Cilat janė simptomat kryesore tė kancerit tė vezoreve?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė simptomat kryesore tė kancerit tė vezoreve?

Gratė i shpėrfillin shenjat e para: Kėto janė dy simptomat fillestare tė kancerit tė vezoreve

Cilat janė simptomat kryesore tė kancerit tė vezoreve?
Cilat janė simptomat kryesore tė kancerit tė vezoreve?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/02/2018 13:30

Kanceri i vezoreve ėshtė vdekjeprurės sepse zakonisht zbulohet nė stadet e fundit. Kjo lloj sėmundje quhet "vrasėsi i heshtur", pasi ėshtė vėshtirė tė zbulohet. Shumica e grave nuk janė nė dijeni tė pėrhapjes sė tij nė trup, pasi nuk i kryejnė vizitat rutinė tek gjinekologėt. Gjithashtu, asnjėra prej nesh nuk dėshiron tė mendojė mė tė keqen kur sheh kėto simptoma.

Kancerin e vezoreve mund ta dalloni lehtesisht nga sėmundjet e tjera, pėr shkak tė simptomave tė vazhdueshme. Megjithatė, shumė gra i injorojnė kėto simptoma dhe mendojnė se ato nuk janė tė rrezikshme. Nėse kėto simptoma vazhdojnė edhe pasi ju merrni mjekime, duhet tė kėrkoni menjėherė kėshillė nga mjeku juaj.

Simptomat mė tė zakonshme tė kancerit ovarian pėrfshijnė dhimbje therėse tė barkut, tė vjella, gjendje tė fikti etj.

Megjithatė, duhet theksuar se herė pas here, ēdo grua ndihet e fryrė, sidomos pas ngrėnies sė njė ushqimi ose para menstruacioneve. Por nėse kjo gjendje ėshtė e pėrhershme tek ju, duhet tė dini se ėshtė ka gjasa tė jetė simptomė e kancerit ovarian.

Nė rast se ju zgjasin dhimbjet pėr dy javė, nuk duhet tė hezitoni pėr tė shkuar tek mjeku. Kjo sėmundje ėshtė e lidhur me kapsllėkun, ushqimin e tepruar dhe probleme tė tjera tė ngjashme gastrointestinale.

Njė tjetėr simptomė mė e zakonshme e kancerit ovarian ėshtė urinimi i vazhdueshėm. Tregohuni tė kujdesshme nėse keni ndonjė nga kėto simptoma!

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
`/E)8

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė