Perspekti - Mish derri i pjekur ngadalė me mollė dhe speca
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Mish derri i pjekur ngadalė me mollė dhe speca

Receta e mishit tė derrit e pjekur ngadale me mollė dhe speca mund tė gatuhet nė ēdo stinė tė vitit.

Mishi i derrit i pjekur ngadalė pėrfundon shumė i butė dhe i shijshėm
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 29/07/2015 23:06

Pėrbėrėsit

2kg shpatull derri

50g gjalpė tė butė

3 lugė tavoline sheqer

3 lugė tavoline mustardė

Pėr mollėt dhe specat

3 qepė, tė grira hollė, dhe 2 mollė tė zgjedhura nga ju, tė prera ne cerek, tė qėruara

7-8 speca tė kuqe dhe tė verdhė, tė prera nė cerek me bishta dhe fara te hequra

Disa gjethe dafine

3 lugė tavoline uthull

3 lugė tavoline vaj ulliri

2 lugė tavoline mustardė

2 lugė tavoline sheqer

Metoda

1. Ndize furrėn nė 160C. Vendoseni mishin e derrit nė njė fletė alumini pėr pjekje. Pėrzieni gjalpin, sheqerin dhe mustardin me 2 lugė kripė, dhe hidheni tė gjithėn mbi mishin e derrit, pastaj mblidheni letrėn e aluminit gati pėr ta futur nė furrė.

2. Pėrzieni qepėt dhe mollėt nė njė tepsi tė madhe dhe tė cekėt pjekje. Shpėrndajini specat siper dhe hudhni edhe disa erėza. Pėrzierje uthullėn, vajin, mustardin dhe sheqerin me 100ml ujė dhe hudheni mbi ēdo gjė. Lėreni mishin tė piqet pėr 3 ½ orė, ndėrsa gatuani specat poshtė mishit pėr 2 orėt e para. Kur ti hiqni mollėt dhe specat pas 2 orėsh, lėrini mėnjanė dhe fusni patatet e kripura pėr ti pjekur nė furrė pashtė mishit.

3. Pas 3 orėsh, hapni letrėn e aluminit ku keni mishin. Mblidhni pėrzierjen e mustardit qė mund tė ketė ngjitur nė letėr dhe hudheni pėrsėri mbi mishin e derrit, futeni prapė nė furrė dhe rrisni tempertaturėn e furrės nė 200C. Lėreni edhe pėr 30 minuta deri sa lėkura ėshtė ngjyrė kafe dhe pak e thatė. Hiqni mishin e derrit nga furra, dhe mbulojeni pėr 20 minuta, ndėrsa ju vendosni specat pėrsėri nė pjesėn e lartė tė furrės pėr 20 minuta tė tjera. Servireni mishin e derrit me feta tė trasha anash mollėve dhe specave, dhe ndonjė lėng mishi qė mund tė kėtė mbetur hudheni nga pak sipėr ushqimit nė pjatė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
dTa]W

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė