Epoka e modernizmit tė hershėm dhe industrializimit tė Arkitekturės.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Epoka e modernizmit tė hershėm dhe industrializimit tė Arkitekturės.

Me njohuritė e reja nė fushat shkencore dhe ngritjen e materialeve dhe teknologjisė sė re, arkitektura dhe inxhinieri filluan tė ndaheshin.

Palais Garnier, Paris, Francė.
Palais Garnier, Paris, Francė.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/05/2017 22:15

Me njohuritė e reja nė fushat shkencore dhe ngritjen e materialeve dhe teknologjisė sė re, arkitektura dhe inxhinieri filluan tė ndaheshin, dhe arkitekti filloi tė pėrqėndrohej nė estetikė dhe aspekte humaniste, shpesh nė kurriz tė aspekteve teknike tė dizajnit tė ndėrtimit.

Ka pasur edhe ngritje tė "arkitektit zotėri" i cili zakonisht merrej me klientė tė pasur dhe u pėrqendrua kryesisht nė cilėsitė vizive qė rrjedhin zakonisht nga prototipet historike, tė tipizuara nga shumė shtėpi tė vendit tė Britanisė sė Madhe, qė u krijuan nė stilet neo gotike ose skocez Baronial.

Trajnimi formal arkitektonik nė shekullin e 19-tė, pėr shembull nė Ecole des Beaux-Arts nė Francė, dha shumė theks nė prodhimin e vizatimeve tė bukura dhe pak nė kontekstin dhe fizibilitetin. Arkitektėt efektivė nė pėrgjithėsi morėn trajnimin e tyre nė zyrat e arkitektėve tė tjerė, duke u diplomuar nė rolin e hartuesve apo nėpunėsve.

Ndėrkohė, Revolucioni Industrial hapi derėn pėr prodhim dhe konsum nė masė. Estetika u bė njė kriter pėr klasėn e mesme si produkte tė zbukuruara, njėherė brenda provincės sė zejtarisė sė shtrenjtė, u bė mė e lirė nė prodhimin e makinave.

Arkitektura vernakulare u bė gjithnjė e mė zbukuruese. Ndėrtuesit e shtėpive mund tė pėrdorin dizajnin arkitekturor aktual nė punėn e tyre duke kombinuar tiparet e gjetura nė librat e modeleve dhe revistat arkitekturore.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
FfeJf

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė