Si tė eleminojmė depresionin nga jeta jonė.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė eleminojmė depresionin nga jeta jonė.

Rėnia nė depresion ėshtė gjėja mė e keqe qė mund ti ndodhė njė njeriu, prandaj ēdo njeri duhet tė pėrpiqet ta shmangė atė.

Rėnia nė depresion ėshtė gjėja mė e keqe qė mund ti ndodhė njė njeriu.
Rėnia nė depresion ėshtė gjėja mė e keqe qė mund ti ndodhė njė njeriu.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 11/02/2017 20:51

Filloni njė rutinė ditore.

Krijoni njė plan ditor. Pėr shembull: ju mund tė zgjoheni nė orėn 6 ēdo ditė, meditoni, bėni ushtrime fizike, bėni njė dush dhe hani mėngjes. Planifikimi ju jep mundesinė qė tė kontrolloni jetėn tuaj, sepse ėshtė nė dorėn tuaj nėse doni njė jetė depresive apo doni ta ndryshoni. Nėse ndiheni si nė grackė, ndryshoni rutinėn tuaj.

Ndryshojeni dietėn tuaj pėr mė mirė.

Kur nuk ushqeheni me njė dietė tė balancuar, ju mund tė ndiheni letargjikė dhe emocionalė. Hiqni dorė nga e shkuara nė frigorifer, apo nga ushqimet e shpejta. Pėrdorni mė shumė fruta dhe perime.

Beni ushtrime fizike.

Njerėzit janė krijuar pėr tė levizur. Tė punosh nga 5-7 ditė nė javė ėshtė gjė e mirė pėr mendjen tuaj, trupin dhe shpirtin. Kur ka qenė hera e fundit qė keni bėrė ushtrime fizike? Vazhdoni ngadalė. Shkoni nė palestėr. Dilni tė ecni.

Sfidoni negativitetin.

Pėr shembull, nėse ndiheni pa vlerė, nga e dini qė jeni pa vlerė? Ju tha dikush qė jeni? Nėse ju kanė thėnė, nga e dini qė kjo ėshtė e vėrtetė? Bėni pyetje pėr mendimet tuaja para se ti pranoni ato.

Provoni gjėra tė reja.

Dilni nga zona juaj e komfortit dhe provoni diēka tė re. Ndiqni njė kurs poezie ose bashkojuni njė grupi ciklizmi. Regjistrohuni pėr njė maratonė pranė zonės suaj. Shkoni nė muze ose hani nė njė restorant tė ri.

Argėtohuni.

Rilidhuni me fėmijėn tuaj tė brendshėm dhe dilni nga gjendja juaj depresive. Mendoni pėr kujtimet e sė shkuarės. Ēfarė bėnit pėr tu argėtuar? Ju mund tė shkoni nė park ose mund tė kėndoni me bilbilėt.

Kėrkoni ndihmė nga doktori juaj

Pranojeni qė keni nevojė pėr ndihmė dhe kėrkojeni kėtė tek doktori ose konsultori juaj. Mos lejoni turpin tju pengojė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
hZ)NC

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.