Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 15 Shtator.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 15 Shtator.

15 Shtatori ėshtė dita e 258 e kalendarit Gregorian (dita e 259 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 107 ditė.

Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 15 Shtator.
Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 15 Shtator.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 12/10/2017 23:11

Ngjarje tė ndodhura nė datėn 15 Shtator

668 - Perandori romak lIndor Constans II ėshtė vrarė nė banjėn e tij nė Syracuse, Itali.

994 - Fitorja kryesore Fatimid mbi Perandorinė Bizantine nė Betejėn e Orontes.

1440 - Gilles de Rais, njė nga vrasėsit serial mė tė hershėm tė njohur, ėshtė marrė nė paraburgim pas njė akuze tė ngritur kundėr tij nga Jean de Malestroit, Peshkopi i Nantes.

1530 - Shfaqja e portretit tė Shėn Dominikut nė Soriano nė Soriano Calabro, Calabria, Itali; u pėrkujtuan si njė ditė festash nga Kisha Katolike Romake 1644-1912.

1556 - Duke u nisur nga Vlissingen, ish Perandori Romak Shenjt Charles V kthehet nė Spanjė.

1616 - Shkolla e parė jo-aristokratike dhe e lirė publike nė Evropė hapet nė Frascati tė Italisė.

1762 - Lufta Shtate Vjecare: Beteja e Kodit te Sinjalit.

1776 - Lufta Revolucionare Amerikane: Forcat Britanike vendosen nė gjirin e Kip gjatė fushatės sė Nju Jorkut.

1789 - "Departamenti i Punėve tė Jashtme" tė Shteteve tė Bashkuara, i themeluar me ligj nė korrik, ėshtė riemėruar si Departamenti i Shtetit dhe ka dhėnė njė sėrė detyrash tė brendshme.

1794 - Luftėrat Revolucionare Franceze: Arthur Wellesley (mė vonė Duka i Wellingtonit) sheh luftėn e tij tė parė nė Betejėn e Boxtelit gjatė fushatės sė Flanders.

1795 - Britania kap Kapitullin Holandez tė Kepit nė Afrikėn Jugore pėr tė parandaluar pėrdorimin e saj nga Republika Batave.

1812 - Ushtria Franceze nėn Napoleonin arrin nė Kremlin nė Moskė.

1812 - Lufta e 1812: Njė tren i dytė furnizimi i dėrguar pėr tė lehtėsuar Fort Harrison ėshtė zėnė pritė nė Sulmin nė Narrows.

1816 - HMS Whiting shkon me barkė nė Doom Bar.

1820 - Revolucioni kushtetues nė Lisbonė, Portugali.

1821 - Guatemala, El Salvador, Honduras, Nikaragua dhe Kosta Rika u pavarėsuan nga Spanja pasi u shkatėrruan nga Napoleoni.

1830 - Hapet linja hekurudhore Liverpool-Manchester; Deputeti Britanik William Huskisson bėhet vullkani i parė i raportuar gjerėsisht nė hekurudhė, kur ai goditet dhe vritet nga raketa e lokomotivės.

1835 - HMS Beagle, me Charles Darwin nė bordin, arrin nė Ishujt Galapagos. Anije anijet nė Chatham ose San Cristobal, mė lIndor i arkipelag.

1851 - Universiteti i Shėn Jusufit ėshtė themeluar nė Filadelfia.

1862 - Lufta Civile Amerikane: Forcat konfederative kapin Harpers Ferry, Virxhinia (sot Harpers Ferry, West Virginia)

1873 - Lufta franko-pRusiane: Trupat e fundit Gjermanė largohen nga Franca pas pėrfundimit tė pagesės sė dėmshpėrblimit.

1894 - Lufta e parė Sino-Japoneze: Japonia mposht dinastinė Qing nė betejėn e Phenianit.

1915 - Teatri i Perandorisė sė Perandorisė (tani Kinema e Re Perandorisė), kinemaja mė e vjetėr nė kontinent Australi, hapet nė Bowral, New South Wales.

1916 - Lufta e Parė Botėrore: Tanke pėrdoren pėr herė tė parė nė betejė, nė Betejėn e Somme.

1918 - Lufta e Parė Botėrore: Trupat aleate shpėrthejnė mbrojtjen Bullgare nė Frontin Maqedonas.

1935 - Ligjet e Nurembergut privojnė hebrenjtė Gjermanė nga shtetėsia.

1935 - Gjermania naziste adopton njė flamur tė ri kombėtar qė mban kioskėn.

1940 - Lufta e Dytė Botėrore: Kulmi i Betejės sė Britanisė, kur Forca Ajrore Mbretėrore gjuan njė numėr tė madh avionėsh Luftwaffe.

1942 - Lufta e Dytė Botėrore: Transportuesi i avionėve US Navy USS ėshtė zhytur nga silurėt Japonezė nė Guadalcanal.

1944 - Franklin VD. Roosevelt dhe Winston Churchill takohen nė Quebec si pjesė e Konferencės sė Oksfordit pėr tė diskutuar strategjinė.

1944 - Beteja e Peleliut fillon pasi Divizioni Detar i Korpusit Detar tė Shteteve tė Bashkuara dhe Divizioni i 81-tė i Kėmbėsorisė i Ushtrisė sė Shteteve tė Bashkuara goditėn plazhet e Bardha dhe Portokalli nėn zjarr tė rėndė nga kėmbėsoria Japoneze dhe artileria.

1945 - Njė stuhi godet Floridan Jugore dhe Bahamas, duke shkatėrruar 366 aeroplanė dhe 25 blimps nė Naval Air Station Richmonvd.

1947 - Typhoon Kathleen goditi rajonin Kanto nė Japoni duke vrarė 1 077 njerėz.

1948 - F-86 Sabre vendos rekordin e shpejtėsisė sė avionėve tė botės nė 671 milje nė orė (1,080 km / h).

1950 - Lufta e Koresė: Shtetet e Bashkuara forcat e tokės nė Inchon

1952 - Kombet e Bashkuara ia kalojne Eritrean Etiopisė.

1958 - Njė hekurudhė qendrore e trenit nė New Jersey shkon pėrmes njė limani tė hapur nė Newark Bay, duke vrarė 48.

1959 - Nikita HRushovi bėhet lider i parė Sovjetik qė viziton Shtetet e Bashkuara.

1962 - Anija sovjetike Poltava kryeson drejt Kubės, njė nga ngjarjet qė vė nė lėvizje krizėn e raketave Kubane.

1963 - Bombardimi i kishės baptiste tė 16-tė: Katėr fėmijė tė vrarė nė bombardimin e njė kishe afrikano-Amerikane nė Birmingham, Alabama, Shtetet e Bashkuara.

1967 - Presidenti i SHBA, Lyndon LIND. Johnson, duke iu pėrgjigjur njė sulmi me snajper nė Universitetin e Teksasit nė Austin, shkruan njė letėr drejtuar Kongresit duke nxitur miratimin e legjislacionit tė kontrollit tė armėve.

1968 - Hapėsira ajrore e Sondės Zond 5, duke u bėrė anijen e parė qė fluturon rreth Hėnės dhe ri-hyjnė nė atmosferėn e Tokės.

1971 - Anija e parė e Greenpeace lundron pėr tė protestuar kundėr testimit bėrthamor nė Amchitka Islanvd.

1972 - Njė fluturim i brendshėm i Sistemit Skandinavian nga Gothenburgu nė Stokholm ėshtė rrėmbyer dhe fluturuar nė aeroportin Malmö Bulltofta.

1974 - Air Vietnam Flight 706 ėshtė rrėmbyer, pastaj rrėzohet duke u pėrpjekur tė ulet me 75 persona nė borvd.

1975 - Departamenti Francez i "Corse" (i gjithė ishulli i Korsikės) ndahet nė dy pjese: Haute-Corse (Korsika e Epėrme) dhe Corse-du-Sud (Korsika Jugore) 1978 - Muhammed Ali e cilėsoi Leon Spinks nė njė rikthim pėr t'u bėrė boksieri i parė pėr tė fituar titullin e rėndė botėrore tre herė nė Superdome nė New Orleans.

1981 - Komiteti Gjyqėsor i Senatit miraton njėzėri Sandra Day O'Connor pėr t'u bėrė juristja e parė femėr e Gjykatės Supreme tė Shteteve tė Bashkuara.

1981 - John Bull bėhet lokomotiva mė e vjetėr me avull nė botė kur Institucioni Smithsonian e ushtron atė nėn fuqinė e vet jashtė Uashingtonit, VD.C.

1983 - Kryeministri Izraelit Menachem Begin jep dorėheqjen.

2001 - Presidenti Xhorxh W. Bush jep fjalimin e tij tė parė postar tė 11 Shtatorit.

2004 - Komisioneri i Lidhjes Kombėtare Hockey Gary Bettman njofton mbylljen e bashkimit tė lojtarėve dhe ndėrprerjen e operacioneve nga zyra qendrore e NHL.

2008 - Lehman Brothers paraqiti pėr kapitullin 11 falimentimin, paraqitjen mė tė madhe tė falimentimit nė historinė e SHBA.

2017 - Bomba e Parsons Green u plas nė Londėr, Britani e Madhe.

Lindje tė ndodhura nė datėn 15 Shtator

767 - Saiko, murg Japonez (vd. 822)

786 - Al-Ma'mun, halif Irakian (vd. 833)

1461 - Jacopo Salviati, politikan Italian (vd. 1553)

1505 - Maria e Hungarisė, sundimtare Holandeze (vd. 1558)

1533 - Katerina e Austrisė, Mbretėresha e Polonisė (viti 1572)

1580 - Charles Annibal Fabrot, jurist dhe autor Francez (vd. 1659)

1592 - Giovanni Battista Rinuccini, kryepeshkop i Fermo (vd. 1653)

1613 - Franēois de La Rochefoucauld, ushtar Francez dhe autor (vd. 1680)

1649 - Titus Oates, ministėr Anglez, krijoi Plot Popish (vd.1705)

1666 - Sophia Dorothea nga Celle (vd. 1726)

1690 - Ignazio Prota, kompozitor dhe edukator Italian (vd. 1748)

1715 - Jean-Baptiste Vaquette de Gribeauval, gjeneral Francez dhe inxhinier (vd. 1789)

1736 - Jean Sylvain Bailly, astronom Francez, matematikan dhe politikan, Kryebashkiaku i Parė i Parisit (vd. 1793)

Dita 1759 - Cornelio Saavedra, gjeneral dhe politikan Argjentinas (vd. 1829)

1760 - Bogislav Friedrich Emanuel von Tauentzien, gjeneral PRusian (vd. 1824)

1765 - Manuel Maria Barbosa du Bocage, poet dhe autor Portugez (vd. 1805)

1789 - James Fenimore Cooper, novelist Amerikan, shkrimtar dhe historian (vd. 1851)

1815 - Halfdan Kjerulf, gazetar dhe kompozitor Norvegjez (vd. 1868)

1819 - Cyprien Tanguay, prift dhe historian Kanadez (vd. 1902)

1828 - Aleksandėr Butlerov, kimist dhe akademik (vd. 1886)

1830 - Porfirio Dķaz, gjeneral dhe politikan Meksikan, Presidenti i 29-tė i Meksikės (vd. 1915)

1846 - George Franklin Grant, edukator Afrikano-Amerikan, dentist dhe shpikės (vd. 1910)

1852 - Edward Bouchet, fizikan Amerikan dhe edukator (vd. 1918)

1852 - Jan Ernst Matzeliger, shpikės Surinamez-Amerikan (vd. 1889)

1857 - William Howard Taft, avokat Amerikan, jurist dhe politikan, Presidenti i 27-tė i Shteteve tė Bashkuara (vd. 1930)

1857 - Anna Winlock, astronome Amerikane dhe akademike (vd. 1904)

1858 - Charles de Foucauld, prift dhe martir Francez (vd. 1916)

1858 - Jeno Hubay, violinist, kompozitor dhe edukator Hungarez (vd. 1937)

1861 - M. Visvesvaraya, inxhinier Indian, dijetar, dhe laureati Bharat Ratna, Diwan i Mbretėrisė Mysore (vd. 1962)

1863 - Horatio Parker, organist, kompozitor dhe edukator Amerikan (vd. 1919)

1864 - Princi Sigismund i PRusisė (vd. 1866)

1867 - Vladimir Maj-Mayevski, gjeneral Rus (vd. 1920)

1876 - Bruno Walter, pianist, kompozitor dhe dirigjent Gjermano-Amerikan (vd. 1962)

1876 - Sarat Chandra Chattopadhyay, romancier Bengali (vd. 1938)

1877 - Jakob Ehrlich, politikan Ēeko-Austriak (vd. 1938)

1877 - Yente Serdatzky, autore dhe dramaturgja Lituaneze-Amerikane (vd. 1962)

1879 - Joseph Lyons, edukator dhe politikan Australian, Kryeministri i 10-tė i Australisė (vd. 1939)

1881 - Ettore Bugatti, biznesmen Italian-Francez, themeloi Bugatin (1947)

1883 - Esteban Terradas i Illa, matematikan dhe inxhinier Spanjoll (viti 1950)

1886 - Paul Lévy, matematikan dhe teorik Francez (viti 1971)

1887 - Carlos Dįvila, gazetar dhe politikan Kilian, President i Kilit (1955)

1888 - Antonio Ascari, shofer i makinave Italiane (1925)

1889 - Robert Benchley, humorist Amerikan, kolumnist i gazetės dhe aktor (vd. 1945)

1889 - Claude McKay, poet dhe autor Xhamaikano-Amerikan (vd. 1948)

1890 - Ernest Bullock, organist dhe kompozitor Anglez (vd. 1979)

1890 - Agatha Christie, romanciere e krimit Anglez, shkrimtar i shkurtėr dhe dramaturg (vd. 1976)

1890 - Frank Martin, pianist dhe kompozitor Zviceran-Holandez (vd. 1974)

1892 - Silpa Bhirasri, skulptore dhe edukatore Italiane (vd. 1962)

1894 - Chic Harley, futbollist Amerikan (viti 1974)

1894 - Oskar Klein, fizikan dhe akademik Suedez (vd. 1977)

1894 - Jean Renoir, aktore, regjisore, producente dhe skenariste Franceze (vd. 1979)

1897 - Merle Curti, historian Amerikan dhe autor (vd. 1997)

1898 - J. Slauerhoff, poet dhe autor Holandez (vd. 1936)

1901 - Donald Bailey, inxhinier Anglez, projektoi urėn Bailey (vd. 1985)

1903 - Roy Acuff, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan dhe shkrimtar (vd. 1992)

1904 - Umberto II i Italisė (vd. 1983)

1904 - Sheilah Graham Westbrook, aktore, gazetare dhe autore Angleze-Amerikane (vd. 1988)

1906 - Jacques Becker, aktor, regjisor dhe skenarist Francez (vd. 1960)

1906 - Walter E. Rollins, kompozitor Amerikan (vd. 1973)

1907 - Gunnar Ekelöf, poet dhe autor Suedez (vd. 1968)

1907 - Fay Wray, aktore Kanadeze-Amerikane (vd. 2004)

1908 - Kid Sheik, lojtar Amerikan i trumbetave (vd. 1996)

1908 - Penny Singleton, aktore dhe kėngėtare Amerikane (vd. 2003)

1909 - C. N. Annadurai, edukator dhe politikan Indian, shefi i 7-tė i Ministrisė sė Tamil Nadut (vd. 1969)

1909 - Phil Arnold, aktor Amerikan (vd. 1968)

1910 - Betty Neels, infermiere dhe autore Angleze (vd. 2001)

1911 - Karsten Solheim, biznesmen Norvegjez-Amerikan, themeloi PING (vd. 2000)

1911 - Luther Terry, mjek Amerikan dhe akademik, Kirurg i 9-tė i Pėrgjithshėm i Shteteve tė Bashkuara (vd. 1985)

1913 - Henry Brant, kompozitor Kanadez-Amerikan dhe dirigjent (vd. 2008)

1913 - Bruno Hoffmann, lojtar i harpės Gjerman (vd. 1991)

1913 - John N. Mitchell, lejtnant Amerikan, avokat dhe politikan, 67 Prokurori i Pėrgjithshėm i Shteteve tė Bashkuara (vd.1988)

1913 - Johannes Steinhoff, gjeneral dhe pilot Gjerman (vd. 1994)

1914 - Creighton Abrams, gjeneral Amerikan (vd. 1974)

1914 - Adolfo Bioy Casares, gazetar Argjentinas dhe autor (vd. 1999)

1914 - Orhan Kemal, autor Turk (vd. 1970)

1914 - Robert McCloskey, autor Amerikan dhe ilustrues (vd. 2003)

1915 - Fawn M. Brodie, historian Amerikan dhe autor (vd. 1981)

1915 - Al Casey, kitarist dhe kompozitor Amerikan (vd. 2005)

1915 - Albert Whitlock, dizajner i efekteve speciale Angleze Amerikane (vd.1999)

1916 - Margaret Lockwood, aktore Pakistaneze-Angleze (vd. 1990)

1916 - Frederick C. Weyand, gjenerali Amerikan (vd. 2010)

1917 - Hilde Gueden, soprano Austriake (vd. 1988)

1918 - Alfred VD. Chandler Jr, historian Amerikan dhe akademik (vd. 2007)

1918 - Phil Lamason, ushtar dhe pilot i Zelandės sė Re (vd. 2012)

1918 - Margot Loyola, kėngėtare dhe kompozitore Kilian dhe kitariste (vd. 2015)

1918 - Nipsey Russell, komedian dhe aktor Amerikan (vd. 2005)

1919 - FAusto Coppi, ēiklist dhe ushtar Italian (vd. 1960)

1919 - Nelson Gidding, autor Amerikan dhe skenarist (vd. 2004)

1919 - Heda Margolius Kovįly, autor dhe pėrkthyes Ēek (vd. 2010)

1920 - Kym Bonython, shoferi Australian (vd 2011)

1921 - Richard Gordon, kirurg dhe autor i Anglishtes (vd. 2017)

1921 - Gene Roland, pianist dhe kompozitor Amerikan (vd. 1982)

1922 - Bob Anderson, gardian dhe koreograf Anglez (vd. 2012)

1922 - Jackie Cooper, aktor Amerikan (vd. 2011)

1922 - Gaetano Cozzi, historian dhe akademik Italian (vd. 2001)

1922 - Mary Soames, autore Angleze (vd. 2014)

1923 - Anton Heiller, organist, kompozitor dhe dirigjent Austriak (vd. 1979)

1924 - Lucebert, poet dhe piktor Holandez (vd. 1994)

1924 - Gyorgy Lįzįr, politikani Hungarez, Kryeministri i 50-tė i Hungarisė (vd. 2014)

1924 - Bobby Short, kėngėtar dhe pianist Amerikan (vd. 2005)

1924 - Mordechai Tzipori, politikan dhe ushtar Izraelit (vd. 2017)

1925 - Stanley Chapman, arkitekt dhe autor Anglez (vd. 2009)

1925 - Erika Köth, soprano Gjermane (vd. 1981)

1925 - Carlo Rambaldi, artist Italian i efekteve speciale (vd. 2012)

1925 - Helle Virkner, aktore dhe kėngėtare Daneze (vd 2009)

1926 - Shohei Imamura, regjisor Japonez, prodhues dhe skenarist (vd. 2006)

1926 - Jean-Pierre Serre, matematikan Francez dhe akademik

1927 - Norm Crosby, komedian Amerikan dhe aktor

1927 - David Stove, filozof Australian dhe akademik (vd. 1994)

1928 - Cannonball Adderley, saksofonist Amerikan dhe regjisor (vd. 1975)

1929 - Eva Burrows, Australian i 13-tė i Pėrgjithshėm i Ushtrisė sė Shpėtimit (vd. 2015)

1929 - Murray Gell-Mann, fizikan Amerikan dhe akademik, fitues i ēmimit Nobel

1929 - Stan Kelly-Bootle, kėngėtar dhe kompozitori Anglez, shkencėtar kompjuterik dhe autor (vd.2014)

1929 - Dick Latessa, aktor Amerikan (vd. 2016)

1929 - John Julius Norwich, historian dhe autor Anglez

1929 - Wilbur Snyder, futbollist Amerikan dhe mundės (vd.1991)

1929 - Mümtaz Soysal, akademik dhe politik i Turqisė, Ministri i 30-tė i Turqisė i Punėve tė Jashtme

1930 - Endel Lippmaa, fizikan dhe akademik Estonez (vd. 2015)

1931 - Brian Henderson, gazetar, aktor dhe prodhues i Zelandės sė Re-Australian

1932 - Neil Bartlett, kimist dhe akademik Anglez-Amerikan (vd. 2008)

1933 - Rafael Frühbeck de Burgos, dirigjent dhe kompozitor Spanjoll (vd. 2014)

1934 - Tomie dePaola, autor Amerikan dhe ilustrues

1934 - Fred Nile, ushtar Australian, ministėr dhe politikan

1935 - Dinkha IV, patriark Irakian (vd. 2015)

1936 - Ashley Cooper, lojtare Australiane e tenisit

1936 - Sara Henderson, fermere Australiane dhe autore (vd. 2005)

1937 - Joey Carew, cricketer Trinidadian (vd. 2011)

1937 - Fernando de la Rśa, avokat dhe politikan Argjentinas, Presidenti i 51-tė i Argjentinės

1937 - Mbreti Curtis Iaukea, mundės Amerikan (vd. 2010)

1937 - Robert Lucas Jr, ekonomist Amerikan dhe akademik, fitues i ēmimit Nobel

1937 - Pino Puglisi, prift dhe martir Italian (vd. 1993)

1938 - Gaylord Perry, lojtar Amerikan i bejzbollit dhe trajner

1939 - Subramanian Swamy, ekonomist Indian, akademik dhe politik, Indian Ministri i Drejtėsisė dhe Drejtėsisė

1939 - George Walden, gazetar dhe politikan Anglez

1940 - Merlin Olsen, futbollist Amerikan, sportist dhe aktor (vd. 2010)

1941 - Flóriįn Albert, futbollist Hungarez dhe menaxher (vd. 2011)

1941 - Signe Toly Anderson, kėngėtare Amerikane rock (vd. 2016)

1941 - MirosBaw Hermaszewski, gjeneral Polak, pilot, dhe astronaut

1941 - Yuriy Norshteyn, animator Rus, regjisor dhe skenarist

1941 - Viktor Zubkov, biznesmen dhe politikan Rus, Kryeministri i 37-tė i Rusisė

1942 - Lee Dorman, basist Amerikan (vd. 2012)

1942 - Philip Harris, Baron Harris nga Peckham, biznesmen dhe politikan Anglez

1942 - Ksenia Milicevic, piktore dhe arkitekt Francez

1944 - Mauro Piacenza, kardinal Italian

1944 - Graham Taylor, futbollist dhe menaxher Anglez (vd. 2017)

1945 - Carmen Maura, aktore Spanjolle

1945 - Jessye Norman, soprano Amerikane

1945 - Hans-Gert Pöttering, avokat dhe politikan Gjerman, Presidenti i 23-tė i Parlamentit Europian

1945 - Ron Shelton, regjisor Amerikan, prodhues dhe skenarist

1946 - Tommy Lee Jones, aktore Amerikane, regjisore, producent dhe skenarist

1946 - Mike Procter, kriketolog i Afrikės sė Jugut, trajner dhe arbitėr

1946 - Oliver Stone, regjisor Amerikan, skenarist dhe producent

1946 - Howard Waldrop, autor dhe kritik Amerikan

1947 - Viggo Jensen, futbollist dhe trajner Danez

1947 - Diane E. Levin, edukatore Amerikane dhe autore

1947 - Theodore Long, gjyqtar Amerikan i mundjes dhe menaxher

1949 - Joe Barton, avokat Amerikan dhe politikan

1950 - Mirza Masroor Ahmedi, kalif i Pakistanezo-Anglez dhe dijetar

1951 - Pete Carroll, futbollist Amerikan dhe trajner

1951 - Johan Neeskens, futbollist dhe trajner Holandez

1952 - Richard Brodeur, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez dhe sportist

1952 - Paula Duncan, aktore Australiane

1952 - Ratnajeevan Hoole, inxhinier i Sri Lanka dhe akademik

1952 - Kelly Keagy, kėngėtare dhe bateriste Amerikane

1953 - Keiko Takeshita, aktore Japoneze

1954 - Adrian Adonis, mundės Amerikan (vd. 1988)

1954 - Hrant Dink, gazetar Turk (vd. 2007)

1955 - }eljka Antunovi, politikan Kroat, ministri i nėntė Kroat i Mbrojtjes

1955 - Abdul Qadir, cricketer Pakistanez

1955 - Bruce Reitherman, aktor i zėrit Amerikan, kėngėtar, kinematograf dhe producent

1955 - Renzo Rosso, dizajner i modės Italiane dhe biznesmen, bashkė-themeloi Diesel Clothing

1956 - Ross J. Anderson, akademik dhe edukator Britanik

1956 - Maggie Reilly, kėngėtari dhe kompozitori Skocez

1956 - Ned Rothenberg, saksofonist Amerikan, lojtar i klarinetit dhe kompozitor

1958 - Joel Quenneville, lojtar i hokejve tė akullnajave nė Kanada dhe trajner

1958 - Wendie Jo Sperber, aktore Amerikane (vd. 2005)

1959 - Mark Kirk, komandant Amerikan, avokat dhe politikan

1960 - Ed Solomon, regjisor Amerikan, prodhues dhe skenarist

1961 - Terry Lamb, lojtar Australian i ligės sė rugby dhe trajner

1961 - Helen Margetts, shkencėtar politik Britanik

1961 - Dan Marino, futbollist Amerikan dhe sportist

1961 - Patrick Patterson, krikettari Xhamajkan

1962 - Amanda Wakeley, dizajner i modės Angleze

1963 - Pete Myers, lojtar i basketbollit Amerikan dhe trajner

1963 - Stephen C. Spiteri, historian ushtarak Maltez

1964 - Robert Fico, akademik dhe politikan sllovak, Kryeministri i 14-tė i Sllovakisė

1964 - Steve Watkin, kriketolog i Uellsit

1964 - Doyle Wolfgang von Frankenstein, kitarist dhe kompozitor Amerikan

1966 - Sherman Douglas, lojtar i basketbollit Amerikan

1967 - Paul Abbott, lojtar Amerikan i bejsbollit dhe trajner

1967 - Rodney Eyles, lojtar Australian

1969 - Revaz Arveladze, futbollist i Gjeorgjisė

1969 - Corby Davidson, personalitet i radios Amerikane

1969 - Allen Shellenberger, baterist Amerikan (vd. 2009)

1971 - Nathan Astle, Cricketer dhe trajner i Zelandės sė Re

1971 - Josh Charles, aktor dhe drejtor Amerikan

1971 - Wayne Ferreira, lojtar i tenisit nė Afrikėn e Jugut

1971 - Ben Wallers, kėngėtar dhe kompozitor Anglez dhe kitarist

1972 - Jimmy Carr, komedian Anglez, aktor, producent dhe skenarist

1972 - Mbretėresha Letizia e Spanjės

1972 - Lady Victoria, mundės Amerikane

1973 - Princi Daniel, Duka i Västergotland, princi Suedez

1974 - Arata Iura, aktore Japoneze, modele dhe dizajner i modės

1975 - Tom Dolan, notar Amerikan

1975 - Martina Krupi kovį, piktore ēeke

1976 - Brett Kimmorley, lojtar Australian i ligės sė rugby dhe sportist

1976 - Paul Thomson, baterist Skocez

1976 - Matt Thornton, lojtar Amerikan i bejsbollit

1977 - Chimamanda Ngozi Adichie, noveliste Nigeriane, eseiste dhe shkrimtare

1977 - Angela Aki, kėngėtare-kompozitore Japoneze

1977 - Sophie Dahl, modele dhe autore Angleze

1977 - Tom Hardy, aktor Anglez

1977 - Leander Jordan, futbollist Amerikan

1977 - Jason Terry, lojtar i basketbollit Amerikan

1978 - Zach Filkins, kitarist Amerikan

1978 - Eišur Gušjohnsen, futbollist Islandez

1978 - Genki Horiguchi, mundės Japonez

1979 - Dave Annable, aktor Amerikan

1979 - Patrick Marleau, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez

1979 - Carlos Ruiz, futbollist Guatemalez

1979 - Reece Young, cricketer i Zelandės sė Re

1980 - David Diehl, futbollist Amerikan dhe sportist

1980 - Mike Dunleavy Jr, lojtar i basketbollit Amerikan

1983 - Yuka Hirata, aktore Japoneze dhe modele

1983 - Luka Hochevar, lojtar Amerikan i bejsbollit

1984 - Princi Harry nga Uellsi

1984 - Loek van Mil, lojtar i baseball Holandez

1984 - Cyhi Prynce, rapper dhe producent Amerikan

1985 - Franēois-Olivier Roberge, patinator me shpejtėsi Kanadeze

1986 - Jenna Marbles, American YouTuber dhe komedian

1986 - George Watsky, artist Amerikan hip-hop, poet dhe autor

1987 - Aly Cissokho, futbollist Francez

1987 - Rhett Titus, mundės Amerikan

1988 - Michael Cooper, lojtar i ligės sė rugby Angleze

1988 - Clare Maguire, kėngėtare-kompozitore Angleze

1988 - Tim Moltzen, futbollist i ligės Australiane

1990 - Oliver Gill, futbollist Anglez

1990 - Aaron Mooy, futbollist Australian

1991 - Lee Jung-shin, rapper dhe basisti i Koresė sė Jugut

1991 - Phil Ofosu-Ayeh, futbollist Gjerman-Ganez

1995 - Joe Ofahengaue, Zelandė e Re-Lojtar i Ligės sė Rugovės nė Tongan

1996 - Nao Furuhata, idhulli Japonez dhe kėngėtare

1999 - Nana Owada, idhulli Japonez, kėngėtare dhe aktore

Vdekje tė ndodhura nė datėn 15 Shtator

668 - Constans II, perandori bizantin (lind.630)

921 - Ludmila e Bohemi, martir dhe shenjt ēek (lind. 860)

1140 - Adelaide e Hungarisė, Dukeshė e Bohemisė

1146 - Alan, i pari i Richmondit, ushtar Anglez (lind. 1100)

1231 - Louis I, Duka i Bavarisė (lind. 1173)

1326 - Dmitri i Tverit (lind. 1299)

1352 - Ewostatewos, murg Etiopian dhe shenjtor (lind. 1273)

1397 - Adam Easton, kardinal Anglez

1408 - Edmund Holland, i katėrti i Kentit, politikan Anglez (lind. 1384)

1496 - Hugh Clopton, Kryebashkiaku i Londrės (lind.1440)

1500 - John Morton, Anglisht kardinal dhe akademik (lind. 1420)

1504 - Elizabeta e Bavarisė, Kryetare e Pfalzit (lind. 1478)

1510 - Shėn Katerina e Gjenovės (lind. 1447)

1559 - IsaBella Jagiellon, Mbretėresha e Hungarisė (1519)

1596 - Leonhard Rauwolf, mjek Gjerman dhe botanist (lind. 1535)

1613 - Thomas Overbury, poet dhe autor i Anglishtes (lind. 1581)

1643 - Richard Boyle, Earl i KS, politikan Anglez-irlandez, Lordi i Lartė i Thesarit tė Irlandės (lind. 1566)

1649 - John Floyd, prift dhe edukator Anglez (lind. 1572)

1700 - André Le Nōtre, kopshtar Francez (lind. 1613)

1701 - Edmé Boursault, autor dhe dramaturg Francez (lind. 1638)

1707 - George Stepney, poet dhe diplomat Anglez (lind. 1663)

1712 - Sidney Godolphin, Earl i Godolphin, politikan Anglez, Lordi i Lartė i Thesarit (lind. 1645)

1750 - Charles Theodore PachelBel, organist dhe kompozitor Gjerman (lind. 1690)

1794 - Abraham Clark, oficer policie Amerikane dhe politikan (lind. 1725)

1803 - Gian Francesco Albani, kardinal Italian (lind. 1719)

1813 - Antoine Étienne de Tousard, gjenerali Francez dhe inxhinier (lind. 1752)

1830 - Franēois Baillairgé, piktor dhe skulptor Kanadez (lind. 1759)

1830 - William Huskisson, financier dhe politikan Anglez, Sekretar i Shtetit pėr Luftėn dhe Kolonitė (lind. 1770)

1841 - Alessandro Rolla, violinist dhe kompozitor Italian (lind. 1757)

1842 - Pierre Baillot, violinist dhe kompozitor Francez (lind. 1771)

1842 - Francisco Morazįn, gjeneral i Guatemalės, avokat dhe politikan, President i Federatės sė Amerikės Qendrore (lind. 1792)

1852 - Johann Karl Simon Morgenstern, filolog dhe akademik Gjermano-Estonez (lind. 1770)

1859 - Isambard Kingdom Brunel, arkitekt dhe inxhinier Anglez, krijoi hekurudhėn e madhe perėndimore (lind. 1806)

1864 - John Hanning Speke, ushtar dhe eksplorues Anglez (lind. 1827)

1883 - Joseph Plateau, fizikan Belg dhe akademik (lind. 1801)

1893 - Thomas Hawksley, inxhinier Anglez (lind. 1807)

1915 - Ernest Gagnon, organizatori dhe kompozitori Kanadez (lind. 1834)

1921 - Roman von Ungern-Sternberg, gjenerali Austro-Rus (lind. 1886)

1926 - Rudolf Christoph Eucken, filozof Gjerman dhe akademik, fitues i Ēmimit Nobel (lind. 1846)

1930 - Milton Sills, aktor Amerikan dhe skenarist (lind. 1882)

1938 - Thomas Wolfe, novelist Amerikan (lind. 1900)

1940 - William LIND. Bankhead, avokat dhe politikan Amerikan, 47-vjeēari i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve tė Shteteve tė Bashkuara (lind. 1874)

1945 - André Tardieu, gazetar dhe politikan Francez, 97 kryeministri i Francės (lind. 1876)

1945 - Anton Webern, kompozitor dhe dirigjent Austriak (lind. 1883)

1945 - Linnie Marsh Wolfe, bibliotekare dhe autor Amerikan (lind. 1881)

1952 - Hugo Raudsepp, autor dhe dramaturg estonez (lind. 1883)

1965 - Steve Brown, basisti Amerikan (lind. 1890)

1972 - Ulvi Cemal Erkin, kompozitor dhe edukator Turk (lind. 1906)

1972 - Baki Süha Edibolu, poet dhe autor turk (lind.1915)

1972 - Geoffrey Fisher, kryepeshkop dhe akademik (lind. 1887)

1973 - Gustaf VI Adolf i Suedisė (lind. 1882)

1973 - Vķctor Jara, kėngėtari, kompozitori, poeti dhe drejtor Kilian (lind. 1932)

1975 - Franco Bordoni, shoferi dhe piloti Italian i garave tė makinave (lind.1913)

1978 - Robert Cliche, avokat, gjyqtar dhe politikan Kanadez (lind. 1921)

1978 - Willy Messerschmitt, inxhinier Gjerman dhe akademik, dizajni i Messerschmitt Bf 109 (lind. 1898)

1980 - Bill Evans, pianist dhe kompozitor Amerikan (lind. 1929)

1981 - Rafael Méndez, lojtar dhe kompozitor i muzikės Meksikane (lind.1906)

1983 - Prince Far I, djamanė DJ dhe producent (lind. 1944)

1985 - Cootie Williams, lojtar i trumpetit Amerikan (lind. 1910)

1989 - Jan DeGaetani, soprano Amerikane (lind. 1933)

1989 - Olga Erteszek, dizajnere e modės Polake-Amerikane (1916)

1989 - Robert Penn Warren, novelist Amerikan, poet dhe kritik letrar (lind.1905)

1991 - John Hoyt, aktor Amerikan (lind. 1904)

1991 - Warner Troyer, gazetar Kanadez dhe autor (lind. 1932)

1993 - Pino Puglisi, prift dhe martir Italian (lind. 1937)

1995 - Harry Calder, kriketleri i Afrikės sė Jugut (lind. 1901)

1995 - Gunnar Nordahl, futbollist dhe menaxher i Suedisė (lind. 1921)

1997 - Bulldog Brower, mundės Amerikan (lind. 1933)

1998 - Louis Rasminsky, ekonomist Kanadez, guvernatori i tretė i Bankės sė Kanadasė (1908)

2001 - June Salter, aktore dhe autor Australiane (lind. 1932)

2003 - Garner Ted Armstrong, ungjilltar dhe autor Amerikan (lind. 1930)

2004 - Johnny Ramone, kitarist dhe kompozitor Amerikan (lind. 1948)

2004 - Walter Stewart, gazetar Kanadez dhe autor (lind. 1931)

2005 - Guy Green, drejtor dhe kinematograf i Anglishtes (lind. 1913)

2005 - Sidney Luft, menaxher dhe producent Amerikan (lind. 1915)

2006 - Raymond Baxter, televizioni dhe autori i televizionit Anglez (1922)

2006 - Oriana Fallaci, gazetare dhe autore Italiane (1929)

2006 - Pablo Santos, aktor Meksikano-Amerikan (lind. 1987)

2007 - Colin McRae, shofer i makinave Skoceze (lind.1968)

2007 - Aldemaro Romero, pianist, kompozitor dhe dirigjent Venezuelian (lind. 1928)

2007 - Brett Somers, aktore dhe kėngėtare Kanadeze-Amerikane (lind. 1924)

2008 - Richard Wright, kėngėtar-shkrimtar dhe Anglez (lind. 1943)

2009 - Troy Kennedy Martin, skenarist skocez-Anglisht (lind. 1932)

2010 - Arrow, kėngėtar dhe tekstilograf nga Karaibet (lind. 1949)

2011 - Frances Bay, aktore Kanadeze-Amerikane (lind. 1919)

2012 - Tibor Antalpéter, lojtar dhe diplomat Hungarez i volejbollit, Ambasadori Hungarez nė Mbretėrinė e Bashkuar (lind. 1930)

2012 - Nevin Spence, lojtar i regbi i Irlandės sė Veriut (lind. 1990)

2013 - Habib Munzir Al-Musawa, klerik dhe studiues Indonezian (lind. 1973)

2013 - Jerry G. Bishop, prezantues Amerikan (lind. 1936)

2013 - Gerard Cafesjian, biznesmen Amerikan dhe filantrop (lind. 1925)

2013 - Jackie Lomax, kėngėtare, kompozitore dhe kitariste Angleze (lind. 1944)

2014 - John Anderson Jr, avokat dhe politikan Amerikan, 36-vjeēari i Kansasit (lind. 1917)

2014 - Eugene I. Gordon, fizikan dhe inxhinier Amerikan (lind. 1930)

2014 - Nicholas Romanov, Princi i Rusisė (lind. 1922)

2014 - Jürg Schubiger, psikoterapeut dhe autor Zviceran (lind. 1936)

2014 - Wayne Tefs, antologjist Kanadez, autor dhe kritik (lind. 1947)

2015 - Harry J. Lipkin, fizikan dhe akademik Izraelit (lind. 1921)

2015 - Meir Pa'il, komandant, historian dhe politikan Izraelit (lind. 1926)

2015 - Bernard Van de Kerckhove, ēiklist Belg (lind. 1941)

Festa tė datės 15 Shtator

Dita e Betejės sė Britanisė (Mbretėria e Bashkuar)

Vajtimi i Dolores, festohet nė prag tė Ditės sė Pavarėsisė (Meksikė).

Dita mė e hershme nė tė cilėn mund tė bjerė Dita e Atit, ndėrsa 21 Shtatori ėshtė mė i fundit; festohet tė dielėn e tretė nė Shtator. (Ukraine)

Dita mė e hershme nė tė cilėn mund tė bjerė Steuben Parade Gjermano-Amerikane, ndėrsa 21 Shtatori ėshtė mė e fundit; festohet tė shtunėn e tretė nė Shtator. (Shtetet e Bashkuara, sidomos New York City)

Dita mė e hershme nė tė cilėn mund tė bjerė Dita e njohjes POW / MIA, ndėrsa 21 Shtatori ėshtė mė i fundit; festohet tė premten e tretė nė Shtator. (Shtetet e Bashkuara)

Dita mė e hershme nė tė cilėn Prinsjesdag mund tė bjerė, ndėrsa 21 Shtatori ėshtė mė e fundit; festohet tė martėn e tretė nė Shtator. (Holandė)

Dita mė e hershme nė tė cilėn respekti pėr ditėn e vjetėr mund tė bjerė, ndėrsa 21 Shtatori ėshtė mė e fundit; festohet tė hėnėn e tretė nė Shtator. (Japoni)

Dita e Inxhinierisė (Indi)

Dita e parave tė lira (ndėrkombėtare)

Dita e Pavarėsisė, feston pavarėsinė nga Spanja nė 1821 nga Guatemala (Dita Patriotike), El Salvador, Honduras, Nikaragua dhe Kosta Rika.

Dita Ndėrkombėtare e Demokracisė

Dita Ndėrkombėtare e Dotės

Dita e dijes (Azerbajxhani)

Restaurimi i Primorska nė Ditėn e Nėnės (Sllovenia)

Dita e Silpa Bhirasrit (Tajlandė).

Fillimi i Muajit tė Trashėgimisė Gjermane Amerikane, festohet deri mė 15 Tetor.

Fillimi i Muajit Kombėtar tė Trashėgimisė HiSpanike, festohet deri mė 15 Tetor (Shtetet e Bashkuara)

Dita Botėrore e Ndėrgjegjėsimit tė Limfomės Botėrore (Ndėrkombėtare)


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
47PJ

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.