Dekorimi Islam.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Dekorimi Islam.

Njė element pėrcjellės i arkitekturės Islame ėshtė dekorimi i cili ēdo herė ka pėrcjellur tė parėn.

Xhamia e Madhe e Kordobės.
Xhamia e Madhe e Kordobės.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 17/08/2017 20:56

Njė element pėrcjellės i arkitekturės Islame ėshtė dekorimi i cili ēdo herė ka pėrcjellur tė parėn. Ndėrtesat e ndėrtuara nga myslimanėt ose pėr myslimanėt nė territoret e pėrfshira me kulturė Islame qoftė nė tė kaluarėn ashtu edhe nė tė tashmen janė dekoruar me piturime tė ndryshme, tė lejuara, janė zbukuruar me kaligrafi ose me mozaikė tė ndryshme.

Kjo traditė ka qenė mė e shprehur gjatė kohės sė ekzistimit tė fuqisė kulturore Islame nė lindje si dhe nė Andaluzi, por qė nuk ka ngecur vetėm atje por ėshtė pėrcjellė edhe nė pjesėt tjera tė Evropės, fillimisht pėrmes ndikimit tė Perandorisė Osmane e pastaj me inicime shoqėrore nė pjesėt e Evropės Perėndimore e mė gjerė nė gjithė Botėn.

Zbukurimi i objekteve fetare ėshtė prezent edhe nė trojet shqiptare. Ky zbukurim ėshtė mė specifik tek objektet fetare tė ndėrtuara nė kohėt e mėhershme, por qė vazhdon tė jetė prezent edhe tani. Llojet e zbukurimeve dhe sasisė sė artit tė pėrdorur nė objektet fetare Islame ndryshon varėsisht nga vetė ndėrtuesit si dhe nga tradita nė rajonin ku ai objekt ėshtė ndėrtuar ose ndėrtohet.

Xhami tė vjetra tė njohura pėr zbukurimet e tyre nė trojet shqiptare janė : Xhamia e Larme nė Tetovė, Xhamia e Et'hem Beut nė Tiranė, Xhamia e Madhe nė Prishtinė e tė tjera.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
IHWDi

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.