Kėngėt e Milosaos - Kangjelji IX - Jeronim De Rada
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kėngėt e Milosaos - Kangjelji IX - Jeronim De Rada

Vepra Kėngėt e Milosaos - Kangjelji IX nga Jeronim De Rada.

Kėngėt e Milosaos - Kangjelji IX - Jeronim De Rada
Kėngėt e Milosaos - Kangjelji IX - Jeronim De Rada
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/01/2018 21:03

Kangjelji IX

Endėr e ljig e c'ėndėrri trimi!

Dhjet dit vasha e bėn,

ndo ahjimaz, ndo te shpia,

mbahej me gjitoniet.

Trimi hipenej murxharin,

t'egėrin, tė tremburin,

Kroiri tė m'e potisen;

porsi ajo si kish zakon

me se vinej Kroiri,

pra m'i vate nd'ėndėrret.

Mbremanet, njė leg kopilje,

ka arat t'ardhura,

tė tries e t'et ganjunit

pjot gare u gapetin.

S'erth me to, por tir mbė shpi

vajza e mjelj shumė e dashur.

Ashtu bilj tė nėmurish,

pa veshur, pa ngrėn,

si tė ndajtur ka tė ljumet,

ka in zot se shohen mir,

besėn e kan mbi vethen.

Fjejti trimi i heljemuar,

nd'ėndėrr pa derėn e saj:

ndė njė gur e porsiljisur,

zgjith tė njė sarua rez

e m'e vej ndė prehėrit.

Ajo ngrejti sizit

e mė pa tė dashurin:

pruar e ulji kreithit

e mė shkundi rezjen

dhja se i goi ruhjet.Kėnga IX

C'ėndėrr tė keqe pa trimi!

Dhjetė dit vajza e bėshme,

ndo nė arė e ndo nė shpi,

rrinte vetėm me gjitonet.

Trimi i paske hypur atit,

tė egrit, tė tmerrshmit,

te Kroi i Ri t'i jip ujė,

porse ajo, si e kish zakon,

s'vinte mė tė Kroi i Ri,

po m'i vate nė ėndėrret.

Mbremanet, njė varg me vasha,

tė ardhura prej arave,

nė tryeza e t'et tė cunit

plot hare u hapėn.

S'erdh me to, po tirr nė shpi

vajza e mjerė, kaq e dashur,

si bijtė e tė varfėrve,

tė paveshur, tė pangrėnė,

thuaj ndarė nga tė lumėt,

nga zotynė s'shohin mirė,

besėn e kanė mbi veten.

Trimi fjeti i helmuar,

nė ėndėrr pa derėn e saj:

te njė gur e nė shullė,

zgjidhte nga njė tufė reze

e m'i vij nė prehėr.

Ajo ngriti sytė

e me pa tė dashurin,

u pruar e uli kryet

e mė shkundi rezen,

thuajse pa njė tė huaj.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
%i\U

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė