Postmodernizmi.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Postmodernizmi.

Shumė arkitektė i rezistuan modernizmit, duke e gjetur atė pa pasur pasurinė dekorative tė stileve historike.

Shtėpia e kėrcimit, Pragė, Republika Ēeke.
Shtėpia e kėrcimit, Pragė, Republika Ēeke.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/05/2017 16:16

Gjenerata e parė e modernistėve filloi tė vdiste pas Luftės sė Dytė Botėrore, njė gjeneratė e dytė e arkitektėve, duke pėrfshirė Paul Rudolph, Marcel Breuer dhe Eero Saarinen u pėrpoqėn tė zgjeronin estetikėn e modernizmit me brutalizėm, ndėrtesa me fasada ekspresive skulpturore tė bėra nga betoni i papėrfunduar.

Por njė gjeneratė e re madje edhe e re e pasluftės kritikoi modernizmin dhe brutalizmin pėr tė qenė shumė i ashpėr, i standardizuar, monoton dhe duke mos marrė parasysh pasurinė e pėrvojės njerėzore tė ofruar nė ndėrtesat historike nėpėr kohė dhe nė vende dhe kultura tė ndryshme.

Njė reagim i tillė ndaj estetikės sė ftohtė tė modernizmit dhe brutalizmit ėshtė shkolla e arkitekturės metaforike, e cila pėrfshin gjėra tė tilla si biomorfizmi dhe arkitektura ezofore, duke e pėrdorur natyrėn si burim primar tė frymėzimit dhe dizajnit. Ndėrsa disa prej tyre konsiderohen thjesht si njė aspekt i postmodernizmit, tė tjerė e konsiderojnė atė si njė shkollė nė tė drejtėn e vet dhe njė zhvillim tė mėvonshėm tė arkitekturės ekspresioniste.

Duke filluar nga fundi i viteve 1950 dhe 1960, fenomenologjia arkitekturore u shfaq si njė lėvizje e rėndėsishme nė reagimin e hershėm kundėr modernizmit, me arkitektė si Charles Moore nė Shtetet e Bashkuara, Christian Norberg-Schulz nė Norvegji dhe Ernesto Nathan Rogers dhe Vittorio Gregotti, Michele Valori, Bruno Zevi nė Itali, i cili kolektivisht popullarizoi njė interes nė njė arkitekturė tė re bashkėkohore qė synonte zgjerimin e pėrvojės njerėzore duke pėrdorur ndėrtesat historike si modele dhe precedente.

Postmodernizmi krijoi njė stil qė kombinonte teknologjinė bashkėkohore tė ndėrtimit dhe materialet e lira, me estetikėn e stileve mė tė vjetra para-moderne dhe jo-moderne, nga arkitektura e lartė klasike nė stilet e ndėrtimeve rajonale tė popullarizuara ose tė zakonshme.

Robert Venturi shkėlqyeshėm pėrcaktonte arkitekturėn postmoderne si njė "derdhje tė dekoruar" (njė ndėrtesė e zakonshme e cila ėshtė e dizajnuar funksionalisht brenda dhe e zbukuruar nga jashtė), dhe e mbėshteti atė kundėr "rosave" moderniste dhe brutaliste (ndėrtesa me forma tektonike tė panevojshme ekspresive).

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
h8%fV

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė