Cilat janė disa nga shkaqet e plakjes sė parakohshme tė lėkurės?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė disa nga shkaqet e plakjes sė parakohshme tė lėkurės?

Rrudhat nė pjesėn e syve, vijat gjatė buzėqeshjes dhe rrathėt qė krijohen nė qafė duken tė gjitha si pjesė tė paevitueshme me rritjen e moshės.

Cilat janė disa nga shkaqet e plakjes sė parakohshme tė lėkurės?
Cilat janė disa nga shkaqet e plakjes sė parakohshme tė lėkurės?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 14/02/2018 15:45

Ndonjėherė jo vetėm kalimi i moshės ėshtė pėrgjegjės pėr formimin e kėtyre rrudhave, madje ka raste kur nuk ėshtė as shkaku kryesor. Teksa gjenetika dhe koha bėjnė punėn e vet, ekzistojnė edhe shumė faktorė tė tjerė tė cilėve nuk jeni duke i kushtuar shumė vėmendje.

Ja cilat janė 5 arsyet mė kryesore.

Kremit tuaj tė pėrditshėm i mungon njė element i rėndėsishėm

90% e tė gjitha rrudhave tė dukshme shfaqen si rezultat i ekspozimit ndaj rrezeve ultravjollcė. Pjesė e kėtij problemi ėshtė se njerėzit e pėrdorin kremin kundėr diellit vetėm gjatė stinės sė verės dhe e harrojnė atė gjithė pjesėn tjetėr tė vitit. Ai krem nuk ėshtė vetėm pėr kur ju shkoni nė plazh ose nė pishina. Nuk duhet harruar se jeni duke u ekspozuar ndaj rrezeve ultravjollcė edhe teksa dilni pėr njė ecje, gjatė kohės qė shkoni nė punė ose edhe kur jeni duke udhėtuar me makinė.

Teksa njė sasi kaq e vogėl e diellit nuk shkakton dėme tė mėdha, si djegie, kur ajo mblidhet ndikon nė formimin e rrudhave. Pra, kėshilla mė e mirė do tė ishte tė mos dilnit asnjėherė nga shtėpia pa vendosur krem kundra diellit.

Jeni duke konsumuar shumė brumėra

Tė gjithė e dijnė se sheqernat janė njė lajm i keq pėr linjat tuaja, por mund tė surprizoheni po tė mėsoni se lista e efekteve negative nuk mbaron me kaq. Lėkura juaj ėshtė njė organ dhe sheqeri ėshtė njė armik pėr tė. Sheqeri sė bashku me ushqime tė tjera tė pasura me karbohidrate dhe glicemi janė shkaktarė tė inflamacioneve tė ndryshėm tė lėkurės. Kjo ėshtė njė arsye tjetėr pėr tė zėvendėsuar bukėn e bardhė dhe makaronat me bukė tė zezė.

Jetoni nė qytet

Banorėt e qyteteve duhet tė tregojnė mė shumė kujdes. Ajri i ndotur ėshtė i dėmshėm pėr lėkurėn, ashtu si dhe pėr mushkėritė. Kėrkimet kanė treguar se njerėzit qė janė mė tė ekspozuar nga tymi dhe bloza qė lėshojnė makinat, si dhe nga faktorė tė tjerė ndotės, kanė mė shumė mundėsi tė zhvillojnė rrudha. Nėse njė zhvendosje nė periferi dhe nė fshatra nuk ėshtė e mundur, zgjidhja tjetėr mbetet njė dietė e pasur me ushqime qė janė burime antioksiduesish, si perimet e gjelbėrta ose edhe peshqit e yndyrshėm. Po ashtu kėshillohet edhe pėrdorimi i produkteve kozmetike qė pėrmbajnė antioksidues, si pėr shembull vitamina C.

Keni qėndruar zgjuar deri natėn vonė

Ndiheni vazhdimisht tė rraskapitur dhe nuk flini mjaftueshėm? Ėshtė njė kombinim shumė i keq ky pėr shėndetin, qė ēon nė rritjen e nivelit tė kortizolit, njė hormon i stresit qė merr pjesė nė krijimin e rrudhave. Lėkura gjithashtu rigjeneron vetveten teksa jeni duke fjetur, kėshtu qė, nėse nuk jeni duke fjetur mjaftueshėm, jeni duke e humbur njė pjesė tė kėtij procesi.

Pini duhan

Nėse rritja e rrezikut ndaj kancerit tė mushkėrive, sėmundjeve tė zemrės dhe komplikacioneve tė ndryshme nė mushkėri nuk janė arsye tė mjaftueshme pėr tė hequr dorė nga vesi i pirjes sė duhanit, ja ku po i shtojmė njė fakt tjetėr: Duhani ju bėn tė dukeni mė tė vjetėr. Vetėm veprimi i rrumbullakosjes sė buzėve tuaja rreth njė cigareje ndikon nė formimin e vijave nė pjesėn e buzėve. Pėr mė tepėr, edhe dėmi kimik qė shkaktohet nga tymi e bėn lėkurėn tė humbasė ngjyrėn dhe elasticitetin.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
F`ZKP

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė