Cilat janė vitaminat dhe mineralet qė ulin rrezikun e autizmit tek fetusi?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė vitaminat dhe mineralet qė ulin rrezikun e autizmit tek fetusi?

Marrja e shtesave me multivitamina ose acid folik para dhe gjatė shtatzėnisė, shoqėrohet me njė rrezik mė tė ulėt tė ērregullimeve tė spektrit tė autizmit te fėmijėt e lindur. Kėtė e thotė njė studim i publikuar nė "JAMA Psychiatry".

Cilat janė vitaminat dhe mineralet qė ulin rrezikun e autizmit tek fetusi?
Cilat janė vitaminat dhe mineralet qė ulin rrezikun e autizmit tek fetusi?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 24/01/2018 19:48

"Duke pasur parasysh se shumė nėna, qė i kanė marrė rregullisht vitaminat si para, ashtu edhe gjatė shtatzėnisė, kanė fėmijė qė zhvillojnė ērregullime tė spektrit tė autizmit, nevojiten shumė hulumtime tė tjera mbi kėtė temė", shkruajnė autorėt, tė cilėt kanė kryer njė studim koherent qė analizon tė dhėnat shėndetėsore tė organizatės Meuhedet, e cila u shėrben 35% tė izraelitėve nėn moshėn 15 vjeēare.

"Kėto zbulime kanė ndikimin e tyre nė shėndetin publik, por ato nuk janė zgjidhje pėr tė parandaluar autizmin", thotė bashkautori Stephen Levine (Departamenti i Shėndetit Mendor Komunitar, Universiteti i Haifės, Izrael), duke shpjeguar se sėmundja ėshtė shumė heterogjene dhe ka shkaqe komplekse gjenetike dhe mjedisore.

"Kemi ekzaminuar tė dhėnat e tė gjitha lindjeve nga janari 2003 deri nė dhjetor 2007 nė disa intervale kohore: para shtatzėnisė, nga 540 deri nė 271 ditė para lindjes dhe gjatė shtatzėnisė, pra, 270 ditė para lindjes", shpjegon studiuesi, duke theksuar se nė 45,300 fėmijė tė lindur nga 26,702 nėna tė reja, 1,3% janė diagnostikuar me ērregullime tė spektrit tė autizmit.

Rezultatet tregojnė se ekspozimi i nėnave ndaj shtojcave multivitaminike ose acidit folik para dhe gjatė shtatzėnisė, shoqėrohet me njė mundėsi mė tė ulėt pėr ērregullime tė tilla mbi pasardhėsin, krahasuar me jo ekspozimin shkruan website i specializuar ne fushen e mjekesise. Analizat e veēanta tė pėrdorimit tė acidit folik dhe multivitaminave para konceptimit dhe gjatė shtatzėnisė konfirmojnė njė rrezik tė reduktuar tė ērregullimeve tė spektrit tė autizmit mbi fėmijėn.

"Sidoqoftė, ėshtė e vėshtirė tė dallosh efektet e ndryshme, pjesėrisht sepse shumė multivitamina pėrmbajnė acid folik", theksojnė hulumtuesit. Levine pėrfundon: "Ky ėshtė njė studim vėzhgues qė nuk ėshtė nė gjendje tė ofrojė dėshmi tė mjaftueshme pėr t'i kėshilluar gratė qė tė marrin vitamina pėr tė parandaluar autizmin".


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
,fb

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė