Perspekti - Supė e shpejtė me fasule dhe kėrpudha.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Supė e shpejtė me fasule dhe kėrpudha.

Supė me fasule dhe kėrpurdha ėshtė njė ushqim i shpejtė dhe shumė i shėndetshėm pėr trupin e njeriut.

Supė e shpejtė me fasule dhe kėrpudha.
Supė e shpejtė me fasule dhe kėrpudha.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 29/10/2015 17:08

Pėrbėrėsit:

- 20 - 25 gr kėrpudha tė thara

- 1 pako perime tė ngrira pėr kaurdisje

- vaj ulliri

- 450 gr fasule barloti tė ngrira

- 1 kilogramė mish

- Rozmarinė

- hudhėr

- 100 gr kėrpudha porcini tė ngrira

- majdanoz

- djathė grana

- kripė e piper.

Pėrgatitja:

Vėmė nė ujė tė vakur kėrpudhat e thara pėr t'i zbutur. Nė njė tigan tė thellė kaurdisim pėrzierjen e perimeve (karotė, qepė, selino) me pak vaj ulliri, pastaj presim kėrpudhat e zbutura, pasi i kullojmė, nė copa tė vogla dhe i pėrziejmė me perimet e kaurdisura. Shtojmė fasulet ende tė ngrira dhe njė copė mishi, i lėmė tė aromatizohen disa minuta.

I mbulojmė me pak ujė tė nxehtė, sepse supa me fasule duhet tė bėhet e trashė dhe e ngjeshur. I hedhim pak kripė, njė degėz rozmarinė dhe i lėmė tė ziejnė nė tenxheren e mbuluar me kapak, sa fasulet tė zbuten mirė e t'ju trashet lėngu. Nė njė tigan me vaj kaurdisim hudhrėn, shtojmė kėrpudhat porcini tė ngrira, kripė e piper tė zi, pak majdanoz tė grirė dhe i ziejmė ngadalė sa tė zbuten.

Po tė jetė nevoja , u shtojmė pak nga lėngu i supės. Para se ta servirim supėn e shpejtė me fasule e kėrpudha, nė njė pjesė tė vogėl tė saj e fusim pėrzierėsin elektrik, pėr ta bėrė mė tė trashė e kremoze. Pastaj mbushim njė supiere, hedhim kėrpudhat dhe e pudrosim me pak djathė tė grirė grana dhe piper tė zi.

Ju bėftė mirė!


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
(lgUO

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė