Fjalor Gastronomik. Fjalė me shkronjėn H
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fjalor Gastronomik. Fjalė me shkronjėn H

Perspekti uron qė ky fjalor gastronomik t'ju vijė sadopak nė ndihmė pėr tė kuptuar mė mirė termat e gatimit, por edhe nė pasurimin e gjuhės suaj tė pėrditshme.

Fjalor Gastronomik. Fjalė me shkronjėn H
Fjalor Gastronomik. Fjalė me shkronjėn H
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 19/12/2017 23:13

Havjar

Vezė peshku, sidomos ato tė blinit e tė qefullit, tė kripura e tė pėrgatitura me vaj, qė pėrdoren pėr tė ngrėnė. Havjar i zi. Havjar blini.

Havjar i bardhė

Havjar i Bardhė quhen vezėt e kėrmijve. Ato njihen ndryshe edhe si "perlat e Afėrditės", pėr shkak tė vetive afrodiziake.

Hide

Hide ose ide, xinxife apo kimēė, ėshtė njė dru frutor qė bėn kokrra nė formė tė zgjatura si ulli. Kur piqen ngjyra e tyre ėshtė kafe dhe janė shumė tė shijshme. Mund tė hahen tė thata ose tė pėrdoren nė ėmbėlsira. Emri i saj shkencor ėshtė Ziziphus jujuba, qė rrjedh nga greqishtja, zķzyphon, prandaj edhe nė disa krahina tė vendit njihet edhe me emrin xinxife. Kimēė e quajnė nė rrethin e Shkodrės.

Hidhur

Njė shije e pikėt si e helmit. E kundėrta, e ėmbėl. Kafe e hidhur. Vjen e hidhur. Kam gojėn tė hidhur.

Hithėr

Barishte qė rritet nė gjendje tė egėr dhe me vlera tė larta kurative, sidomos pėr pastrimin e gjakut. Pėrdoret si ēaj, por edhe nė gatime tė ndryshme si nė sallatė, supė, lakror, byrek etj. Nė kozmetikė pėrdoret kundėr rėnies sė flokut dhe zbokthit.

Hudhėr

Bimė barishtore qė mbillet nė tokė, qė ka erė tė fortė e tė djeg. Pėrdoret si ushqim dhe si bimė mjekėsore. Hudhra ėshtė e pėrbėrė nga disa thelpinj.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
B(!l6

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė