė cilit ėshtė Felix Kjellberg, ėshtė i njohur pėr krijimin e videolojėrave. Disa nga lojėrat e tij kishin pėrmbajtje antisemitike, tė cilat i kushtuan me largim nga kompania. Kjellberg u sqarua se e tėra ishte njė shaka dhe se nuk kishte pėr qėllim tė ofendojė askėnd.

Shumė shpejt pas kėsaj, You Tube largoi sezonin e dytė tė "Scare PewDiePie", dhe pėrjashtoi Kjellberg nga programi i preferuar i reklamave.

Waymo akuzon Uber pėr vjedhje tė teknologjisė

Kompania Waymo nė shkurt ngriti padi kundėr Uber pėr pėrdorim tė teknologjisė sė vjedhur pėr zhvillimin e veturave autonome.

Uber hodhi poshtė akuzat se kishte vjedhur dizajnin e kompanisė pėr sensorin laserik LIDAR qė lejon veturat autonome tė shikojnė mjedisin pėrreth.

Nė Tetor, Waymo kėrkoi tė paktėn njė miliard dėmshpėrblim dhe falje publike si zgjidhje tė padisė nga gjykata, por Uber refuzoi tė bėjė njė gjė tė tillė.

Nė Dhjetor shpėrthyen akuza tė reja ndaj Uber se kishte ngarkuar ekipet e brendshme pėr pėrgjime nė hotele, duke u infiltruar nė grupe tė ndjeshme tė aplikacionit WhatsApp dhe marrjen e sekreteve tregtare nga konkurrentėt e saj.

Brendet bojkotojnė YouTube pasi reklamat e tyre u shfaqėn nė video me pėrmbajtje ekstremiste

Nė muajin Mars, reklamuesit larguan reklamat e tyre nga YouTube, pasi gazeta Times zbuloi se reklamat e tyre po shfaqeshin nė videot me pėrmbajtje ekstremiste ose tė urrejtjes nė YouTube.

Mbi 250 brende raportuan se do tė ngrijnė kampanjėn e tyre me Google, pas shpėrthimit tė skandalit qė nė fillim u duk tė jetė i izoluar nė Britaninė e Madhe, por qė mė pas u pėrhap nė nivel global. Reklamuesit kryesorė amerikanė, sipas The Times, bojkotuan gjigantin e reklamave po ashtu duke i shkaktuar humbje prej qindra miliona dollarė.

Deri nė Qershor, sipas Wall Street Journal, shumica e tyre u rikthyen me reklama nė YouTube, por jo edhe tė gjitha.

Punonjėsi i Google shkruan njė notė kontroverse ndaj gjinive dhe racave

Nė muajin Gusht, njė inxhinier i Gogle James Damore shkroi njė notė qė shkaktoi pakėnaqėsi nė radhėt e kompanisė. Ai kritikoi iniciativat e kompanisė me qėllim tė rritjes sė diversitetit tė gjinive dhe racave, duke thėnė se nė vend tė kėsaj Google duhet tė fokusohet nė "diversitetit ideologjik".

Shkrimi prej dhjetė faqesh trajton diferencėn biologjike ndėrmjet burrave dhe grave, e cila sipas tij, ėshtė pėrgjegjėse pėr nėnpėrfaqėsimin e grave nė industrinė e teknologjisė.

Damore u shkarkua nga Google shumė pak kohė pas kėsaj. Megjithatė, shkarkimi i tij nxiti debat rreth lirisė sė fjalės dhe pati edhe kėrkesa pėr dorėheqjen e shefit ekzekutiv tė kompanisė, Sundar Pichai.

Llogaritė false nė Facebook, tė lidhura me Rusinė, blen mijėra reklama gjatė zgjedhjeve presidenciale nė SHBA

Nė Shtator, Facebook njoftoi se ka gjetur fakte se llogari tė rreme, me siguri tė operuara nga Rusia, kanė blerė mijėra reklama gjatė zgjedhjeve presidenciale amerikane nė vitin 2016.

Reklamat mbulonin njė rang tė gjerė tė ēėshtjeve tė nxehta politike, pėrfshirė lėvizjen Black Lives Matter, tė drejtat e komunitetit LGBT, imigrimit dhe tė drejtave pėr bartjen e armėve. Disa ishin tė dizajnuara pėr ti dhėnė mbėshtetje Donald Trump.

Facebook po ashtu njoftoi se reklamat ishin tė dizajnuara pėr tė sensibilizuar publikun para zgjedhjeve Vlerėsohet se 10 milionė pėrdorues tė rrjetit tė njohur shoqėror tė kenė parė kėto reklama.

Nė Tetor, Facebook i dėrgoi Kongresit amerikan kopjet e tre mijė reklamave qė ishin blerė nga njerėzit nga Rusia.

Equifax raporton se ishte cak i hakimit qė kishte pėr synim tė dhėnat personale tė afėr gjysmės sė popullatės nė SHBA

Nė Shtator, agjencia Equifax zbuloi se detajet personale tė mbi 145.5 milionė konsumatorėve amerikanė mund tė jenė prekur nga hakerėt nė periudhėn ndėrmjet majit dhe korrikut 2017, pas tė cilės nisėn hetimet qė ende po vazhdojnė nga ana e dhjetėra agjencive qeveritare.

Lajmet e rreme nė Facebook, Google dhe Twitter

Ndėrsa faqet si Google, Twitter dhe Facebook kanė shpenzuar shumė pėr vitin 2017 duke luftuar pėrhapjen e lajmit tė rremė nė platformat e tyre, kjo ishte e paefektshme nė kohėn mė tė keqe tė mundshme: pas vrasjeve masive nė Las Vegas, nė Tetor.

Menjėherė pas vrasjes, lajmet rreme u shfaqėn nėpėr mediat e popullarizuara sociale dhe madje u vendosėn nė krye tė rezultateve tė kėrkimit nė Google. Njė bllok mesazhi 4chan pėr tė shtėnat, ishte hit nė krye tė top-storieve nė Google, i cili nuk ėshtė verifikuar nga njerėzit.

Postimet e bordit 4chan u kap shpejt nga faqja e internetit The Gateway Pundit, e cila ka pėrhapur keqinformimin edhe nė tė kaluarėn. Storia shkoi viralisht.

Nuk ishte vetėm Google qė dėshtoi tė verifikojė lajmin e rrem, por ishte edhe Facebook qė u lidh me njė storie nė njė blog tė vetėshpallur qė sugjeronte se festivali ishte "mė shumė si njė lloj i targetuar nga puna e krahut tė majtė".

Nė Twitter, pėrdoruesit si provokuesja e ekstremit tė djathtė, Laura Loomer, shtuan spekulime se grupet terroriste islamike ishin pėrgjegjėse pėr tė shtėnat.

Njė pėrfaqėsues i Google tha se linku i 4chan u fshi algoritmikisht brenda disa orėve pas shfaqjes, dhe se Facebook dhe Twitter thanė se po shqyrtonin tė largonin postime tė tilla.

Skandali me llogaritė e Yahoo

Yahoo njoftoi nė Tetor se beson qė tre miliardė llogari ishin vjedhur nė vitin 2013, trefish mė shumė se sa shifra e dhenė prej njė miliardėsh nė dhjetor tė vitit 2016.

Numri i fundit indikon se ēdo llogari e pėrdoruesve nė Yahoo ėshtė prekur nga hakimi, pėrfshirė numrat e telefonit, datėlindjet, pyetjet e sigurisė dhe pėrgjigjet, fjalėkalimet.

Videot shqetėsuese tė YouTube

Nė nėntor, njė storie e New York Times zbuloi mijėra video shqetėsuese nė YouTube qė synojnė shikuesit e rinj.

Videot shpesh pėrshkruajnė karaktere popullore tė fėmijėve, por shpesh janė bėrė nga prodhuesit e panjohur ose anonim, nė vend tė studiove qė kanė tė drejtat e personazheve.

Videot shqetėsuese shfaqin karakteret nė skenarė tė turpshėm, tė dhunshėm ose shqetėsues, por YouTube i liston ato sė bashku me videot zyrtare nga pronarėt e personazheve.

Pas shpalljeve, YouTube tha se do tė shtonte pėrpjekjet pėr tė parandaluar fėmijėt qė tė shihnin atė lloj pėrmbajtjeje duke kufizuar qasjen nė video tė papėrshtatshme pėr pėrdoruesit qė janė futur nė faqe dhe janė mė tė vjetėr se 17-vjeē.

Ēdo video me kufizim moshe tashmė bllokohet automatikisht nga shfaqja nė YouTube Kids, aplikacioni i kompanisė qė ėshtė projektuar pėr fėmijėt nėn 13-vjeē.

Uber zbulon se ishte hakuar

Uber pagoi hakerėt 100 000 dollarė pėr tė mbuluar njė sulm kibernetik tė vitit 2016, qė ekspozonte tė dhėnat personale tė 57 milionė njerėzve.

Shkelja e tė dhėnave, e cila ndodhi nė Tetor 2016, nuk u bė publike deri nė nėntor kur Uber publikoi nė mėnyrė tė qetė njė postim nė blog rreth incidentit.

Ndėr tė dhėnat e vjedhura ishin emrat, emailet dhe numrat e telefonit nė nivel global, si dhe tė dhėnat personale tė 7 milionė shoferėve. Kjo pėrfshinte numrat e licencave tė shoferėve amerikanė, por nuk kishte numra tė sigurimeve shoqėrore, sipas Uber.

Dy pėrgjegjės pėr siguri nė Uber nuk janė mė pjesė e kompanisė si rezultat i gjetjeve.

Vrima e sigurisė nė softuerin e fundit Mac

Nė Nėntor u zbulua njė vrimė e sigurisė nė versionin mė tė fundit tė MacOS, High Sierra. Apple reagoi shumė shpejt duke pėrditėsuar sistemin dhe kėrkoi falje nga pėrdoruesit.

Apple pranon se qėllimisht ngadalėsoi iPhone tė vjetėr

Nė dhjetor, tė dhėnat nga Geekbench treguan se Apple ka ngadalėsuar procesorėt nė iPhone me bateri tė vjetra, me gjasė pėr tė rritur performancėn. Tė dhėnat nxisin teoritė e konspiracionit tė mbajtur gjatė se Apple qėllimisht ngadalėson iPhones mė tė vjetėr pėr tė shitur telefonat e rinj.

Apple pranoi se kishte bėrė kėtė pėr njė arsye altruiste: tė mos bėjnė iPhone mė tė vjetėr tė ngadalshėm, por tė ndihmojnė nė parandalimin e prishjeve tė papritura.

Megjithatė, Apple menjėherė u pėrball me padi nga konsumatorėt e zemėruar dhe shkaktoi zemėrim, madje edhe nė mesin e tifozėve mė besnikė. Apple sė shpejti lėshoi njė kėrkim falje dhe ofroi zėvendėsime tė baterive me kosto tė ulėt pėr klientėt me njė iPhone 6 ose mė tė ri.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
LOLd:

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė