Shėruesit Natyralė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Shėruesit Natyralė

Disa bimė kanė veti kuruese dhe mund tė pėrdoren disa herė nė ditė pėr tė favorizuar ripėrtėritje mė tė shpejtė tė lėkurės.

Mund tė pėrgatisim lehtėsisht disa kura tė lehta, tė dobishme pėr disinfektimin dhe shėrimin e plagėve tė vogla dhe ēarjeve.
Mund tė pėrgatisim lehtėsisht disa kura tė lehta, tė dobishme pėr disinfektimin dhe shėrimin e plagėve tė vogla dhe ēarjeve.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/03/2017 23:06

Plagė tė vogla, tė ēara dhe prerje tė lėkurės? Si mund ti shėrojmė kėto probleme? Ekzistojnė disa bimė me veti kuruese dhe antibakteriale, nga ku marrim kura efikase pėr mbrojtjen e lėkurės nga infeksionet dhe pėr rritjen e procesit tė riparimit dhe kurimit.

1. Vaji i Iperico (lule basani)

Ėshtė kurė efikase kuruese falė disa pėrbėrėsve riparues pėr lėkurėn si karoteni i cili transformohet nė organizėm nė vitaminė A, njė sėrė flavonoidesh me veprim antioksidues. Vaji Iperico kėshillohet nė rastet e djegieve, pickimeve, tė ēarave, striave dhe nė rastin e djegies nga dielli. Nė fakt falė principit aktiv, ipericinės, pėrshpejtohet procesi i rigjenerimit tė indeve. Vaji i Iperico hidraton, ushqen dhe tonifikon lėkurėn dhe lufton plakjen.

2. Vaji ose pomada e Kalendulės (lule kumaku)

Calendula dhe vaji i saj futet tek kurat definitive tė lėkurės, kėshtu ajo ka veprim zbutės, qetėsues dhe kurues. Falė pėrmbajtjes me karotenoide, flavonoide dhe mucilagje, vaji i Calendules ėshtė i aftė tė qetėsojė skuqjet, djegiet, plagėt e vogla dhe tė disinfektojė pickimet e insekteve. Calendula rekomandohet nė rastin e djegieve nga dielli, irritimeve tė lėkurės tė fėmijėve, picikimeve tė mushkonjave, prerjeve tė vogla, dhe ēarjeve nė zona veēanėrisht tė ndjeshme. Calendulina qetėson, disinfekton dhe ndihmon ne ripėrtėritjen e lėkurės.

3. Salvia (sherebeli)

Gjethet e Salvias kanė veprim shumė efikas antibakterial dhe kurues, pėrveē vetive tė tjera. Ėshtė e pasur me vitaminė A, vitaminat e grupit B, vitamina C, viamtina E dhe vaj esencial. Rekomandohet pėr plagė tė vogla dhe prerje duke kuruar dhe infeksionet. Nė fakt, falė veprimit tė saj baktericid disinfekton dhe rrit procesin e kurimit. Gjethet e saj treten nė vaj dhe mbahen nė errėsirė pėr ta mbajtur si ndihmė e shpejtė nė rastin e plagėve.

4. Equiseti (lulja e kėputjes ose bishtkalit)

Equiseto ėshtė kurė e pasur me kripėra minerale. Ėshtė nė fakt mbreti i mineraleve, i dobishėm pėr kockat dhe indet e forta si dhėmbėt, thonjtė dhe flokėt. I pasur me silic, flavonoide dhe sapon ėshtė kurues optimal nė rastin e plagėve dhe ulēerės. Ėshtė i aftė tė sjellė veprime tė fuqishme edhe nė pėrdorim tė brendshėm, si nė rastin e ulēerės intestinale. Gjithashtu, ka dhe veprim hemostatik, nė rastin e hemorragjive tė hundės.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
>GJ7*

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė