Perspekti - Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 13 Shtator.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 13 Shtator.

13 Shtatori ėshtė dita e 256 e kalendarit Gregorian (dita e 257 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 109 ditė.

Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 13 Shtator.
Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 13 Shtator.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/10/2017 03:36, Ndryshuar: 09/10/2017 10:42

Ngjarje tė ndodhura nė datėn 13 Shtator

585 Para Krishtit - Lucius Tarquinius Priscus, mbret i Romės, feston njė triumf pėr fitoret e tij mbi Sabine dhe dorėzimin e Collatia.

509 Para Krishtit - Tempulli i Jupiterit Optimus Maximus nė Hill Hill Capitoline i ėshtė kushtuar ideve tė Shtatorit.

379 - Yax Nuun Ahiin I ėshtė kurorėzuar si Ajaw i 15-tė i Tikalit

533 - Belisari i Perandorisė Bizantine mposht Gelimerin dhe Vandalėt nė betejėn e Ad Decimum, pranė Carthage, Afrikėn e Veriut.

1229 - Ögedei Khan ėshtė shpallur Khagan i Perandorisė Mongole nė Kodoe Aral, Khentii: Mongoli.

1437 - Beteja e Tangier: njė forcė ekspeditash Portugeze fillon njė pėrpjekje tė dėshtuar pėr tė kapur kėshtjellėn Marokene tė Tangier.

1501 - Michelanxhelo fillon punėn mbi statujėn e Davidit.

1504 - Mbretėresha Isabella dhe Mbreti Ferdinand lėshojnė njė urdhėresė mbretėrore pėr ndėrtimin e njė Kapelė Reale (Royal Chapel) qė do tė ndėrtohet.

1541 - Pas tre vjet nė mėrgim, Xhon Kelvin kthehet nė Gjenevė pėr tė reformuar kishėn nėn njė trup doktrine tė njohur si Kalvinizėm.

1584 - Pallati San Lorenzo del Escorial nė Madrid ėshtė pėrfunduar.

1609 - Henry Hudson arrin lumin qė mė vonė do tė quhet pas tij - Lumi Hudson.

1645 - Beteja e Philiphaugh Covenanters fiton ditėn mbi rojalistet.

1743 - Britania e Madhe, Austria dhe Mbretėria e Sardenjės nėnshkruajnė nje Traktat.

1759 - Beteja e rrafshinės sė Abrahamit: Britanikėt mposhtėn Francezėt pranė Quebec City nė Luftėn e Shtatė Vjeteve, tė njohura nė Shtetet e Bashkuara si Lufta Franceze dhe Indiane.

1782 - Lufta Revolucionare Amerikane: Trupat Franko-Spanjolle nisin sulmin e pasuksesshėm gjatė rrethimit tė Madh tė Gjibraltarit.

1788 - Konventa e Filadelfias vendos datėn pėr zgjedhjet e para presidenciale nė Shtetet e Bashkuara dhe New York City bėhet kryeqytet i pėrkohshėm i vendit.

1791 - Mbreti Luigi XVI i Francės pranon kushtetutėn e re.

1808 - Lufta Finlandeze: Nė betejėn e Jutas-it, forcat Suedeze nėn gjeneralin Georg Carl von Döbeln mundėn Rusėt, duke e bėrė von Döbeln njė hero lufte.

1812 - Lufta e 1812: Njė karrocė furnizimi dėrguar pėr tė lehtėsuar Fort Harrison ėshtė pritė nė Sulmin nė Narrows.

1814 - Nė njė pikė kthese nė Luftėn e vitit 1812, Britanikėt dėshtojnė tė kapin Baltimoren. Gjatė betejės, Francis Scott Key shkruan poezinė e tij "Mbrojtja e Fort McHenry", e cila mė vonė ėshtė vendosur nė muzikė dhe bėhet himni kombėtar i Shteteve tė Bashkuara.

1843 - Rebelėt e ushtrisė Greke (data OS: 3 Shtator) kundėr sundimit autokratik tė mbretit Otto tė Greqisė, duke kėrkuar dhėnien e njė kushtetute.

1847 - Lufta Meksikano-Amerikane: Gjashtė kadetė ushtarakė tė njohur si Nińos Héroes vdesin duke mbrojtur Chapultepec Castle nė Betejėn e Chapultepec. Trupat Amerikane nėn gjeneralin Winfield Scott kapėn Mexico City nė Luftėn Meksikano-Amerikane.

1848 - Punonjėsi hekurudhor i Vermontit, Phineas Gage, i mbijeton njė shufre hekuri prej 3,2 cm nė diametėr qe shtyhet ne trurin e tij; efektet e raportuara mbi sjelljen dhe personalitetin e tij nxisin tė mendojnė pėr natyrėn e trurit dhe funksionet e tij.

1862 - Lufta Civile Amerikane: Ushtarėt e Unionit gjejnė njė kopje tė planeve tė betejės sė Robert E. Lee nė njė fushė jashtė Frederick, Maryland. Ėshtė preludi pėr Betejėn e Antietam.

1882 - Lufta Anglo-Egjiptiane: Beteja e Tel-el-Kebirit.

1898 - Hannibal Goodwin patenton film fotografik celuloid.

1899 - Henry Bliss ėshtė personi i parė nė Shtetet e Bashkuara qė do tė vritet nė njė aksident automobilistik.

1899 - Mackinder, Ollier dhe Brocherel bėjnė kthimin e parė tė Batianit (5,199 m - 17,058 ft), maja mė e lartė e malit Kenia.

1900 - Luftėtarėt Filipine tė rezistencės mposhtin njė kolonė tė vogėl Amerikane nė Betejėn e Pulang Lupa, gjatė Luftės Filipine-Amerikane.

1906 - Fluturimi i parė i njė avioni me krahė fiks nė Evropė.

1914 - Lufta e Parė Botėrore: Trupat e Afrikės sė Jugut i hapin armiqėsi Gjermanise nė Afrikėn Jug-Perėndimore (Namibia) me njė sulm nė stacionin e policisė Ramansdrift.

1914 - Lufta e Parė Botėrore: Beteja e Aisne fillon midis Gjermanisė dhe Francės.

1922 - Fillon akti final i Luftės Greko-Turke, Zjarri i Madh i Smirnės.

1923 - Pas njė grusht shteti ushtarak nė Spanjė, Miguel Primo de Rivera merr pėrsipėr krijimin e njė diktature.

1933 - Elizabeth McCombs bėhet gruaja e parė e zgjedhur nė Parlamentin e Zelandės sė Re.

1935 - Rockslide pranė Whirlpool Rapids Ura pėrfundon hekurudhave ndėrkombėtare (New York-Ontario).

1942 - Lufta e Dytė Botėrore: Dita e dytė e betejės sė Ridge Edson nė fushatėn Guadalcanal. Marinsat Amerikane mundėn me sukses sulmet e ushtrisė Japoneze me humbje tė mėdha pėr forcat Japoneze.

1948 - Zėvendėskryeministri i Indisė Vallabhbhai Patel urdhėron Ushtrinė tė shkojė nė Hyderabad pėr ta integruar atė me Bashkimin Indian.

1948 - Margaret Chase Smith zgjidhet senatorja e Shteteve tė Bashkuara dhe bėhet gruaja e parė qė shėrben si nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve tė SHBA-sė dhe nė Senatin e Shteteve tė Bashkuara.

1953 - Nikita Hrushovi emėrohet Sekretar i Pėrgjithshėm i Partisė Komuniste tė Bashkimit Sovjetik.

1956 - Diga rreth polderit Holandez ne lindje Flevoland ėshtė i mbyllur.

1956 - IBM 305 RAMAC ėshtė futur, kompjuteri i parė komercial pėr tė pėrdorur ruajtjen e diskut.

1962 - Njė gjykatė apeli urdhėron Universitetin e Misisipit tė pranojė James Meredith studentin e parė Afrikano-Amerikan

1964 - Gjeneralėt Vietnamezė, Lam Van Phat dhe Duong Van Duc dėshtojnė nė njė pėrpjekje grushti shteti kundėr gjeneralit Nguyen Khanh.

1968 - Shqipėria lė paktin e Varshavės.

1971 - Policia e Shtetit dhe Gardistėt Kombėtare sulmojnė burgun e Atikės nė Nju Jork pėr tė shuar njė revoltė burgu.

1971 - Kryetari i dytė i Mao Zedong nė komandėn dhe pasardhėsin Marshal Lin Biao ikėn nga Republika Popullore e Kinės pas dėshtimit tė njė grushti tė dyshuar. Aeroplani i tij rrėzohet nė Mongoli, duke vrarė tė gjithė nė bord.

1979 - Afrika e Jugut i jep pavarėsi "Atdheut" Vendas (jo i njohur jashtė Afrikės sė Jugut).

1985 - Super Mario Bros ėshtė lėshuar nė Japoni pėr SHKP, e cila fillon serinė e lojerave Super Mario.

1987 - Aksidenti i Goianisė: Njė objekt radioaktiv ėshtė vjedhur nga njė spital i braktisur nė Goiania, Brazil, duke kontaminuar shumė njerėz nė javėt e ardhshme dhe duke shkaktuar qė disa tė vdesin nga helmimi nga rrezatimi.

1988 - Uragani Gilbert ėshtė stuhia mė e fortė e regjistruar nė hemisferėn perėndimore, mė vonė u zėvendėsua nga Uragani Wilma nė vitin 2005 (bazuar nė presionin barometrik).

1989 - Marshimi mė i madh anti-Apartheid nė Afrikėn e Jugut, e udhėhequr nga Desmond Tutu.

1993 - Kryeministri Izraelit Yitzhak Rabin shtrėngon duart me kryetarin e Organizatės pėr Ēlirimin e Palestinės Yasser Arafat nė Shtėpinė e Bardhė pas nėnshkrimit tė Marrėveshjeve tė Oslos qė lejojnė autonomi tė kufizuar Palestineze.

2001 - Trafiku i avionėve civil vazhdon nė Shtetet e Bashkuara pas sulmeve tė 11 Shtatorit.

2007 - Deklarata mbi tė Drejtat e Popullėsive Vendase miratohet nga Asambleja e Pėrgjithshme e Kombeve tė Bashkuara.

2008 - Delhi, India, ėshtė goditur nga njė sėrė shpėrthimesh me bombė, duke rezultuar nė 30 vdekje dhe 130 lėndime.

2008 - Uragani i Ike bėn rrėzimin nė Bregun e Gjirit tė Teksasit tė Shteteve tė Bashkuara, duke shkaktuar dėme tė rėnda nė Galveston Island, Hjuston, dhe zonat pėrreth.

2013 - Kryengritėsit Talibanė sulmojnė konsullatėn e Shteteve tė Bashkuara nė Herat, Afganistan, me dy anėtarė tė Policisė Kombėtare Afgane njoftojnė pėr vdekje dhe rreth 20 civilė tė plagosur.

Lindje tė ndodhura nė datėn 13 Shtator

64 Para Krishtit - Julia Flavia, bija Romake e Titit (vd. 91)

678 - K'inich Ahkal Mo 'Nahb III, sundimtari Mayan (vd.730)

1087 - Gjon II Komnenos, perandor Bizantin (vd. 1143)

1475 - Cesare Borgia, kardinal Italian (vd.1507)

1502 - John Leland, poet dhe historian Anglez (vd. 1552)

1521 - William Cecil, 1 Baron Burghley, akademik dhe politikan Anglez, Lord High Treasurer (vd. 1598)

1583 - Girolamo Frescobaldi, pianist dhe kompozitor Italian (vd. 1643)

1594 - Francesco Manelli, lojtar dhe kompozitor Italian (vd. 1667)

1604 - Sir William Brereton, Baroneti i Parė, komandant dhe politikan Anglez (vd. 1661)

1755 - Oliver Evans, shpikės, inxhinier dhe biznesmen Amerikan (vd. 1819)

1802 - Arnold Ruge, filozof dhe autor Gjerman (vd. 1880)

1813 - John Sedgwick, gjeneral dhe edukator Amerikan (vd. 1864)

1819 - Clara Schumann, pianiste dhe kompozitore Gjermane (vd. 1896)

1830 - Marie von Ebner-Eschenbach, autore Austriake (vd.1916)

1842 - John H. Bankhead, ushtar Amerikan dhe politikan (vd. 1920)

1851 - Walter Reed, mjek Amerikan dhe biolog (vd. 1902)

1857 - MichaB Drzymala, rebel dhe aktivist Polak (vd. 1937)

1857 - Milton S. Hershey, biznesmen Amerikan, themeloi kompaninė Hershey (vd. 1945)

1860 - John J. Pershing, gjeneral dhe avokat Amerikan (vd. 1948)

1865 - William Birdwood, marshal Anglo-Indian (vd. 1951)

1872 - Kijuro Shidehara, politikan dhe diplomat Japonez, Kryeministri i 44-tė i Japonisė (vd. 1951)

1873 - Constantin Carathéodory, matematikan dhe autor Gjerman (vd. 1950)

1874 - Henry F. Ashurst, avokat dhe politikan Amerikan (vd. 1962)

1874 - Arnold Schoenberg, kompozitor dhe piktor Austriak (vd. 1951)

1876 - Sherwood Anderson, novelist Amerikan dhe shkrimtar (vd. 1941)

1877 - Wilhelm Filchner, eksplorues Gjermano-Zviceran (vd. 1957)

1877 - Stanley Lord, kapiten Anglez (vd. 1962)

1880 - Jesse L. Lasky, producente Amerikane, bashkė-themeluese e Lojtarėve tė Famshme - Lasky (vd. 1958)

1882 - Ramón Grau, mjek Kuban dhe politikan, Presidenti i gjashtė i Kubės (vd. 1969)

1883 - LeRoy Samse, polulist Amerikan (vd. 1956)

1884 - Petros Voulgaris, admiral dhe politikan Grek, 136 Kryeministri i Greqisė (vd. 1957)

1885 - Wilhelm Blaschke, matematikan Austriako-Gjerman dhe akademik (vd. 1962)

1886 - Amelie Beese, pilot dhe skulptor Gjerman (vd. 1925)

1886 - Robert Robinson, kimist dhe akademik Anglez, fitues i Ēmimit Nobel (vd. 1975)

1887 - Leopold Ru~i ka, biokimist Kroato-Zviceran dhe akademik, laureat i ēmimit Nobel (vd. 1976)

1890 - Antony Noghčs, biznesmen Franko-Monak, themeloi Grand Prixin e Monakos (vd. 1978)

1891 - Max Prus, kapiten Gjerman dhe pilot (vd. 1960)

1893 - Larry Shields, klaniretist Amerikan (vd. 1953)

1894 - J. LIND. Priestley, romancier dhe dramaturgu Anglez (vd. 1984)

1894 - Julian Tuwim, poet Polak, dramaturg dhe regjisor (vd.

1953)

1895 - Morris Kirksey, lojtar i rugby Amerikan dhe sprinter (vd. 1981)

1898 - Roger Désormičre, dirigjent dhe kompozitor Francez (vd. 1963) 1898 - C. Sittampalam, avokat dhe politikan i Sri Lankės (vd. 1964)

1899 - Corneliu Zelea Codreanu, politikan Rumun (vd. 1938)

1903 - Claudette Colbert, aktore Francezo-Amerikane (vd. 1996)

1904 - Gladys George, aktore Amerikane (vd. 1954)

1908 - Chu Berry, saksofonist Amerikan (vd. 1941)

1908 - Karolos Koun, drejtor dhe dramaturg Grek (vd. 1987)

1908 - Sicco Mansholt, fermer Holandez dhe politikan, Presidenti i 4-tė i Komisionit Evropian (vd. 1995)

1908 - Mae Questel, aktore Amerikane dhe artiste vokale (vd. 1998)

1909 - Ray Bowden, futbollist Anglez (vd. 1998)

1909 - Frits Thors, gazetar Holandez dhe radio pritės (vd. 2014)

1911 - Bill Monroe, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan (vd. 1996)

1912 - Maurice K. Goddard, kolonel dhe politikan Amerikan (vd. 1995)

1912 - Reta Shaw, aktore Amerikane (vd. 1982)

1914 - Leonard Feather, pianist, kompozitor, prodhues dhe gazetar Anglo-Amerikan (vd. 1994)

1916 - Roald Dahl, romancier, poet dhe skenarist Britanik (vd. 1990)

1917 - Carol Kendall, historian Amerikan dhe autor (vd. 2012)

1917 - Robert Ward, ushtar Amerikan, kompozitor dhe edukator (vd. 2013)

1918 - Ray Charles, kėngėtar-kompozitor Amerikan dhe dirigjent (vd. 2015)

1918 - Dick Haymes, aktor dhe kėngėtar Argjentinas (vd. 1980)

1919 - Mary Midgley, filozof dhe autor Anglez

1919 - Xhorxh Weidenfeld, Baron Weidenfeld, gazetar, botues dhe filantropist Austriako-Anglez (vd. 2016)

1920 - Else Holmelund Minarik, gazetare dhe autore Danezo-Amerikane (vd. 2012)

1922 - Charles Brown, kėngėtar dhe pianist Amerikan (vd. 1999)

1922 - Caroline Duby Glassman, avokat dhe jurist Amerikan (vd. 2013)

1923 - Édouard Boubat, fotograf dhe gazetar Francez (vd. 1999)

1924 - Harold Blair, tenor Australian dhe edukator (vd. 1976)

1924 - Scott Brady, aktor Amerikan (vd. 1985)

1924 - Maurice Jarre, kompozitor dhe dirigjent Francez (vd. 2009)

1925 - Mel Tormé, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan (vd. 1999)

1926 - Andrew Brimmer, ekonomist Amerikan dhe akademik (vd. 2012)

1926 - Emile Francis, lojtare hokej Kanadeze, trajnere dhe menaxhere

1926 - J. Frank Raley Jr., ushtar dhe politikan Amerikan (vd. 2012)

1928 - Robert Indiana, piktor dhe skulptor Amerikan

1928 - Tzannis Tzannetakis, ushtar dhe politikan Grek, 175th Kryeministri i Greqisė (vd. 2010)

1930 - Robert Gavron, Baron Gavron, botues dhe filantropist Anglez (vd. 2015)

1931 - Barbara Bain, aktore Amerikane

1931 - Robert Bédard, lojtar tenisi Kanadez dhe sportist

1931 - Marjorie Jackson-Nelson, sprinter Australiane dhe politikane, Guvernatorja e 33-tė e Australisė Jugore

1931 - Rein Maran, kinematograf Estonez

1932 - Fernando Gonzįlez Pacheco, gazetar dhe aktor Spanjollo-Kolumbian (vd. 2014)

1932 - Radoslav Brzobohatż, aktor Ēek (vd. 2012)

1932 - Bengt Hallberg, pianist dhe kompozitor Suedez (vd. 2013)

1933 - Eileen Fulton, aktore Amerikane

1933 - Donald Mackay, biznesmen dhe aktivist Australian (vd. 1977)

1933 - Lewie Steinberg, basist Amerikan (vd. 2016)

1934 - Tony Pickard, tenist Anglez dhe trajner

1936 - Stefano Delle Chiaie, aktiviste Italiane, themeloi Vanguardin Kombetar

1937 - Don Bluth, animator Amerikan, regjisor dhe producent, bashkė-themeloi Sullivan Bluth Studios dhe Fox Animation Studios

1938 - John Smith, avokat dhe politikan Skocez, Kancelari Shadow i Deponisė (vd. 1994)

1939 - Arleen Auger, soprano dhe edukatore Amerikane (vd. 1993)

1939 - Guntis Ulmanis, ekonomist dhe politikan Letonez, Presidenti i 5-tė i Letonisė

1939 - Joel-Peter Witkin, fotograf Amerikan

1940 - Óscar Arias, politikan nga Kosta Rika, President i Kosta Rikės, laureat i ēmimit Nobel

1940 - Kerry Stokes, biznesmen Australian

1941 - Tadao Ando, arkitekt dhe akademik Japonez, ka projektuar Xhennete Piccadilly

1941 - David Clayton-Thomas, kantautor dhe kompozitor Anglo-Kanadez dhe kitarist

1941 - Ahmet Nexhdet Sezer, gjyqtar dhe politikan Turk, Presidenti i 10-tė i Republikės sė Turqisė

1942 - Michel Cōté, biznesmen dhe politikan Kanadez

1943 - Mildred D. Taylor, autor Amerikan

1944 - Carol Barnes, gazetare Angleze (vd. 2008)

1944 - Jacqueline Bisset, aktore dhe prodhuese Angleze

1944 - Peter Cetera, kėngėtar, kompozitor, basist dhe prodhues Amerikan

1944 - Midget Farrelly, surfer Australian (vd. 2016)

1944 - Leslie Harvey, kitarist Skocez (vd. 1972)

1945 - Noėl Godin, aktor Belg, regjisor dhe skenarist

1945 - Andres Küng, gazetar dhe politikan Suedez (vd. 2002)

1946 - Frank Marshall, regjisor dhe producent Amerikan

1946 - Henri Kuprashvili, notues Gjeorgjian

1948 - Nell Carter, aktore dhe kėngėtare Amerikane (vd. 2003)

1948 - Dimitri Nanopoulos, fizikan Grek dhe akademik

1948 - Sitiveni Rabuka, politikan nga Fixhi, Kryeministri i tretė i Fixhit

1949 - John W. Henry, biznesmen Amerikan

1950 - WBodzimierz Cimoszewicz, avokat Polak dhe politikan, Kryeministri i 8-tė i Polonisė

1950 - Pat Holland, futbollist Anglez dhe menaxher

1950 - Jeff Lowe, alpinist Amerikan

1951 - Anne Devlin, autor Irlandez, dramaturg dhe skenarist

1951 - Salva Kiir Mayardit, politikan Sudanez, Presidenti i Parė i Sudanit Jugor

1951 - Jean Smart, aktore Amerikane

1952 - Randy Jones, kėngėtar pop dhe disko Amerikan

1952 - Don Was, basist Amerikan dhe producent

1954 - Steve Kilbey, kėngėtar dhe kompozitor Anglo-Australian dhe basist

1955 - Colin Moynihan, Baron Moynihan i 4-tė, Gjuetarin dhe politikanin Anglez, Ministri i Sportit dhe i Olimpiadės

1955 - Joe Morris, kitarist dhe kompozitor Amerikan

1956 - Alain Ducasse, kuzhinier Franko-Maroken

1956 - Anne Geddes, fotograf Australiano-Zelandez dhe dizajner i modės

1956 - Joni Sledge, kėngėtare dhe shkrimtare Amerikane (Sister Sledge) (vd. 2017)

1957 - Vinny Appice, baterist Amerikan rock

1957 - Judy Blumberg, balerin Amerikan dhe sportist

1957 - Mal Donaghy, futbollist Irlandez dhe menaxher

1957 - Brad Hooker, filozof Anglo-Amerikan dhe akademik

1957 - Eleanor King, jurist dhe gjyqtar Anglez

1957 - John G. Trueschler, avokat dhe politikan Amerikan

1957 - Mark Wiebe, lojtar golfi Amerikan

1957 - Keith Black, neurokirurg Amerikan dhe akademik

1958 - Bobby Davro, komedian dhe aktor Anglez

1958 - PaweB Przytocki, dirigjent Polak dhe akademik

1958 - Koji Tamaki, kėngėtare dhe kompozitore Japoneze dhe aktore

1959 - Tatyana Mitkova, gazetare Ruse

1960 - Kevin Carter, fotoreporter nga Afrika e Jugut (vd. 1994)

1961 - Dave Mustaine, kėngėtar, kompozitor, kitarist dhe producent Amerikan

1961 - KK Null, kėngėtar dhe kompozitor Japonez

1961 - Peter Roskam, avokat dhe politikan Amerikan

1962 - Neal Lancaster, lojtar golfi Amerikan

1963 - Yuri Alexandrov, boksier Rus (vd. 2013)

1963 - Antony Galione, Profesor i Farmakologjisė nė Universitetin e Oksfordit

1963 - Theodoros Roussopoulos, gazetar dhe politikan Grek

1963 - Robin Smith, kriketer i Afrikano-Anglez

1964 - Tavis Smiley, organizator Amerikan i spektaklit, gazetar dhe autor

1965 - Annie Duke, lojtare Amerikane e pokerit dhe autori

1965 - Jeff Ross, komedian Amerikan, regjisor dhe autor

1965 - Zak Starkey, baterist Anglez

1966 - Maria Furtwängler, mjeke dhe aktore Gjermane

1966 - Brendan Hall, lojtar Australian i ligės sė rugby

1967 - Michael Johnson, sprinter Amerikan dhe gazetar

1967 - Tim "Ripper" Owens, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan dhe kitarist

1967 - Stephen Perkins, baterist dhe kompozitor Amerikan

1968 - Brad Johnson, futbollist Amerikan

1968 - Bernie Williams, lojtar bejsbolli Portorikano-Amerikan dhe kitarist

1969 - Tyler Perry, aktor Amerikan, regjisor, producent dhe skenarist

1969 - Shane Warne, kriketer Australiane, trajnere dhe sportiste

1970 - Lee Abramson, basist dhe kompozitor Amerikan (vd. 2016)

1970 - Martķn Herrera, futbollist Argjentinas

1970 - Louise Lombard, aktore Angleze

1971 - Ben Alexander, lojtar Australian i ligės sė rugby (vd. 1992)

1971 - Goran Ivaniaevi, tenist Kroat dhe trajner

1971 - Stella McCartney, dizajner i modės Angleze

1971 - Manabu Namiki, pianist dhe kompozitor Japonez

1973 - Christine Arron, vrapues Francez

1973 - Fabio Cannavaro, futbollist dhe menaxher Italian

1973 - Olve Eikemo, kėngėtare dhe kompozitore Norvegjeze dhe kitariste

1973 - Carlo Nash, futbollist Anglez dhe fotograf

1974 - Travis Knight, lojtar i basketbollit Amerikan

1974 - Éric Lapointe, futbollist Kanadez

1974 - Craig Rivet, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez

1975 - Akihiro Asai, shofer Japonez i makinave garuse

1975 - Joe Don Rooney, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan dhe kitarist

1976 - Craig McMillan, krikketer nga Zelanda e Re, trajner dhe sportist

1976 - Elvis Mihailenko, boksier Letonez, trajner dhe sportist

1976 - José Théodore, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez dhe sportist

1977 - Fiona Apple, kėngėtare, kompozitore, producente dhe pianiste Amerikane

1977 - Ivan De Battista, aktor Malazez, kėngėtar, regjisor dhe producent

1977 - Daisuke Tsuda, kėngėtar dhe kompozitor Japonez

1978 - Swizz Beatz, rapper Amerikan dhe producent

1978 - Peter Sunde, biznesmen Suedez, bashkė-themeloi Flattr dhe The Pirate Bay

1978 - Masato Shibata, mundės Japonez

1979 - Geike Arnaert, kėngėtare Belge

1979 - Tony Henry, futbollist Anglez

1980 - Andreas Biermann, futbollist Gjerman (vd. 2014)

1980 - Daisuke Matsuzaka, lojtar i baseball Japonez

1980 - Evangelos Nastos, futbollist Grek

1980 - Viren Rasquinha, lojtar Indian hokej

1981 - Koldo Fernįndez, ēiklist Spanjoll

1981 - Angelina Love, mundės Kanadezo-Amerikan

1982 - Lloyd Dyer, futbollist Anglez

1982 - Nenź, lojtar i basketbollit Brazilian

1982 - Rickie Weeks, lojtar i baseball Amerikan

1982 - Colin Marston, kitarist Amerikan, basist dhe producent / inxhinier

1983 - James Bourne, kėngėtar, kompozitor, kitarist dhe prodhues

1983 - Molly Crabapple, ilustrues dhe gazetar Amerikan

1983 - Ryan Del Monte, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez

1983 - Eduard Ratnikov, futbollist Estonez

1984 - Nabil Abou-Harb, regjisor Amerikan, prodhues dhe skenarist

1984 - Baron Corbin, mundės Amerikan

1985 - David Jordan, kėngėtar dhe kompozitor Anglez

1985 - Tom Learoyd-Lahrs, lojtar Australian i ligės sė rugby

1986 - Steve Colpaert, futbollist Belg

1986 - Derek Hardman, futbollist Amerikan

1986 - Kamui Kobayashi, shofer Japonez i makinave garuese

1986 - Sean Williams, lojtar i basketbollit Amerikan

1987 - Edenilson Bergonsi, futbollist Brazilian

1987 - Jonathan de Guzmįn, futbollist Kanadezo-Holandez

1987 - Luka Fitzgerald, lojtar Irlandez i rugby

1987 - Tsvetana Pironkova, lojtare Bullgare e tenisit

1988 - Luis Renterķa, futbollist Panamez (vd. 2014)

1988 - Keith Treacy, futbollist Irlandez

1989 - Kenny Edwards, lojtar i ligės sė rugby nė Zelandėn e Re

1989 - Jon Mannah, lojtar Australian i ligės sė rugby (vd. 2013)

1989 - Thomas Müller, futbollist Gjerman

1989 - William Owusu, futbollist nga Gana

1990 - Aoi Nakabeppu, modele Japoneze dhe aktore

1990 - Luciano Narsingh, futbollist Holandez

1991 - Ksenia Afanasyeva, gjimnaste Ruse

1993 - Niall Horan, kėngėtare Irlandeze

1994 - Leonor Andrade, kėngėtare Portugeze

1994 - Cameron Munster, lojtari Australian i ligės sė rugby

1995 - Robbie Kay, aktore Angleze

1995 - Jerry Tollbring, lojtar i hendbollit Suedez

1995 - Joćo Carlos Almeida Leandro, futbollist Portugez

1995 - Shubham Khajuria, kriketer Indian

1996 - Playboi Carti, Rapper Amerikan

Vdekje tė ndodhura nė datėn 13 Shtator

81 Para krishtit - Titi, perandor Romak (lind. 39 Para Krishtit)

413 - Marcellinus i Carthage, martir dhe shenjtor

864 - Pietro Tradonico, doge i Venedikut

908 - Cormac mac Cuilennįin, mbret i Munster (Irlandė)

1313 - Notburga, shenjt Austriak (lind. 1265)

1409 - Isabella e Valois, bashkėshortja mbretėrore e Anglisė (lind. 1387)

1488 - Charles II, Duka i Bourbon (lind. 1434)

1506 - Andrea Mantegna, piktor dhe gdhendės Italian (lind. 1431)

1557 - John Cheke, dijetar dhe politikan Anglez, Sekretar i Shtetit pėr Anglinė (lind. 1514)

1592 - Michel de Montaigne, filozof Francez dhe autor (lind. 1533)

1598 - Filip II i Spanjės (lind. 1526)

1612 - Karin Månsdotter, Mbretėresha e Suedisė (1550)

1632 - Leopold V, Kryepeshkop i Austrisė (lind. 1586)

1766 - Benjamin Heath, dijetar dhe autor Anglez (lind.1704)

1800 - Claude Martin, eksplorues Franko-Anglez (lind. 1735)

1806 - Charles James Fox, ushtar dhe politikan Anglez, Sekretar i Shtetit pėr Ēėshtjet e Jashtme dhe Komonuelthit (lind. 1749)

1808 - Saverio Bettinelli, poet, dramaturg dhe kritik (lind. 1718)

1813 - Hezqeyas, perandor Etiopian

1847 - Nicolas Oudinot, gjeneral Francez (lind. 1767)

1871 - 0brahim Shinasi, gazetar, autor dhe pėrkthyes Turk (lind. 1826)

1872 - Ludwig Feuerbach, antropolog dhe filozof Gjerman (lind. 1804)

1881 - Ambrose Burnside, gjeneral dhe politikan Amerikan, Guvernatori i 30-tė i Rhode Island (lind. 1824)

1885 - Friedrich Kiel, kompozitor dhe edukator Gjerman (lind. 1821)

1894 - Emmanuel Chabrier, pianist dhe kompozitor Francez (lind. 1841)

1905 - René Goblet, avokat dhe politikan Francez, Kryeministri i 52-tė i Francės (lind. 1828)

1910 - Rajanikanta Sen, poet dhe kompozitor nga Bangladeshi (lind. 1865)

1912 - Joseph Furphy, autor Australian dhe poet (lind. 1843)

1912 - Nogi Maresuke, gjeneral Japonez (lind. 1849)

1913 - Aurel Vlaicu, pilot dhe inxhinier Rumun (lind. 1882)

1915 - Andrew L. Harris, gjenerali dhe politikan Amerikan, Guvernatori i 44-tė i Ohajos (lind. 1835)

1918 - Frederic Crowninshield, artist dhe autor Amerikan (lind. 1845)

1928 - Italo Svevo, autore dhe dramaturge Italiane (lind. 1861)

1929 - Jatindra Nath Das, aktiviste Indiane (lind. 1904)

1931 - Lili Elbe, model danez dhe piktor (lind. 1882)

1937 - David Robertson, lojtar i rugby dhe lojtar golfi Skocez (lind. 1869)

1941 - Elias Disney, fermer Kanadeoz-Amerikan dhe biznesmen (lind. 1859)

1944 - W. Heath Robinson, karikaturist Anglez (lind. 1872)

1946 - Amon Göth, kapiten Austriak (lind. 1908)

1946 - Eugene Lanceray, piktore, skulptor dhe ilustrues Rus (lind. 1875)

1946 - William Watt, avokat dhe politikan Australian, Kryeministri i 24-tė i Victoria (lind. 1871)

1949 - August Krogh, fiziolog dhe akademik Danez, fitues i ēmimit Nobel (lind. 1874)

1953 - Mary Brewster Hazelton, piktor Amerikan (lind. 1868)

1960 - Leo Weiner, kompozitor Hungarez dhe edukator (lind. 1885)

1967 - Muhammed bin Awad bin Laden, biznesmen Arab i Jemenit dhe Arabisė Saudite, themeloi grupin Saudit Binladin (lind.1903)

1967 - Robert George, marshal ajror dhe politikan Anglez, Guvernatori i 24-tė i Australisė sė Jugut (lind. 1896)

1967 - Leonard Lord, biznesmen Anglez (lind. 1896)

1971 - Lin Biao, gjeneral Kinez dhe politik, Zėvendės Kryeministri i dytė i Republikės Popullore tė Kinės (1907)

1973 - Betty Field, aktore Amerikane (lind. 1913)

1973 - Sajjad Zaheer, poet dhe filozof Indian (lind. 1905)

1975 - Mudicondan Venkatarama Iyer, kėngėtare dhe muzikologe Indiane (lind. 1897)

1976 - Armand Mondou, lojtar i hokejit tė akullit Kanadez (lind. 1905)

1976 - Albert Tessier, prift, historian dhe drejtor Kanadez (lind. 1895)

1977 - Leopold Stokowski, dirigjent Anglez (lind. 1882)

1982 - Reed Crandall, ilustrator Amerikan (lind. 1917)

1985 - Dane Rudhyar, astrolog, kompozitor dhe autor Franko-Amerikan (lind. 1895)

1987 - Mervyn LeRoy, aktor Amerikan, regjisor dhe producent (lind. 1900)

1991 - Robert Irving, ushtar dhe dirigjent (lind. 1913)

1991 - Metin Oktay, futbollist dhe trajner Turk (lind. 1936)

1991 - Joe Pasternak, menaxher dhe producent Hungarezo-Amerikan (lind. 1901)

1993 - Carl Voss, lojtar Amerikan hokej dhe arbitėr (lind. 1907)

1996 - Tupac Shakur, rapper Amerikan, prodhues dhe aktor (lind. 1971)

1997 - Georges Guétary, aktor, kėngėtar dhe balerin Egjiptiano-Francez (lind.1915)

1997 - Georgios Mitsibonas, futbollist Grek (lind. 1962)

1998 - Necdet Calp, shėrbyes civil dhe politikan Turk (lind. 1922)

1998 - Harry Lumley, lojtar hokej Kanadez (lind. 1926)

1998 - Frank Renouf, biznesmen nga Zelanda e Re (lind.1918)

1998 - George Wallace, rreshter, avokat dhe politikan Amerikan, Guvernatori i 45-tė i Alabama (lind. 1919)

1999 - Benjamin Bloom, psikolog dhe akademik Amerikan (lind.1913)

2000 - Betty Jeffrey, infermiere dhe autore Australiane (lind. 1908)

2001 - Johnny Craig, marinar Amerikan dhe ilustrues (lind. 1926)

2001 - Jaroslav Drobnż, lojtar hokej Ēeko-Anglez dhe tenist (lind. 1921)

2002 - George Stanley, ushtar Kanadez, historian dhe autor, ka krijuar Flamurin e Kanadasė (lind. 1907)

2003 - Frank O'Bannon, botues, avokat dhe politikan Amerikan, Guvernatori i 47-tė i Indianės (lind. 1930)

2004 - Luis E. Miramontes, kimist Meksikan, bashkė-shpiku pilulėn e kontrollit tė lindjes (lind. 1925)

2005 - Toni Fritsch, futbollist Austriak (lind. 1945)

2005 - Julio César Turbay Ayala, avokat dhe politikan Kolumbian, Presidenti i 25-tė i Kolumbisė (lind. 1916)

2006 - Ann Richards, edukator dhe politikan Amerikan, Guvernatori i 45-tė i Teksasit (lind. 1933)

2007 - Whakahuihui Vercoe, kryepeshkop i Zelandės sė Re (lind. 1928)

2009 - Paul Burke, aktor Amerikan (lind. 1926)

2011 - Walter Bonatti, alpinist Italian dhe gazetar (lind. 1930)

2012 - William Duckworth, kompozitor Amerikan dhe autor (lind. 1943)

2012 - Peter Lougheed, lojtar futbolli Kanadez, avokat dhe politikan, Kryeministri i 10-tė i Alberta (lind. 1928)

2012 - Edgar Metcalfe, aktor dhe drejtor Anglo-Australian (lind. 1933)

2012 - Ranganath Misra, avokat dhe jurist Indian, Shefi i 21-tė i Drejtėsisė sė Indisė (lind. 1926)

2013 - Olusegun Agagu, politikan Nigerian, Guvernatori i 15-tė i Shtetit Ondo (lind. 1948)

2013 - Robert J. Behnke, biolog dhe akademik Amerikan (lind. 1929)

2013 - Rick Casares, futbollist Amerikan (lind. 1931)

2013 - Luiz Gushiken, udhėheqėse e sindikatės Braziliane dhe politikane (lind. 1950)

2014 - Benjamin Adekunle, gjeneral Nigerian (lind. 1936)

2014 - Helen Filarski, lojtar i baseball Amerikan (lind. 1924)

2014 - Milan Galiq, futbollist Serb (lind. 1938)

2014 - Frank Torre, lojtar dhe menaxher Amerikan i baseball (lind. 1931)

2015 - Vivinho, futbollist Brazilian (lind. 1961)

2015 - Erma Bergmann, lojtare Amerikane e bejsbollit (lind. 1924)

2015 - Brian Close, kriketer Anglez dhe trajner (lind. 1931)

2015 - Moses Malone, basketbollist Amerikan dhe sportist (lind. 1955)

2016 - Jonathan Riley-Smith, historian Britanik (lind. 1938)

Festa tė datės 13 Shtator

Dita e programimit, gjatė njė viti jo tė brishtė. (Ndėrkombėtare)

Dķa de los Nińos Héroes (Meksikė)

Dita e Inxhinierisė (Mauritius)

Epulum Jovis, festohet nė Idet e Shtatorit, gjatė Ludi Romanit. (Perandoria Romake)

Dita Kombėtare e Ēokollatės

Dita e Roald Dahl (Afrika, Mbretėria e Bashkuar, Amerika Latine)

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
[FJF2

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė